Repríza finále z roku 98 dopadla pro Třinecké úspěšně!

08.11.2019 · Michal Samiec
Utkání korunující oslavy devadesáti let hokeje ve městě slibovalo útočnou podívanou a tu diváci ve Werk areně taky sledovali. Celkem dvanáct gólů nabídlo utkání, v němž se na ledě po dlouhých letech sešla řada extraligových i světových hokejových hvězd, klubových legend Třince i Vsetína.

HC Železárny Třinec „98“ – HC Petra Vsetín „98“ 8:4 (2:0, 1:2, 5:2)

Branky a nahrávky: 1. Peterek (Král), 9. Král (Peterek), 24. Sedlák (Peterek, Král), 31. Král z trestného střílení, 34. Kaděra (Kántor, Chlubna), 40. Zima (F. Štefanka, Chlubna), 43. Chlubna (Kaděra, F. Štefanka), 45. Peterek (Sedlák) – 25. Sršeň (Vlach), 29. Stantien (Jakeš), 33. Broš (Tomajko), 42. Tesařík (Kratěna, Stantien). Rozhodčí: Trombik, Lipina, Brázdil. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:3, 6:3, 6:4, 8:4.

HC Železárny Třinec „98“: Biegl (24. Lakosil) – Sekeráš, Pavelec, Jančařík, Gřegořek, F. Štefanka, Kántor – Král, Kaděra, Daňo, Chlubna, Zima, Peterek, Folta, Sedlák, Kontšek. Trenéři: Hadamczik, Konečný.

HC Petra Vsetín „98“: Čechmánek (24. Kameš) – Zubíček, Tesařík, P. Táborský, M. Táborský – Sršeň, Kratěna, Broš, Tomajko, Stantien, Demel, Jakeš, Barus, Krayzel, Vlach. Trenéři: Neliba, Husička.

Vzpomínková repríza finále 1998 začala s notným časovým zpožděním kvůli dojemnému slavnostnímu úvodu a ceremoniálu vyvěšování bannerů s největšími úspěchy klubu a připomínajícími největší osobnosti a legendy klubu. O co déle čekali fanoušci na úvodní buly zápasu, o to rychleji přišel první gól. Už po pár sekundách Vsetínští ztratili ve svém pásmu puk, Richard Král jej naslepo poslal před branku, kde číhal Jan Peterek a ten přesnou střelou k tyči nedal Čechmánkovi v brance soupeře šanci. Železáři byli v prvních minutách aktivnější – do další šance se dostal Peterek, který neproměnil pokus o blafák, a rychlou kombinaci zakončoval do odkryté branky Sedlák, ale hostující brankář výborným zákrokem zachytil puk před brankovou čárou. Na druhé straně se o aktivitu staral útok „bratří v triku“ Kratěna – Broš – Tomajko. Trestné střílení, které se dle pravidel hokeje starších pánů nařizuje za každý faul, pak neproměnil Martin Táborský.

První třetinu Oceláři vyhráli dva nula. Druhou branku přidal po pasu Peterka z rohu mezi kruhy úplně volný Richard Král, který Čechmánka prostřelil střelou mezi betony. Hosté byli po druhé inkasované brance aktivnější, v dobré pozici u levé Bieglovy tyče byl Krayzel. Kombinoval Tomajko s Brošem, ale druhý jmenovaný v dobré pozici před třineckou brankou promáchl. V pozici tváří v tvář brankáři neproměnil ani na druhé straně Daňo.

Druhá třetina začala aktivitou hostujících hráčů, kteří chtěli smazat nulu na svém střeleckém kontě. K vidění v útočných akcích byla především trojka Kratěna – Broš – Tomajko, která spolu odehrála spoustu úspěšných extraligových sezón. Od konce kariéry těchto hráčů uteklo nejméně času, vždyť Kratěna ještě na jaře hájil barvy našeho semifinálového soupeře z Plzně! Vsetínské ale notně deptal Radovan Biegl v brance Třince, který se rozhodl, že žádný puk do své sítě nepustí. Proti Bieglovi neuspěl Tesařík, třinecký brankář jej vychytal skvělým semaforem. Gól mu nedal ani Zubíček, který trefil tyč, Broš z mezikruží trefil Biegla do lapačky. A když v další šanci neuspěl z pravého kruhu se svou střelou Tomajko a domácí z protiútoku dali po kombinaci Krále, Peterka a dorážejícího Zdeňka Sedláka gól na 3:0, mohl třinecký brankář s vědomím dobře odvedené práce jet vystřídat.

Hosté přivítali nového muže ve třinecké brance gólem v jeho síti. Dorážkou se z předbrankového prostoru prosadil Tomáš Sršeň. Domácí mohli navýšit své vedení – Sedlák lehce tečoval Pavelcovu střelu od modré. V další šanci Kántor od levého mantinelu hledal před brankou Kontšeka. Vsetínští nedali gól z dalšího trestného střílení, které dostali poté, co se za brankou pošťuchovali Peterek s Tesaříkem, ale až po střele Romana Stantiena z levého kruhu. Po druhé třetině tak domácí vedli o gól.

Vstup do třetí třetiny ozdobily tři branky. Aniž by uběhla jediná sekunda, měli šanci na navýšení vedení domácí. Hosté se totiž zpozdili s nástupem do třetí třetiny, a tak domácím bylo nabídnuto trestné střílení. K tomu se rozjel Richard Král a střelou mezi betony aktuálního trenéra brankářů třinecký Ocelářů Jaroslava Kameše navýšil skóre na 4:2. Hosté ale snížili za dvě minuty – Tomajko vysunul do úniku Michala Broše a ten střelou z levého kruhu nedal Lakosilovi šanci. Zase o dva góly pro Třinec to bylo hned o minutu později, když Roman Kaděra dorazil Kántorovu střelu. V osmé minutě bylo za další faul v třinecké obraně nařízeno trestné střílení, které technickou finesou Kratěna neproměnil.

Na vedení třineckých barev o tři branky následně navýšil skóre Aleš Zima, jenž šikovně vložil hůl do Štefankovy střílené přihrávky. Hosté ze Vsetína pak ještě posledním svým gólem v utkání snížili na hratelný rozdíl dvou gólů, když Kratěnovu střelu dorážel ze slotu nad Lakosilova ramena Radim Tesařík. Domácí hráči třineckého klubu, hrající po jednadvaceti letech od památného finále se Vsetínem pod hlavičkou HC Železárny, ještě skóre dotvořili brankami Tomáše Chlubny, který se prosadil střelou do horních pater branky po nájezdu z levé strany, a Jana Peterka. Sportovní manažer domácího klubu ukončil zápas po akci dva na jednoho a přihrávce Sedláka. Třinečtí tak v zápase legend oplatili Vsetínu finálovou porážku a vyhráli 8:4!