Radek Faksa míří do Kitchener Rangers

02.07.2011 · Růžena Raszková
Ve středu 29. června proběhl draft do kanadsko-amerických juniorských soutěží CHL. Mezi českými hokejisty, kteří v tomto draftu v letošním roce uspěli, je i třinecký Radek Faksa.

Mladý třinecký útočník byl draftován do kanadsko-amerických juniorských soutěží jako šestý nejvýše postavený Čech - na dvacátém druhém místě. Zeptali jsme se Radka, jak takový draft probíhá a zda ho měl možnost sledovat.

„Tento draft probíhá přes internet, kde týmy mají už dopředu vytypované hráče. Draft startoval ve tři hodiny odpoledne našeho času a po každých deseti minutách se objevovalo nové jméno. Draft šlo sledovat na internetu, ale já osobně jsem ho sledovat nemohl, protože jsem byl na reprezentačním soustředění v Litoměřicích. Konečný výsledek jsem se dozvěděl telefonicky,“ popisuje draft nadějný třinecký hokejista.

Radka Faksu si vybral kanadský tým Kitchener Rangers. Podle hlavního trenéra a generálního manažera Steva Spotta je to velmi zkušený hráč se smyslem pro hru. Je schopný dávat přihrávky přes hráče a nebojí se zaútočit na branku. Dokáže hrát tvrdě do těla a je soutěživý.

„Podle mého agenta mělo o mne zájem několik týmů. Já osobně jsem měl také svého favorita, ale nakonec si mě vybral Kitchener Rangers. Z počátku jsem měl smíšené pocity, ale postupem času, když jsem se dozvídal o tomto týmu více informací, jsem byl klidnější. Zjistil jsem se, že mají nádherný stadion v pěkném městě, výborné zázemí, výborného trenéra a úžasné fanoušky. Proto jsem nakonec spokojený, i když v týmu nebudu mít žádného Čecha. Bude to náročnější, protože moje angličtina není vůbec slavná,“ konstatuje Faksa.

Snem každého mladého hokejisty je hrát hokej za velkou louží, ani Radek Faksa se svým cílem netají: „Chtěl bych se jednou dostat do NHL, ale k tomu vede dlouhá cesta. Momentálně se chci dobře připravit na novou sezonu a co bude dál to se ještě uvidí.“

Začínají prázdniny a nás zajímalo, jestli si třinecký forward najde čas na odpočinek. „Chvilku na odpočinek si doufám najdu, i když musím neustále trénovat. V polovině července už mi naplno odstartuje nová sezona, proto moc času nemám. Příští rok plánuju, že si zajedu někam do zahraničí s přítelkyní a pořádně si odpočineme. Také se těším, že se pořádně najím v Bystřické baště (směje se),“ uzavírá rozhovor Radek Faksa.