Semifinále CHL zvedá oponu: Jyväskylä přivítá Oceláře!

08.01.2018 · Martin Stebel
Po hektických dnech v tuzemské Tipsport extralize, kde Oceláři prožívají úspěšné období, se o slovo hlásí znovu evropské měření sil s názvem Champions Hockey League. V rámci semifinále Ligy mistrů se v úterý 9. ledna od 18:00 třinečtí hokejisté představí na ledě finského JYP Jyväskylä.

JYP Jyväskylä

Semifinálový rival Ocelářů datuje své historické začátky do roku 1923, je tedy od třineckého klubu starší o šest let. Domácí zápasy hraje v LähiTapiola Aréně, která oficiálně pojme 4628 diváků. JYP dlouhodobě patří mezi špičku nejvyšší soutěže v zemi Suomi. V letech 2009 a 2012 oddíl ze 120 tisícového města ve finském vnitrozemí oslavil mistrovské tituly. Cestu za třetím triumfem Jyväskylä ukončila v semifinále minulého play-off KalPa Kuopio.

Jízda Jyväskylä do semifinále CHL vedla přes druhé místo ve skupině C, kde celek ze země tisíce jezer získal stejný počet bodů jako vítězný Zug. JYP za sebou nechal třetí Neman Grodno z Běloruska i Vídeň. V osmifinále Jyväskylä ve finském souboji přetlačila mistra SM Liigy Tapparu Tampere díky lepšímu skóre. První duel na domácím ledě vyhrála 3:1, a k postupu dál jim stačila i následná prohra 2:3 ve venkovní odvetě. Ve čtvrtfinále poté JYP vyřadil Kometu Brno. První duel na severu Evropy skončil remízou 3:3, odvetu pod hradem Špilberkem ovládlo JYP po výsledku pět ku třem.

Poslední titul Jyväskylä se datuje do roku 2012. Foto: hockeygods.com

Podstatnou část kádru tvoří Finové, mužstvo výrazným způsobem spoléhá na ostříleného útočníka Jarkka Immonena. Čtyřiatřicetiletý finský rutinér má za sebou bohaté zkušenosti z NHL či KHL, přičemž byl nedílnou součástí nejslavnějších úspěchů finské reprezentace posledních deseti let. Během zlatého mistrovství světa 2011 v Bratislavě dokonce ovládl produktivitu, cenný bronz získal na OH v Soči 2014.

Nemalé zkušenosti z mezinárodní scény má také šestatřicetiletý kapitán Juha – Pekka Hytonen. V kádru finského týmu najdeme i jméno Michela Miklíka. Pětatřicetiletý slovenský reprezentant zamířil do krajiny Suomi minulou sezonu po krátkém angažmá v Brně. Dres Top scorera oblékne pro úterní souboj útočník Jani Tuppurainen, který má zatím bodovou bilanci 1+7.

V domácí soutěži se aktuálně týmu z Jyväskylä daří velmi obstojně. Z posledních pěti zápasů získali hned čtyři výhry, naposledy v sobotu doma porazili SaiPu Lappeenrantu poměrem 2:1. Stejně jako Oceláři, tak i JYP v současné době figuruje na čtvrtém místě své národní ligy.

Poslední ligové utkání, sobota 6. ledna:

JYP Jyväskylä - SaiPa Lappeenranta 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky JYP: 9. Kalteva (Nattinen, Tuppurainen) 39. Immonen (Tuppurainen, Ikonen).

Sestava JYP Jyväskylä: Olkinuora - Vainio, Kalteva, Kuukka, Lindroos, Ikonen, Jokinen, Yonkman - Tuppurainen, Immonen, Nattinen - Louhivaara, Hytonen, Miklík - Kolehmainen, Suomela, Rooba - Saari, Stråka, Likola.

Postupem do semifinále Champions Hockey League dosáhli Oceláři historického maxima v této soutěži. Staré otřepané pořekadlo však praví, že "S jídlem roste chuť". Hokejisté zpod Javorového se rozhodně nechtějí spokojit jen s účasti mezi nejlepší evropskou čtyřkou, ale budou chtít ještě výš. Silným motivačním faktorem budiž už nyní skutečnost, že letošní finále Ligy mistrů s účasti Ocelářů, by začátkem února hostila třinecká WERK ARENA!

V aktuálním ročníku Ligy mistrů jsou Oceláři nekompromisními katy švédských mužstev! Nejprve dokázali postoupit ze skupinové fáze, kdy v rozhodujícím klání přemohli mimořádně silné HV71, v prvním kole play-off vyřadili červené jestřáby z Malmö, čtvrtfinále poté znamenalo stopku pro Brynäs Gävle. Ve vyřazovací fázi navíc svěřenci trenérské dvojice Varaďa-Zadina zatím neztratili jediný bod!

"Ligu mistrů bereme prestižně, chceme úspěch. Dosáhli jsme sice s Třincem na historicky nejlepší výsledek, ale chceme ještě víc. Zápasy jdou sice rychle po sobě, někteří možná mohou cítit únavu, ale máme výbornou regeneraci. Evropský hokej nás opravdu baví, když postupujete dál, dostanete do těla novou energii," sdělil Martin Růžička, který sice minule kvůli reprezentačním povinnostem chyběl při postupovém utkání v Gävle, ale pro úterní konfrontaci v Jyväskylä už je plně k dispozici.

"Když jsem měl v červenci těžké zranění achilovky, ani v duchu by mě nenapadlo, že bych si letos mohl zahrát za Oceláře, navíc v Lize mistrů. Je to jako sen. Jsem trenérům a vedení za šanci moc vděčný. Jsem schopen přijmout jakoukoli roli v týmu, mohu hrát na pravém i levém křídle, jsem univerzál. Nesmírně si vážím toho, že mohu být znovu v třineckém kádru," prozradil Rostislav Martynek, který si už evropskou soutěž vyzkoušel při minulém angažmá v Litvínově.

"Očekávám rychlou a důraznou hru, což je typický rys finského hokeje. Bude to určitě vyšší tempo, než na jaké jsme zvyklí z extraligy. Máme určitý plán, jak otupit tlak soupeře do brány. Před odvetou v Třinci chceme uhrát co nejlepší výsledek, abychom mohli za týden postoupit dál. Těší mě, že znovu s námi cestují fanoušci. Cítíme jejich podporu a budeme chtít je potěšit dobrou hrou i výsledkem," řekl před úterním zápasem hlavní kouč Václav Varaďa.

Dres Top scorera bude mít na sobě Jiří Polanský (3+7), z obránců do klubové produktivity zatím nejvíc přispívá Tomáš Linhart (0+6). Oceláři i tentokrát budou spoléhat na letošního krále brankářských statistik Ligy mistrů, Šimona Hrubce 96,47%.

Poslední ligové utkání, neděle 7. ledna:

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 2:3sn (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky Ocelářů: 8. Roth (Hrňa), 45. Dravecký (Krajíček), rozh. nájezd M. Růžička

Sestava Ocelářů: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Roth, Linhart, D. Musil, Jank, Adámek – Martin Růžička, Marcinko, M. Kovařčík – Hrňa, R. Vlach, Dravecký – Martynek, Polanský, Adamský – Cienciala, Mikulík, Svačina.

O zápase

Termín utkání: Úterý, 9. ledna 2018, 18:00 (středoevropský čas), 19:00 (místní čas)
Místo utkání: LähiTapiola Areena
Textový online přenos: onlajny.com