Přípravné duely startují, Oceláři na úvod cestují do Havířova

31.07.2013 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Okurková sezóna končí, fanoušci třineckých Ocelářů se mohou těšit na další duely. Slezané zítra započnou porci deseti přípravných duelů. Jejich první soupeřem bude regionální rival z Havířova, jenž si v loňském ročníku vybojoval postup do první ligy.

Poslední utkání loňského ročníku Oceláři sehráli 4. dubna. Hokejový půst tedy v Třinci trval přesně 118 dní. Od zítřka to ale bude minulostí, roztáčí se totiž kolotoč jménem "Sezóna 2013/2014". Slezany v následujícím měsíci a půl čeká porce deseti přípravných duelů, 13.9. pak otevřou v pořadí jednadvacátý ročník Tipsport extraligy.

Program Ocelářů před sezónou 2013/2014

Část kádru Třince vyjela na led již 15. července, o týden později se tým rozrostl o zbývající členy a trénuje v kompletu. Do startu nového ročníku extraligy, který bude v historii Ocelářů devatenáctým a který je na programu v pátek 13. září, mají Oceláři v plánu sehrát deset přípravných utkání, přesně polovinu z nich na domácím ledě. Mimo mantinely Werk arény se Slezané představí pouze v premiéře přípravy v Havířově a na turnaji v Rusku, kde jsou plánovány čtyři utkání – Oceláři se postupně střetnou s Novosibirskem, Jekatěrinburgem a Nižným Tagilem. Poslední den turnaje, v sobotu 31. srpna, jsou na programu zápasy o umístění. Duely základní fáze turnaje se budou hrát v 15, resp. 19 hodin, o umístění ve 13, resp. 17 hodin. V ruském Jekatěrinburgu je o čtyři hodiny více než u nás.

Pod Javorovým je plánováno pět duelů: na svém českém přípravném turné se představí slovenský vicemistr HC Košice a to v úterý 6. srpna a ve čtvrtek 8. srpna (mezitím se hráči z východního Slovenska střetnou v Ostravě s Vítkovicemi). Dojde na nejbližší extraligové soupeře - HC Vítkovice Steel zahrají ve čtvrtek 15. srpna a PSG Zlín v úterý 20. srpna. Generálka je zatím plánovaná na čtvrtek 5. září, kdy do Třince přijede účastník baráže HC Olomouc.

Novinky z kádru Ocelářů

Kádr Ocelářů po loňské sezóně, kterou Slezané zakončili v semifinále, doznal několika změn. V dresu s dráčkem na prsou se již neobjeví obránci Klouček, Ovčačík a Bezuška, útočné formace pak opustili Květoň, Klimenta, Hrňa, Hampl a Podešva. Nejistá je ještě situace kolem rekordmana Martina Růžičky, jemuž po loňské sezóně vypršela smlouva. Sedmadvacetiletý forward nyní hledá angažmá v zahraničí, není ale vyloučeno jeho setrvání pod Javorovým. „Všechno bude záležet na tom, jaké dostane nabídky. Pravda je, že má momentálně osobní ambici prosadit se v zámoří, ale šance, že by hrál i za nás, pořád existuje. Odvíjet se to bude od těch případných nabídek,“ nechal se slyšet generální ředitel klubu Pavel Marek.

Kromě hráčského složení kádru se měnilo i obsazení postu trenérů. Duo Turek – Janků pro následující sezónu nahradili Jiří Kalous a Pavel Marek. Ocelářům se povedlo do svých řad přilákat zkušeného beka Tomáše Linharta, jenž přišel ze stříbrného Zlína. Na testech jsou v Třinci mladíci Gawiese, Krejčí a forward Gorškov.

Devětadvacetiletý bek Tomáš Linhart bude mít ve čtvrtek první příležitost ukázat své kvality ve třineckém dresu. Nejzvučnější nová tvář Ocelářů, která tým z Werk arény posílila z kádru našeho semifinálového přemožitele a stříbrného týmu skončeného ročníku extraligy, načala v loňské sezóně již šestou stovku extraligových startů (524 utkání, 96 kanadských bodů). Na snímku v souboji s Martinem Hanzalem.

Z kabiny soupeře

Tým z nedalekého Havířova si v loňské sezóně, pod vedením trenéra Tomáše Potěšila, dokázal vybojovat postup do první ligy. AZ nejprve obhájil prvenství ve druhé lize, v následné baráži si zajistil svou účast v druhé nejvyšší soutěži. „Jsem šťastný, že se Havířov díky postupu dostal na hokejovou mapu České Republiky, a že se s ním bude muset počítat, když se dostal do profesionální soutěže. A to je to nejpodstatnější, protože Havířov, jako 80 tisícové město, si to určitě zaslouží! A já jsem jen rád, že jsem u toho mohl být,“ řekl po konci loňské sezóny tehdejší kouč Havířova.

Potěšil ale v týmu Havířova již nadále nepůsobí. Na postu hlavního kouče jej nahradil Jan Daneček, roli asistenta trenéra pak plní Stanislav Sztefek. Ani hráčské složení týmu nezůstalo bez změn. V K&K aréně již nadále nepůsobí Bursík, Hegegy, Stránský, Zientek a Najdek. Havířovský dres si v příští prvoligové sezóně obléknou Vosátko, Klimíček, Deutsch a Šlahař. Na zkoušku pak v Azetu působí Videlka, Bumbál a Žvatora.

V základní části byli o dva body druzí za Přerovem, ve finále druhé ligy porazili opět regionálního soka z Karviné a v baráži se před ně dostal pouze Beroun. Hokejisté Havířova letos na jaře slavili zasloužený návrat do druhé nejvyšší soutěže.

O zápase

Termín utkání: čtvrtek, 1. srpna 2013, 18:00
Místo utkání: K&K Pneu Aréna, Havířov (vstupné 30 Kč, děti do 140 cm 10 Kč)

Použité foto: Karel Vaculík, Michal Polák, Pavel Kacerovský.