Sezona je zatím úspěšná, ale pravda se ukáže v play-off, shodují se Oceláři

09.03.2018 · Martin Stebel
Už se to blíží, za pár dní to vypukne! Vrchol sezony s názvem Generali play-off startuje Ocelářům v úterý 13. března, kdy do WERK ARENY přicestuje tým Dynama Pardubice. Jaká panuje před začátkem čtvrtfinálové série v klubu zpod Javorového nálada?

Sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek se při svém hodnocení ještě krátce vrátil k úvodní části extraligového ročníku: "Konečné třetí místo po základní části lze vnímat jako úspěch. Předsezónním cílem byla elitní šestka, máme bronz, je to v podstatě medaile. Když bereme v potaz, že jsme dlouho hráli i Ligu mistrů, náš program byl opravdu velmi nahuštěný a náročný, musíme výsledek týmu po 52. kolech hodnotit velmi kladně. Dalším pozitivem je, že do extraligového mužstva naskočili ve větší míře mladí kluci a hráči z partnerského Frýdku-Místku. Kádr máme docela široký, když někdo jde na led, nechá tam všechno."

Téměř magické slovo play-off. Fanoušci tyhle napínavé zápasy většinou bezmezně milují, samotní aktéři obvykle zcela zřetelně vnímají enormní tlak na vlastní výkony: "Všech osm týmů, které postoupily do play-off, musí logicky cítit větší tlak. Celou sezonu se bojuje o to, aby se tým probil mezi nejlepší osmičku. Teď přichází čas, kdy budou rozhodovat i ty nejmenší detaily. Nemá cenu teď říkat nějaké dlouhodobé cíle, chceme zvládnout čtvrtfinále, potom se uvidí dál. To je pro nás jasná priorita. Základní část se maže, play-off je nový příběh."

Na obou stranách barikády stojí hráči, kteří prošli oběma kluby. Toto je další pikantní aspekt této série: "Bude to emotivnější. Hráči působící v týmu soupeře se proti bývalému klubu chtějí pokaždé ukázat v dobrém světle. My ovšem máme v kádru taky pár bývalých hráčů Pardubic, kteří se budou chtít pořádně vytáhnout. Na lavičce navíc máme Marka Zadinu, je to vzájemně trochu propletené, o to bude série zajímavější. Věříme, že diváci nás přijdou podpořit a budou našim šestým hráčem. Třinecký fanoušek už letos ukázal sílu v Champions Hockey League, kdy dokázal kluky vyhecovat na maximum. Snad to nyní bude podobné!"

Kapitán týmu Lukáš Krajíček už rovněž s notnou dávkou netrpělivosti vyhlíží rozhodující fázi sezony. S Oceláři před sedmi roky zažil opojné pocity mistrovského tažení: "Už někdy od července se v myšlenkách upínáte k play-off, je to vrchol sezony, na který se vyloženě těšíte. Čekání už bylo dlouhé, konečně je to tady. Co by ve čtvrtfinále mohlo vést k úspěchu? Musíme hrát hru, která nám přinesla výhry v základní části a taky v Lize mistrů. Budeme chtít hrát co nejvíce na puku, diktovat tempo. Základem všeho musí být pevná obrana a kvalitní gólman. Jsme určitě pozitivně naladění!"

Poslední vzájemný duel čtvrtfinálových rivalů dopadl jednoznačně ve prospěch hráčů z východních Čech: "Bylo to dobré ponaučení, takovou facku jsme možná potřebovali. K zápasu jsme si řekli některé věci, co bylo špatně, kde se stala chyba. Nešly nám ani přesilovky, na těch nyní v tréninku usilovně pracujeme," říká obránce, který má nemalé zkušenosti z NHL. Roli vůdce se nebrání, dodává však: "V kabině je více lídrů, máme v týmu několik kluků, kteří už v kariéře něco vyhráli. Je pozitivní, že teď máme týdenní pauzu, můžeme totiž vyladit věci, které nám moc nešly. Zároveň je dobře, že můžeme vyléčit poslední šrámy a správně se naladit na play-off."

Vůbec poprvé vstoupí do play-off v roli hlavního kouče extraligového A-týmu Václav Varaďa: "Sezona je zatím úspěšná, třetí místo je solidní základ, navíc kvalitu jsme ukázali i v Lize mistrů. To podstatné ale přijde na řadu až teď. Počítá se jen to, komu se bude na konci sezony houpat na krku medaile. Uděláme maximum, abychom přes Pardubice postoupili. Abych se přiznal, zatím necítím nějaký zvýšený tlak, že je tady vyřazovací část sezony."

Čtvrtfinálový protivník po loňských problémech, kdy extraligu zachránil až v mimořádně dramatické baráži, prožívá letos velkolepý návrat na scénu: "Pardubice sice měly horší start do sezony, ale postupem času se zvedly. Šesté místo po základní části je zcela určitě úspěch, se kterým Dynamo asi ani nepočítalo. Myslím si, že můžeme čekat slušnou sérii a snad se nám podaří postoupit dál. Víme, kde nás tlačí bota, co musíme zlepšit. Na těchto věcech nyní v tréninku intenzivně pracujeme."

Závěr základní části nebyl v podání jeho svěřenců zdaleka optimální. Třinecký lodivod tuší, ve kterých oblastech je zapotřebí zlepšit herní projev: "Musíme ukázat víc tvrdosti, důrazu před brankou. To byly věci, které nám ke konci sezony trochu scházely. V tréninku nám pár hráčů chybí, ale věřím tomu, že do úterka budeme kompletní. Jsou to menší problémy, virózy a nachlazení. Doufáme i v mohutnou podporu našeho publika. Víme o tom, že naše hra v posledních zápasech nebyla zdaleka ideální, ale nyní přichází nová výzva. Pevně věřím tomu, že naši kluci ze sebe vyždímají maximum a fanoušky znovu potěší kvalitním hokejem!"

foto: Lukáš Filipec

Dnes v 18:00 | Jun.