Sportovní manažer mládeže Jiří Juřík: Teď opravdu poznáme hráče, kteří mají hokej rádi

21.06.2021 · Redakce
Mládežničtí hokejisté se po rozvolnění opatření znovu vrátili do tréninkového procesu a odstartovali letní přípravu na sezonu 2021/2022. Trenéři zároveň ladí program přípravných zápasů a předsezonních turnajů. Na to všechno teď nově dohlíží z pozice sportovního ředitele mládeže Jiří Juřík.

Na začátku května jste po Jozefu Daňovi přebral funkci sportovního ředitele mládeže. Co všechno máte nyní na starost?

Mým úkolem je zastřešit celou mládež od přípravky až po juniorku. S tím je také spojena moje hlavní činnost - zajištění materiálního a metodického zabezpečení všech týmů, ubytování i stravování v rámci naší Akademie, komunikace se školami i rodiči, organizování rozvojových programů (např. Pojď hrát hokej, bruslení školek, Werkáčkova olympiáda). Prostě celkový provoz mládeže.

Na chvíli se ještě pojďme vrátit taky k uplynulé (ne)sezoně. Jak náročná pro vás byla?

Ono se to možná nezdá, ale náročná pro nás byla hodně. Museli jsme zajistit, aby z toho mládež úplně nevypadla. Organizovali jsme pro ně proto řadu aktivit, abychom je udrželi v kondici. Natáčeli jsme tréninková videa, svěřenci od nás dostávali metodické pokyny, kondiční trenéři jim připravovali individuální plány, motivační soutěže, měli jsme i společné on-line tréninky. Kolem tréninkového procesu toho bylo opravdu dost. Navíc jsme se snažili udržet alespoň juniorku a dorost v nějakém režimu na ledě, takže se dojíždělo do Polska a hledaly se náhradní prostory tak, abychom mohli co nejdéle trénovat a zároveň dodržet všechna platná vládní opatření ohledně sportu.

Teď už máte hráče pár týdnů zpátky v přípravě. Projevil se nějak dlouhý výpadek na počtu mladých hokejistů, kteří se hlásili zpátky?

U žákovských kategorií nějaké větší výpadky v počtu hráčů nepociťujeme. Citelně je to ale znát u přípravky, která letos zahrnuje ročníky 2015 a mladší. Tam momentálně dvě třetiny hráčů neví, jestli budou pokračovat nebo skončí.

Hodně se spekuluje také o tom, jak se na vývoji mladých hráčů podepíše dlouhá tréninková a herní absence. Jak to vnímáte vy?

Rozdělil bych to do dvou rovin. První rovina je výkonnostní – tady ten výpadek půjde určitě vidět. U tak specifického sportu jako je hokej, to jinak ani nejde. Bruslení je samo o sobě specializovaná činnost, práce s holí a pukem také. Když v této činnosti vypadnete skoro na rok, musí se to projevit. Máme ale velkou výhodu v tom, že díky vedení klubu máme k dispozici led i v tomto období. Samozřejmě se budeme snažit tréninkové i herní manko dohnat.

Druhá rovina je zdravotní. V normálním aerobním režimu to člověk třeba ani nepozná, že Covid-19 prodělal. Ale když kluci, kteří Covid-19 měli, jdou do větší zátěže, tak nám říkají, že jsou více unavení, rychleji se zadýchají. V těchto případech postupujeme velmi individuálně. Tyto hráče samozřejmě posíláme k opětovnému vyšetření k lékaři. Dá se očekávat, že než se jejich organismus zcela zotaví, bude to trvat déle.

Do startu nové sezony vám v tuto chvíli zbývají ještě zhruba tři měsíce. Co všechno na ocelářskou mládež do té doby čeká?

Na programu máme klasicky letní dril v kombinaci s tréninky na ledě, protože zejména u žáků musíme dohnat dlouhou absenci na ledě. Taky se znovu rozjedou tréninky individuálních dovedností, bude se dohánět i kondička. Pro hráče, ani trenéry, to nebude vůbec jednoduché a myslím si, že kluci to budou hodně těžce kousat než si na tu námahu a opětovný denní režim znovu zvyknou. Taky se může stát, že to zejména ty mladší odradí a budou třeba přemýšlet, že přejdou na jiný sport. Na druhou stranu si ale myslím, že teď opravdu poznáme hráče, kteří mají hokej rádi a jsou tomu ochotni podstoupit vše.

Co se týká programu jednotlivých mužstev, máme už domluvené nějaké přípravné zápasy a turnaje. Dorost hned na začátku srpna samozřejmě čeká domácí President Cup a juniorka pojede na turnaj do Karlových Varů. A i u mladších kategorií se snažíme jejich program zpestřit přátelskými zápasy a turnaji. Organizátoři tradičních turnajů jsou ale zatím velmi opatrní, protože se loni spálili a teď čekají, jaká budou další rozvolňování a nařízení hygieny a vlády ohledně sportu.

Zmínil jste prestižní dorostenecký President Cup, který už si nejen v Česku vybudoval skvělou pověst. Probíhají už přípravy? A dočkají se fanoušci po roce opět i účasti zahraničních týmů?

S přípravou na další President Cup jsme víceméně začali ihned po skončení předchozího ročníku, protože jsme strašně rádi, že už se turnaj dostal do velkého povědomí hokejové veřejnosti a snažíme se i nadále udržet nastavenou laťku. Samozřejmě i letos se nám podařilo pozvat zahraniční účastníky. Máme přislíbenou účast ruského CSKA Moskva, švédského Malmö a lotyšské Rigy. O čtvrtém zahraničním mužstvu zatím jednáme, jasno by ale mělo být už velmi brzy.

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary