Představení soupeře pro finále – HC Sparta Praha

16.04.2022 · Michal Samiec
S pražskou Spartou, jedním z nejstarších a nejúspěšnějších klubů české hokejové historie, se třinečtí Oceláři potkali v play off již třikrát a z toho dvakrát úspěšně. První střetnutí přišlo ve čtvrtfinále 2002, které Pražané ovládli v poměru 4:2 na zápasy. Sparta pak vyhrála celé play off. Ve čtvrtfinále 2013 a semifinále 2015 byli úspěšnější Slezané. Poprvé v historii dojde k souboji o zlato.

Finálová série má stanoveny následující termíny pro první čtyři zápasy:

Je již nyní jasné, že pokud by se série natáhla na více než čtyři zápasy, pak by se páté utkání v Třinci hrálo v úterý 26. dubna v 17 hodin, utkání číslo šest v hlavním městě pak ve čtvrtek 28. dubna v 19 hodin a případný rozhodující zápas číslo sedm pod Javorovým v sobotu 30. dubna v 18 hodin.

Vzájemné zápasy v základní části

Třinečtí hokejisté v této sezóně poprvé ve své historii dokázali porazit Spartu ve všech čtyřech zápasech základní části, přičemž jí nedovolili uhrát ani bod. Všechny zápasy nabídly hokej vysoké kvality, zejména zápasy v pražské O2 aréně byly vyhecované a přinesly spoustu branek. V pražských zápasech se zrodily výsledky 7:4 a 8:5, Oceláři v Libni nasázeli celkem 15 gólů. Vzhledem k tomu, že se obecně Ocelářům proti Spartě ofenzivně v této sezóně dařilo (třinecké zápasy přidaly dalších osm branek v síti Pražanů, takže celkem ve čtyřech zápasech Slezané zatížili konto Sparty 23 vstřelenými brankami!), byli jsme svědky i zajímavých ofenzivních příspěvků jednotlivců – konkrétně Růžičky s Vránou (oba 4+1), Nestrašila (2+3), Kundrátka (1+3) nebo Hrehorčáka, který Spartě vstřelil čtyři ze svých 12 gólů ze základní části a stačily mu k tomu dva zápasy venku.

17. září 2021: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 4:7 (1:1, 2:4, 1:2)
Branky a nahrávky:
3. Moravčík (T. Dvořák, Chlapík), 24. Chlapík (E. Thorell, M. Jandus), 30. D. Vitouch (Moravčík, Polášek), 52. E. Thorell (Chlapík, D. Kaše) – 19. Hrňa (Martin Růžička, Marcinko), 21. Kundrátek, 27. Martin Růžička (P. Vrána, M. Doudera), 28. Hrehorčák (Miloš Roman), 31. D. Musil (M. Adámek, A. Nestrašil), 49. A. Nestrašil (Kundrátek, M. Kovařčík), 60. Hrehorčák (Miloš Roman)

29. října 2021: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
24. P. Vrána, 29. P. Vrána (Zahradníček), 34. Martin Růžička (Kundrátek), 48. Martynek (Kundrátek, Dravecký) – 6. E. Thorell (Řepík, Pavelka), 54. E. Thorell (M. Jandus, Šmerha)

23. prosince 2021: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 5:8 (1:2, 3:3, 1:3)
13. Sobotka (Chlapík, T. Dvořák), 27. Řepík (Roman Horák ml., Sobotka), 30. Chlapík (Voženílek, Polášek), 35. Sobotka (Řepík, Roman Horák ml.), 55. Řepík (Roman Horák ml., Chlapík) – 6. Hrehorčák (Dravecký), 18. A. Nestrašil (M. Adámek), 25. Marinčin (M. Doudera, O. Kovařčík), 26. P. Vrána (M. Doudera, Chmielewski), 40. Kurovský (Marinčin), 45. Marcinko (Hrňa), 50. Martin Růžička (Chmielewski), 60. Hrehorčák

4. února 2022: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
29. O. Kovařčík (A. Nestrašil, M. Doudera), 35. D. Krenželok (O. Kovařčík, Teper), 38. P. Vrána, 53. Martin Růžička (Marcinko, A. Nestrašil) – 44. Matuškin (E. Thorell)

Semifinále Ocelářů

Třinečtí hokejisté prošli výsledkově semifinálovými boji stejně hladce jako přes první kolo play off. Rovněž jim k postupu do další fáze stačily pouhé čtyři zápasy. Slezané poprvé v historii vyhráli dvě kola play off poměrem 4:0 na zápasy a poprvé v historii zapsali účast ve finále bez ztráty jediného zápasu. Ale přesto to byla proti Mladé Boleslavi stejně jako před rokem šichta. Vždyť tři ze čtyř zápasů skončily o jediný gól a dva rozhodlo až prodloužení, respektive nájezdy! O rozhodujícím samostatném nájezdu Svačiny z utkání číslo dvě se toho napovídalo už hodně. Ale jako klíčový se jeví třetí zápas. Oceláři tam ještě na prahu předposlední minuty normální hrací doby prohrávali o dva góly, pak ale Hrňa v přesilovce snížil (původně to vypadalo jako geniální zákrok brankáře Krošelje, máchnutí lapačkou ale přišlo už za brankovou čarou), aby vzápětí vyrovnal lehkou tečí Douderova nahození Vrána. Rozhodnutí přišlo na začátku prodloužení, kdy přesilovku po vyloučení domácího Ševce využil Hrňa. „U Erikova gólu to asi na první pohled nešlo z opakovaného záběru poznat, ale rozhodčí řekli, že volali z velína a kotouč za brankovou čárou vidět byl. Pomohlo nám štěst, že se celá akce kontrolovala. Při brance na 3:3 Milan Doudera napřáhl k nepříliš tvrdé střele, která se dala tečovat,“ komentoval klíčové okamžiky večera jeden ze dvou dvoubrankových střelců kapitán Petr Vrána.

3. dubna 2022: HC Oceláři Třinec – BK Mladá Boleslav 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
40. M. Kovařčík (Chmielewski, Dravecký), 44. D. Musil (Martin Růžička, A. Nestrašil), 60. Miloš Roman

4. dubna 2022: HC Oceláři Třinec – BK Mladá Boleslav 1:0 po sam. náj.
rozhodující sam. náj. Svačina

7. dubna 2022: BK Mladá Boleslav – HC Oceláři Třinec 3:4 po prodl. (1:0, 1:0, 1:3/0:1)
2. Kelemen (Lunter), 28. Bičevskis (Flynn, Lintuniemi), 49. Flynn (P. Kousal) – 42. P. Vrána (Svačina, M. Doudera), 59. Hrňa (Marcinko, Kundrátek), 59. P. Vrána (M. Doudera, A. Nestrašil), 62. Hrňa (M. Doudera)

8. dubna 2022: BK Mladá Boleslav – HC Oceláři Třinec 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
57. Kelemen (Jánošík, Pláněk) – 10. Dravecký (Miloš Roman, Hrehorčák), 37. Martin Růžička (P. Vrána, Hrňa)

Semifinále Sparty Praha

Pražská Sparta postoupila do semifinále druhý rok po sobě. Ze čtvrtfinále postoupila po pětizápasové sérii, když v posledním hraném zápase – druhém nejdelším duelu extraligové historie – porazila Liberec. Pro semifinále jim los přihrál do cesty českobudějovický Motor. S Jihočechy sparťané v základní části vyhráli jediný zápas, to však ve vyřazovacích bojích nehrálo žádnou roli. Sparta opět úspěšně vstoupila do série dvěma výhrami doma (2:1 a 5:1) a jako zásadní se pro další vývoj série jevilo podobně jako v „třinecké“ sérii utkání číslo tři. Českobudějovičtí v něm ještě na začátku sedmapadesáté minuty vedli 2:0, pak však přišly dva góly v dlouhé přesilovce po zbytečném vyloučení domácího kapitána Gulaše a v prodloužení definitivní rozhodnutí a třetí bod pro Spartu. Čtvrtý zápas a první „mečbol“ sice sparťané ještě neproměnili, ale doma v utkání číslo pět si v těsném boji s Motorem poradili (3:2). „Mají výbornou obranu, těžko se mi to hodnotí. Myslím si, že nás čeká finále, jak má být,“ predikoval hned po postupu vyhlídky Sparty před finále nejproduktivnější extraligový hokejista Filip Chlapík. Velkou kaňkou pro Pražany před závěrečnými boji je zranění Davida Tomáška ze šarvátky s Jiřím Novotným v posledním utkání.

3. dubna 2022: HC Sparta Praha – Motor České Budějovice 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
3. Sobotka (Forman), 25. Chlapík (Buchtele) – 11. Pech (Bučko, Vondrka)

4. dubna 2022: HC Sparta Praha – Motor České Budějovice 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)
8. Řepík (Polášek, Pavelka), 19. E. Thorell (Roman Horák ml.), 45. Moravčík (Řepík), 46. Tomášek (Němeček, Chlapík), 49. Chlapík (Tomášek, Sobotka) – 41. Gulaš (M. Hanzl, Vráblík)

7. dubna 2022: Motor České Budějovice – HC Sparta Praha 2:3 po prodl. (1:0, 0:0, 1:2/0:1)
9. Gulaš (Pech, Voženílek), 51. Voženílek (Ondráček) – 57. Řepík (Moravčík, Šmerha), 59. Chlapík (Matuškin), 72. Chlapík (Tomášek)

8. dubna 2022: Motor České Budějovice – HC Sparta Praha 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
23. Voženílek (Štencel, Vráblík), 36. Abdul (Štencel, Pech), 55. Pech (Abdul, Vondrka) – 34. E. Thorell (Dvořáček)

11. dubna 2022: HC Sparta Praha – Motor České Budějovice 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
5. Tomášek (Chlapík, Moravčík), 26. Chlapík, 54. Roman Horák ml. (Forman, E. Thorell) – 22. Gulaš (Vráblík, Štencel), 23. Voženílek

Statistika HC Oceláři Třinec HC Sparta Praha
Bilance v Generali Česká pojišťovna play off 8 zápasy, 8/0, skóre 19:7 10 zápasů, 8/2, skóre 33:20
Bilance doma 4 zápasy, 4/0, skóre 9:1 6 zápasy, 6/0, skóre 25:10
Bilance venku 4 zápasy, 4/0, skóre 10:6 4 zápasy, 2/2, skóre 8:10
Lídr bodování Petr Vrána 6 (3+3) David Tomášek 13 (6+7)
Nejlepší střelec Petr Vrána, Erik Hrňa oba 3 David Tomášek 6
Nejlepší nahrávač Milan Doudera 4 Filip Chlapík 8
Nejproduktivnější obránce Tomáš Kundrátek 4 (1+3) Adam Polášek, Tomáš Pavelka oba 5 (3+2)
Nejtrestanější hráč Aron Chmielewski 8 Genadij Stoljarov 31
Nejlepší v +/- Tomáš Kundrátek +9 David Tomášek, David Němeček oba +6
Vítězné góly Andrej Nestrašil, Petr Vrána, David Musil, Marko Daňo, Michal Kovařčík, Vladimír Svačina, Erik Hrňa, Martin Růžička všichni 1 Filip Chlapík, Roman Horák ml. oba 2
Góly v přesilovce Andrej Nestrašil, Erik Hrňa oba 2 Filip Chlapík 3
Body v přesilovce Erik Hrňa 3 (2+1) David Tomášek 6 (2+4)
Góly v oslabení Tým dosud nevstřelil gól v oslabení. Tým dosud nevstřelil gól v oslabení.
Nejvíc gólů v nájezdech Vladimír Svačina 100 % (2/2) Zápasy týmu dosud nerozhodovaly nájezdy
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Ondřej Kacetl 83 % (5/6) Zápasy týmu dosud nerozhodovaly nájezdy

Vzájemné zápasy v historii

Třinečtí Oceláři odehráli s pražskou Spartou od roku 1995, kdy Slezané postoupili do nejvyšší hokejové soutěže, celkem v základní části a play off 127 vzájemných zápasů s bilancí 63 výher Třince (z toho 11 v prodloužení nebo nájezdech), 61 výher Sparty (rovněž 11 v nastavení) a tří remíz při skóre 412:425 z pohledu Ocelářů. Bodová úspěšnost je 50,4procentní z pohledu Třince. Ve vyřazovacích bojích odehráli tito soupeři spolu tři série, v nichž jednou byli úspěšní Pražané (čtvrtfinále 2002) a dvakrát třinečtí hráči (čtvrtfinále 2013 a semifinále 2015). V play off se oba týmy střetly v 19 zápasech, z nichž 10 vyhrál Třinec a devět pražská Sparta při skóre 65:59 z pohledu Třince.

Vzájemné zápasy v play off

Čtvrtfinále 2002

Dvacet let starou čtvrtfinálovou sérii nerozehráli třinečtí hráči v Praze zrovna šťastně. Po prvním nepodařeném zápase (1:5) vstoupili hrůzně i do druhého zápasu a po první třetině prohrávali 1:4. Slezané tedy v prvních čtyřech třetinách série se Spartou inkasovali devět branek. Pak se tým konsolidoval a ve druhém utkání nakonec padl 4:6, přičemž šestý gól Sparty padl do prázdné branky Třineckých. Zápas číslo tři v Třinci taky padl kořistí Pražanů a svěřencům trenéra Stavjani již nezbývalo než vyhrát. To se ve čtvrtém utkání podařilo, Třinec vyhrál po samostatných nájezdech a do Prahy k pátému zápasu jel psychicky nabuzen, což bylo znát na konečném výsledku (7:3 pro Třinec!). V šestém utkání Třinečtí vyhráli první třetinu, za stavu 1:0 nebyl Jiřímu Haškovi uznán gól pro domnělý – jak se později ukázalo mylně odpískaný – ofsajd. Domácí se na výhru nakonec nezmohli, hosté ve třetí části hry skóre otočili a zpečetili svůj postup. Sparta později přešla v semifinále přes Slavii (3:0 na zápasy), ve finále porazila Vítkovice (3:1 na zápasy) a stala se extraligovým mistrem pro rok 2002.

Um. HC Oceláři Třinec HC Sparta Praha
1. Richard Král 9 (3+6) Michal Broš 8 (4+4)
2. Marek Zadina 8 (6+2) Ondřej Kratěna 7 (4+3)
3. Jan Marek 4 (1+3) Jaroslav Hlinka 7 (4+3)
4. Pavel Janků 3 (3+0) Richard Žemlička 6 (0+6)
5. Petr Gřegořek 3 (2+1) Róbert Tomík 4 (3+1)

Čtvrtfinále 2013

Devět let stará série prvního kola play off je v paměti třineckých fanoušků přeci jen zafoukaná trošku menší vrstvou prachu. Oceláři vstoupili do série dominantním výkonem a výhrou 4:0, která ale byla vykoupena zraněním brankáře Hrubce, který hned v první třetině dostal z dorážky po odpískání od hostujícího Pacovského pukem do nekryté hlavy a utrpěl zranění oka. Výhry a porážky se střídaly zápas od zápasu – za zmínku stojí dvojzápas v Praze, kde Třinec jeden zápas vyhrál a druhý prohrál po nájezdech. V tomto zápase předvedl heroický výkon brankář Hamerlík, který si připsal 57 zákroků! Utkání dospělo do zápasu číslo sedm, který jednoznačně vyšel týmu zpod Javorového. Zápas gólově načala minela brankáře Pince, po které se snadno prosadil Růžička, a brankově jej završil aktuální třinecký lodivod Varaďa. „Soupeř dával v celé sérii více takových lacinějších branek, zatímco my jsme se na góly strašně nadřeli. Ani dneska jsme netrefovali branku, tím pádem jsme neměli dorážky, nebylo to ono,“ hodnotil tehdy sérii sparťanský trenér Jandač, který bude na střídačce Pražanů stát i v letošní sérii.

1. Martin Adamský 10 (7+3) Petr Ton 7 (3+4)
2. Jiří Polanský 7 (0+7) Karel Pilař 6 (5+1)
3. Jan Peterek 5 (3+2) Petr Tenkrát 5 (4+1)
4. Erik Hrňa 5 (2+3) Zdeněk Bahenský 4 (1+3)
5. Marek Zagrapan 5 (2+3) Peter Jánský 3 (2+1)

Semifinále 2015

Poslední dosud hraná série těchto soupeřů přišla ve druhém kola play off 2015. Oceláři sérii zahájili jasnou výhrou na domácím ledě (6:2) a utrhli pro sebe i zápas číslo dvě, i když ten se nevyvíjel optimálně. Ještě po polovině zápasu Sparta vyhrávala o dva góly a rozhodnutí nakonec přišlo až v 76. minutě z hole obránce Rotha. V Praze dvakrát vyhráli sparťané, třetí zápas ozvláštnila situace, kdy trenérské duo Kalous – Varaďa před koncem druhé třetiny v přesilovce proti třem odvolala brankáře, aby zvýšila šance na využití přesilovky. To se povedlo, ale zápas nakonec tato situace neotočila. Jazýčkem na vahách série se nakonec ukázal návrat Zbyňka Irgla, kterému byla o pár měsíců dřív diagnostikována vážná nemoc a podstoupil těžkou operaci. Irgl zápasy číslo pět a šest rozhodl – pátý duel v Třinci v nájezdech a šestý v Praze gólem 192 sekund před třetí sirénou. „Zbyněk se vrátil v pravý čas. Je pro nás obrovským přínosem, v kabině i na ledě. Byl to opravdu ten žolík, který rozhodl sérii v náš prospěch,“ zhodnotil Irglův přínos trenér Kalous.

1. Erik Hrňa 7 (4+3) Jaroslav Hlinka 6 (4+2)
2. Jiří Polanský 6 (3+3) Karel Pilař 5 (1+4)