Sekeráš o Gernátovi: Takový obránce je klenot!

24.02.2021 · Martin Stebel
Patří mezi klubové legendy a nejvýraznější postavy extraligových dějin Ocelářů. V Třinci byl od premiéry v nejvyšší soutěži (95/96), absolvoval zde celkem sedm sezon a stále se drží na čelním místě historického bodování beků. Jeho dres s číslem 77 visí pod stropem WERK ARENY. Co říká ĽUBOMÍR SEKERÁŠ na výkony svého krajana Martina Gernáta, který brzy může překonat jeho počin se sezony 97/98, kdy v základní části posbíral celkem 44 bodů za 11 gólů a 33 asistencí.

Oba mají hodně společného. Hlavní aspekty jsou ale dva - slovenská národnost a fakt, že v ocelářském dresu si vybudovali skvělou reputaci. Oba hýřili kreativními nápady. Také věk, kdy byli či jsou v Třinci na vrcholu, je trochu podobný. U třineckých fanoušků populární "Seko" měl v době svého stále platného maxima 29 let, Gernátovi bude letos 28: "Martin prožívá fantastickou sezonu, mám radost, jak se mu daří. Je to prototyp konstruktivního beka, skvěle bruslí, má výborné periferní vidění, vysokou herní inteligenci. Mám pocit, že kdysi začínal jako útočník, což se mu nyní hodí. Je vidět, že stále v sobě má ofenzivní choutky. Udělá Třinci hodně bodů, což je fantastické."

Gernát je aktuálně lídrem bodování všech extraligových beků. Na kontě má nyní 38 kanadských bodů (12 branek a 26 nahrávek). Sekeráš svému rodákovi přeje, aby jeho letité maximum překonal: "V jeho možnostech to je, opravdu je velmi šikovný. Ať mu to stále střílí. Myslím si, že každý trenér a majitel by chtěl mít ve svém týmu takového obránce, je to opravdový klenot. Špičkových tvořivých beků je na hokejovém trhu většinou málo, o to cennější pro Třinec je. Martina sice osobně neznám, ale opravdu mě těší, jak hraje. Pozdravuju ho a přeju, ať se mu daří a udělá s Třincem zase zlato."

Trenčínský odchovanec na Třinec určitě nezanevřel a Oceláři rozhodně nezapomněli na něj: "Třinec zůstal hluboko v mém srdci, prožil jsem tam snad nejkrásnější roky své kariéry. Ještě když to bylo možné, tak jsem do WERK ARENY občas na některé zápasy jezdíval. Udržuju přátelské vztahy například s Honzou Peterkem či Jožkem Daněm. Častěji ale Oceláře sleduju na internetu, eventuálně na ČT Sport. Když běží přenos, vždy se rád na Třinec podívám a fandím. Letošní výkony mi dělají radost, je super, jak se klukům teď daří. Doufám, že letos to Třinec znovu dotáhne až na vrchol."

Hokejový světoběžník si po třineckém angažmá zahrál NHL v Minnesotě. Vyzkoušel si také hokej v Rusku (Jaroslavl), působil v Německu (Norimberk) či ve Švédsku (Malmö). Kariéru ukončil jako 42letý v mateřské Dukle Trenčín. Před vypuknutím globální pandemie zastával funkci viceprezidenta Evropské univerzitní hokejové ligy: "Tahle soutěž se samozřejmě musela přerušit. Nicméně stále musím být ve střehu, jsem na telefonu a na mailu. Musíme totiž mít vždy několik alternativ, pokud by se opatření uvolnila a liga se znovu rozjela. Chceme být připraveni na všechny možnosti. Ve hře je stále varianta, že letos ještě sezonu dohrajeme, ale pracujeme také s možností, že soutěž odstartuje teprve na podzim. Věřím, že brzy se vše vrátí do normálu!"