První derby sezóny! Oceláři jedou do Vítkovic.

17.10.2013 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Kolotoč Tipsport extraligy dopisuje svou první čtvrtinu. V závěrečném kole první části se třinečtí Oceláři představí na ledě krajského rivala - Vítkovic. Sedmaosmdesáté moravskoslezské derby startuje od pátečních sedmnácti hodin!

HC Vítkovice Steel

Vítkovičtí v loňském ročníku přešli skrz velmi dramatické předkolo, které rozhodlo až šesté prodloužení pátého duelu, do čtvrtfinále, tam ale narazili na rozjetý Zlín, který jim vystavil stopku. V průběhu letní přípravy opustilo vítkovický dres několik opor ostravského celku. Jmenovat můžeme například obránce Marka Malíka, či útočníky Ujčíka, Voráčka a Klimka.

S obměněným kádrem se Ostravané vrhli do jednadvacátého ročníku extraligy, vstup do sezóny se jim ale nevyvedl dle představ. Vítkovice v prvních sedmi kolech posbírali jen šest bodů, polovinu z toho na ledech soupeřů. Od té doby se ale hra týmu rytíře Vítka zvedla a v posledních čtyřech kláních Vítkovice nenašly přemožitele.

Pokračovat v nastoleném tempu budou Ostravané chtít i v nadcházejícím derby, kterým začnou třízápasovou sérii domácích zápasů hraných v pěti dnech. „Je to pořádná porce, výhodou samozřejmě je, že všechna tři utkání hrajeme doma a nemusíme tak cestovat. Přesto nás nečeká vůbec nic lehkého, postaví se nám hodně silní soupeři. Musíme odevzdat maximum, abychom byli po této sérii spokojení a aby byli spokojení i naši fandové,“ řekl na klubovém webu kouč Vítkovic Peter Oremus.

Poslední zápas Vítkovic:

13. října: HC Verva Litvínov – HC Vítkovice Steel 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 10. J. Černý (Gula, Sklenička) - 36. Húževka (Burger, J. Káňa I), 49. Barinka (Stehlík, Húževka), 53. Huna, 58. Húževka (Burger).

Sestava Vítkovic v posledním zápase: Málek - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, L. Kovář, Stehlík, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, M. Hlinka, Szturc - Vandas, Valčák, Šedivý.

Vítkovický mančaft po loňské sezóně notně omladil, zejména v útoku ostravský klub sází na mladé pušky, nejčastěji odchovance. Ovšem v brance má tým pod vedením Petera Oremuse zřejmě nejzkušenější brankářskou dvojici v extralize. Jedničkou je šestatřicetiletý Roman Málek, záda mu kryje jen o dva roky mladší Filip Šindelář.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři v posledním kole zavítali na led brněnské Komety, tam se jim ale nevedlo a po pěti zápasech odešli z ledu poraženi. Porážka 3:6 připravila Slezany o možnost postupu na první příčku. „Trenér nás před utkáním upozorňoval, že sice máme šňůru výher, ale pokud na ní chceme navázat, musíme hrát tak, jak jsme vítěznou sérii začali. Poctivě směrem dozadu a nějaké šance přijdou. Dnes jsme ale chtěli znovu hlavně útočit, dostali jsme šest branek a soupeře jsme jednoduše nedokázali přestřílet,“ říkal po neúspěšném zápase Jiří Polanský.

Na jeho slova navázal i trenér Pavel Marek. „Podstatné je, abychom pravidelně sbírali body. Těžko si představovat, že v tak vyrovnané soutěži budeme jen vyhrávat,“ říká lodivod Ocelářů. Slezané se ale již koncentrují na další duel, který proběhne v pátek a to na ledě krajského rivala, Vítkovic. „ Teď chceme uspět ve Vítkovicích, což je ale obrovsky silný tým. Vyhrál tři zápasy za sebou venku a to je známka velké kvality,“ dodává kouč Třince na téma soupeře.

Trenérské duo Kalous – Marek bude stejně jako v předchozích duelech postrádat čtveřici hráčů. Mimo je brankář Peter Hamerlík, obránce Lukáš Galvas a útočníci Jan Peterek s Jakubem Orsavou.

Poslední zápas Ocelářů:

15. října: HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 6:3 (1:1, 4:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. T. Svoboda (Kováčik), 23. Dočekal (J. Hruška, Burian), 28. Němec (Káňa, Kováčik), 32. J. Hruška (Dočekal, Kováčik), 34. Němec (Kuboš, Žižka), 51. Kuboš – 2. Rákos (TS), 22. Adamský (Polanský), 38. Hrabal (Bonk).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec (34. Konrád) – Hrabal, Krejčí, Roth, Linhart, Kania, Zíb, Lojek – Martin Růžička, Bonk, Varaďa – Gorškov, Polanský, Adamský – Rákos, Zagrapan, Rufer – Ostřížek, Marek Růžička, Matuš.

Oceláři se s nejbližším rivalem v této sezóně již potkali. Bylo to v polovině srpna v přípravném utkání, které Třinečtí ve Werk aréně vyhráli 4:1. Výborným výkonem se tehdy prezentoval David Ostřížek, který mazáckou fintou vykoupal hostujícího gólmana Málka.

Poslední vzájemný zápas

Velmi záživnou podívanou přineslo téměř zaplněnému třineckému zimáku poslední extraligové utkání mezi Třincem a Vítkovicemi, které se hrálo koncem ledna pod Javorovým. Oceláři nezvládli vstup do zápasu a už v páté minutě prohrávali o dvě branky. Pak sice přišlo snížení Klimenty, avšak do pauzy se trefil ještě Svačina a Voráček a Ostravané vedli o tři branky. Jenže jak se v posledních letech přesvědčili i Slezané, takovéto vedení v derby ještě nic neznamená. Domácí slepenými brankami Klimenty a Lojka snížili v průběhu druhé části na 3:4 a ve 48. minutě dokonce exvítkovický Ovčačík srovnal na 4:4. Když už se zdálo, že se skóre utkání přehoupne na domácí stranu nebo duel dospěje do prodloužení, přišly dva tresty pro Třinec a hosté dvojnásobnou přesilovku využili. V 59. minutě dal na 4:5 Huna a Ocelářům se už odpovědět nepodařilo.

25. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Steel 4:5 (1:4, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Klimenta (Polanský), 26. Klimenta (Polanský, Adamský), 27. Lojek (Adamský), 48. Ovčačík (Růžička, Varaďa) - 5. Svačina (Roman, Voráček), 5. Hruška (Ujčík, Kudělka), 14. Svačina (Roman, Sloboda), 17. Voráček (Malík, Szturc), 59. Huna (Sloboda, Svačina).

Bilance doma: 5 zápasů, 1-2-0-2, skóre 18:17, 7 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (2 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 37:31, 17 bodů
Aktuální série: 4 výhry
Lídr kanadského bodování: Ondřej Roman 12 (4+8)
Nejlepší střelec: Jan Káňa 8
Nejlepší nahrávač: Ondřej Roman, Jiří Burger oba 8
Nejproduktivnější obránce: Karol Sloboda 6 (2+4)

Bilance venku: 6 zápasů, 2-0-1-3, skóre 18:25, 7 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 7 výher – 3 prohry (1 v prodl.), skóre 34:29, 22 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Jiří Polanský 14 (5+9)
Nejlepší střelec: Martin Adamský 9
Nejlepší nahrávač: Jiří Polanský 9
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 6 (2+4)
Nejtrestanější hráč: Tomáš Linhart 12
Nejlepší v +/-: Lukáš Galvas, Tomáš Linhart, Jiří Polanský všichni +6
Vítězné góly: Martin Adamský 2