Preview před semifinále Spenglerova poháru

29.12.2018 · Michal Samiec
DAVOS: Sobotní čtvrtfinálové zápasy rozhodly o složení semifinálových dvojic. Do dalšího kola play off se kvalifikovaly všechny týmy ze skupiny Cattini a z „třinecké“ skupiny Torriani pouze vítěz z Kuopia. O účastnících finále se rozhodne v neděli – odpolední zápas obstará repríza utkání ze skupiny mezi Kanadou a Norimberkem, ve večerním zápase domácí Davos vyzve KalPu Kuopio.

1. semifinále – Team Canada vs. Thomas Sabo Ice Tigers

Termín: 30. 12. 2018, 15:10

Kanada si zajistila přímý postup do semifinále díky dvěma vítězstvím ve skupině Cattini. Reprezentanti javorových listů se představili v úvodním utkání domácího týmu na turnaji. Kanada první třetinu ovládla, hrála výborný, dynamický hokej, domácí hráči davoského klubu měli velké štěstí, že úvodní periodu prohráli jen o gól. Postupem času se zápas vyrovnal a Kanada nakonec byla velmi ráda za hubené vítězství 2:1. Ve druhém utkání proti Norimberku již dokázali Kanaďané dominovat celý zápas. Ve druhé části hry narostlo vedení tohoto týmu až do stavu 5:1, ve třetí části hry ještě oba mančafty vstřelily po brance, ale to již nic neměnilo na konečném pořadí skupiny.

Norimberk má nejnáročnější program ze všech účastníků letošního Spenglerova poháru. Ledoví tygři odehráli tři utkání ve třech dnech a hned 24 hodin po čtvrtfinále je čeká čtvrtý zápas v řadě. Ve skupině se norimberští hokejisté střetli v úvodním zápase s Davosem – ve velmi pohledném a ofenzivně laděném zápase vyhráli hráči pořadatelského klubu 3:2. Druhé skupinové utkání čekalo na Norimberk o den později, kdy podlehli svému semifinálovému soupeři 2:6. Čtvrtfinále ale odehráli hráči německého týmu parádně – v úvodní třetině proti Metallurgu otevřeli skóre, ruský velkoklub na začátku druhé části hry sice vyrovnal, pak ale Ice Tigers vstřelili dvě branky, kterými definitivně rozhodli o svém postupu do další fáze turnaje a vyeliminovali jednoho z hlavních favoritů na celkové vítězství.

Sestava Kanady z druhého utkání: Fucale – Fabbro, Quincey, Després, M. Noreau, Bieksa, Wiercioch, Curran – Ebbett, D’Agostini, Didomenico – Conrad, Moore, M. Lapierre – Mitchell, Cracknell, Winnik – Dalpe, Boychuk, Emmerton – Knelsen.

Sestava Norimberku ze čtvrtfinále: Treutle – Weber, T. Gilbert, Festerling, Aronson, Mebus, Lalonde, Bender, Jurčina – Bast, Buck, Bassen – Pföderl, D. Weiss, P. Reimer – Mieszkowski, Acton, Chris Brown – Fox, Lerg, Segal.

Foto: KEYSTONE-SDA/Gian Ehrenzeller

2. semifinále – KalPa Kuopio vs. HC Davos

Termín: 30. 12. 2018, 20:15

Kuopio se stalo vítězem „třinecké“ skupiny Torriani, když v obou zápasech předvedlo parádní hokej ve vysokém tempu, jaký bychom od relativně mladého finského výběru vedeného progresivním koučem Sami Kapanenem čekali. První zápas, který Finové na turnaji odehráli, byl proti Ocelářům. Zápas rozhodla dobrá defenziva KalPy, když proti Třinci inkasovala jedinkrát a přežila i několik samostatných úniků hráčů Třince. Na druhé straně se dvakrát hráči Kuopia prosadili v nájezdech tváří v tvář brankáři Danečkovi. Ve druhém utkání s Magnitkou bylo skóre až do konce normální hrací doby bezbrankové a obrana KalPy neinkasovala ani v prodloužení. Postupový gól vstřelil kapitán Tommi Jokinen po krásné kombinační akci všech tři mužů na ledě.

Domácí Davos se podobně jako loni dokázal přes čtvrtfinále kvalifikovat do semifinále Spenglerova poháru. HCD letos ve skupině nejprve těsně podlehl Kanadě v poměru 1:2 a následně dokázal porazit Norimberk opět nejtěsnějším rozdílem 3:2. Druhé místo ve skupině znamenalo, že se davoští hokejisté střetli v boji o semifinále s třineckými Oceláři. Celé utkání bylo velice vyrovnané – první třetinu vyhráli domácí gólem Klasena, ve druhé části hry Ondřej Kovařčík vyrovnal a vítězná trefa domácího týmu přišla v sedmé minutě třetí třetiny. Trefil se opět Klasen, který se tak značnou měrou zasloužil o postup domácích do dalšího kola play off. Davos ještě sekundu před koncem utkání pečetil konečné skóre gólem do prázdné branky.

Sestava Kuopia z druhého utkání: Manzato – Leskinen, Wilson, Seppälä, Fairchild, Gröndahl, Mäkinen, Nousiainen, Lappalainen – Texier, Rissanen, A. Ruuttu – Piipponen, Luostarinen, Kantola – Vainiola, Knuutinen, Nuutinen – Sebok, Könönen, T. Jokinen.

Sestava Davosu ze čtvrtfinále: Lindbäck – Payr, Nygren, Buchli, Du Bois, Sanguinetti, Stoop, Jung, Heldner – Klasen, Ambühl, Simion – Frehner, Bader, Meyer – Hischier, Corvi, D. Wieser – Egli, Aeschlimann, Kessler.

Foto: KEYSTONE-SDA/Melanie Duchene

Odehrané v 17:00 | Muži