Preview: Spengler Cup – den první

25.12.2018 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Dvaadevadesátý ročník nejstaršího hokejového turnaje, který se na světových kolbištích pravidelně hraje, začíná dvěma zápasy již na druhý svátek vánoční. K odpolednímu utkání vyjedou proti sobě nováček turnaje, naši Oceláři, a ruský gigant z Magnitogorsku. Večerní zápas obstarají dva nejčastější účastníci – domácí Davos a výběr Kanady.

1. zápas skupiny Torriani – HC Oceláři Třinec vs. Metallurg Magnitogorsk

Termín: 26. 12. 2018, 15:10

Oceláři v pořádku dorazili do Davosu, již na Štěpána absolvují první klání 92. ročníku Spengler Cupu. Hráči s drakem na prsou na úvod vyzvou ruský Magnitogorsk. Čeští trenéři Josef Jandač s Jiřím Kalousem do Švácarska přivezli velmi silný tým, včetně elitního střelce Michala Bulíře, který před svým odchodem sázel góly za liberecké Bílé Tygry. Čtvrtý tým východní konference KHL se před turnajem dostal do dobré formy, když zvítězil v posledních čtyřech duelech v řadě.

Také Oceláři se však mohou pochlubit skvostnou formou. Tým, který na Spenglerově poháru povede trenérská dvojice Marek Zadina – Jiří Raszka, v posledních osmnácti kolech prohrál jen dvakrát, na čele extraligové tabulky si Slezané vypracovali pohodlný osmibodový náskok. Do Davosu navíc odcestoval téměř kompletní kádr, mimo hru zůstávají jen obránce Milan Doudera a útočník Michal Kovařčík.

„Celky na turnaji jsou strašně našlapané. Pokud se nám nepovede vyhrát skupinu, tak je pak úplně jedno, jestli skončíme druzí nebo třetí. Pak bude záležet od čtvrtfinále. Pokud prohrajeme, tak turnaj končí. Pokud vyhrajeme, tak se to bude hodnotit jako úspěch, ač třeba budeme mít jenom jednu výhru. Těžko říct, ale kéž by se nám povedlo udělat super výsledek. V extralize to máme dobře rozjeté, chceme na ty výkony navázat a hlavně tam nebudeme hrát pod stresem,“ říká Vladimír Svačina.

„Jsem velmi natěšený. Jako malý jsem turnaj sledoval, v Kanadě jej vysílali v televizi. Jsem nesmírně nadšený, že mohu být jeho součástí,“ těší se Ethan Werek na švýcarský turnaj. „Je to jako na každém turnaji. Jsme velký tým s velkými ambicemi a před sezónou jsme měli ve hře čtyři poháry. Základní část, play off, Ligu mistrů a Spengler Cup. Jeden je pryč, tři další pořád můžeme získat. Spengler Cup chceme vyhrát,“ hlásí Roberts Bukarts.

Nominovaná soupiska Magnitogorsku: Nečistovsky, Zagidulin, Košečkin – Dronov, Antipin, Rylov, Birjukov, Běreglazov, Matuškin, Vereščagin, Igošev, Zajcev – Jazkov, Několenko, Kuljomin, Ellison, Timkin, Dorofějev, D. Platonov, J. Platonov, Varfolomějev, Rasmussen, Ljubimov, Čibisov, Pakarinen, Bulíř, Djukarev.

Nominovaná soupiska Ocelářů: Hrubec, Kváča, Daneček - Krajíček, Musil, Roth, Matyáš, Gernát, Adámek, Galvinš, Haman, Kundrátek - Chmielewski, Svačina, Dravecký, Polanský, Růžička, O. Kovařčík, Mikulík, Novotný, Werek, Marcinko, Roberts Bukarts, Cienciala, Hrňa, Christov.

1. zápas skupiny Cattini – HC Davos vs. Team Canada

Termín: 26. 12. 2018, 20:15

Pořadatelský klub z Davosu a reprezentace kanadských hráčů, kteří působí v elitních evropských týmech – toto je složení večerního zápasu prvního hracího dne Spenglerova poháru. Oba výběry patří mezi stabilní účastníky turnaje. Žluto-modří, tedy reprezentanti pořadatelského města, byli ve finále nejstaršího hokejového turnaje světa již čtyřicetkrát, hokejisté Kanady čtyřiadvacetkrát. Javorové listy aktuálně drží zlatý hattrick – vyhráli na tomto turnaji v letech 2015, 2016 a naposledy loni, když Spengler Cup pojali jako generálku na olympijské hry v Pchojngčchangu, kam se následně pro olympijský bronz vydali ve velmi podobné sestavě. Davos byl naposledy ve finále v roce 2012 a šampionem byl domácí výběr naposledy ještě o rok dřív.

Kanadská hokejová reprezentace toho v letech, kdy se nehrají olympijské hry nebo nepravidelný světový pohár, kromě mistrovství světa moc neodehraje. Sraz hokejové smetánky v Davosu ale reprezentanti kolébky hokeje nevynechají. Nejedná se sice o tým nejlepších borců, které Kanada světovému hokeji vychovala, jsou to ale výborní hráči působící mimo elitní soutěž světa. Mezi známá jména aktuálního šestadvacetičlenného týmu, který jako hlavní trenér povede Kevin Dineen a jako generální manažeři legendy NHL Ron Francis a Sean Burke, patří například Kyle Quincey, Kevin Bieksa, Simon Després, Maxim Lapierre, Dominic Moore, Zach Boychuk nebo třeba Andrew Ebbett, které si mohou hokejoví fanoušci vybavovat ze spousty zápasů v NHL.

Pro domácí tým HC Davos bude Spenglerův pohár tvořit vítané odreagování od neveselé sezóny ve švýcarské lize. Davos se kvůli nepřesvědčivým výsledkům dokonce rozloučil v průběhu ročníku s klubovou legendou – 27. listopadu přestal být trenérem a generálním manažerem Arno Del Curto, který v klubu působil od roku 1996! Momentálně je Davos na předposlední jedenácté příčce, když ve 27 zápasech nasbíral 25 bodů a na postup do play off ztrácí propastných 17 bodů.

Nominovaná soupiska Davosu: Lindbaeck, Senn - Payr, Sanguinetti, Buchli, Nygren, Heldner, du Bois, Stoop, Kparghai, Jung - Kessler, Ambühl, Hischier, Lindgren, Pestoni, Aeschlimann, D. Wieser, M. Wieser, Simion, Corvi, Bader, Roedin, Klasen, Meyer, Frehner, Egli

Nominovaná soupiska Kanady: Fucale, Coreau, Climie - Despres, Bieksa, Curran, Fabbro, Quincey, Wiercioch, Vukovic, Noreau - Conrad, Knelsen, Gagnon, Micflikier, Mitchell, Dalpe, Ebbett, Boychuk, Cracknell, Emmerton, Winnik, Moore, D´Agostini, Lapierre, Didomenico

Ilustrační foto: www.ubs.com

Topfoto použité v článku: davos.ch