Předextraligové období Ocelářů v číslech

12.09.2018 · Michal Samiec
Oceláři mají za sebou zápasové období před svou čtyřiadvacátou sezónou v české nejvyšší hokejové soutěži. Před extraligou sehráli celkem devět střetnutí – pět přípravných duelů s českými i zahraničními soupeři a první čtyři zápasy skupinové fáze Champions Hockey League.

Série utkání před startem Tipsport extraligy začala pro Oceláře o pár dnů později, než bylo v předchozích sezónách zvykem. Poprvé se představili 9. srpna v Olomouci, kde podlehli domácím kohoutům po samostatných nájezdech. Následovalo velmi dobře zvládnuté utkání v Ostravě, kde Vítkovice Třinci podlehly 0:3. V tomto zápase vypadala perfektně především defenzivní činnost. Hned o den později se hrála odveta v Třinci, jež také odehráli lépe Oceláři. O tři dny později hokejisté Soči utkáním s Třincem završili přípravný kemp, který absolvovali pod Javorovým. Úspěšnější byli domácí hokejisté. Stejně tak v následujícím týdnu, kdy v Třinci prohrála tentokrát Dukla Trenčín. Všechny tři po sobě jdoucí domácí zápasy vyhráli Oceláři 3:1.

Následoval poslední srpnový den a první ostrý soutěžní zápas. Oceláři se potkali se semifinalistou nejvyšší švédské hokejové soutěže, týmem Djurgården ze Stockholmu. Dlouho byl zápas velmi vyrovnaný – první třetinu sice vyhráli Švédové 2:0, Třinečtí ve druhé části snížili Adamským, ale rozhodnutí přinesly slepené góly ve třetí periodě. Ve 47. a 48. minutě skórovali hosté a šli do trháku, v závěru ještě přidali další dva góly a zápas skončil v poměru 6:1. Podobně se nevedlo Ocelářům o dva dny později, když se v Třinci představila Tappara Tampere – nejúspěšnější klub finské nejvyšší soutěže posledních let. Zápas byl vyrovnaný až do poloviny normální hrací doby – skóre bylo 0:1, pak ale Třinec dostal dva góly v oslabení a následně narostl průběžný výsledek po dvou třetinách až na šestibrankový rozdíl. Čestné střelecké úspěchy domácích zaznamenali Chmielewski a Cienciala.

Odvety ve Švédsku a Finsku byly úplně jiné. Oceláři podpořeni opět celým letadlem fanoušků a sponzorů klubu dokázali doslova urvat vítězství ve Stockholmu, když zápas v Hovetu otočili až v posledních minutách. Djurgården ještě v 53. minutě vedl 3:2, pak ale napřáhl na modré Filip Haman a vsítil svůj první gól za áčko Ocelářů. Zhruba dvě minuty před koncem obkroužil branku Chmielewski a vstřelil vítězný gól, byť Třinec pak ještě musel přežít velký tlak domácích na vyrovnání. O dva dny později ve Finsku byl průběh zápasu možná mírně na straně Ocelářů – ti byli střelecky aktivnější, byli na puku, snažili se o ofenzivní kombinace, nakonec ale zápas skončil remízou 2:2. V prodloužení domácí udeřili po necelé minutě, když brance Tappary předcházela hraniční situace v útočném pásmu Třince posouzená v neprospěch hostujícího týmu.

Oceláři tak po čtyřech zápasech základní skupiny Champions Hockey League mají stejný počet bodů jako zápasů a poslední dvě utkání je čekají v říjnu – nejprve doma a následně na výjezdu s norským Storhamarem Hamar. Cesta do play-off vede přes dvě výhry s Nory, jakákoliv bodová ztráta posouvá šance Ocelářů do oblasti teorie. Vše se rozhodne nejpozději v úterý 16. října.

1. přípravný zápas, čtvrtek 9. srpna 2018
HC Olomouc – HC Oceláři Třinec
3:2 po sam. náj. (0:0, 2:0, 0:2/0:0)
Branky a nahrávky: 25. Holec (Kolouch, Jergl), 27. Irgl (Vyrůbalík, J. Galvas), rozhodující sam. náj. Strapáč – 46. Robert Bukarts (Chmielewski, Smetana), 51. Hrňa. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1.

2. přípravný zápas, úterý 14. srpna 2018
HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec
0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Viedenský (Krajíček), 24. Matyáš (Dravecký, Chmielewski), 46. Robert Bukarts (Marcinko, Martin Růžička). Vyloučení: 10:6, navíc Zahradníček (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 870.

3. přípravný zápas, středa 15. srpna 2018
HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Ridera
3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 19. M. Kovařčík (Roth, Viedenský), 23. O. Kovařčík (Cienciala, Roth), 59. Hrňa – 37. Olesz (Trška, Dej). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 231.

4. přípravný zápas, sobota 18. srpna 2018
HC Oceláři Třinec – HK Soči
3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 29. Cienciala (Roberts Bukarts), 46. Adamský (Svačina, Roman Vlach), 51. Roberts Bukarts (Martin Růžička, Marcinko) – 34. Collins (Bočarov). Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 825.

5. přípravný zápas, čtvrtek 23. srpna 2018
HC Oceláři Třinec – HK Dukla Trenčín
3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. Martin Růžička (Roberts Bukarts, Krajíček), 50. Roberts Bukarts (Marcinko, Hrňa), 57. Polanský (Svačina, Adamský) – 33. Rýgl (Bližňák). Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 404.

1. zápas Champions Hockey League, pátek 31. srpna 2018
HC Oceláři Třinec – Djurgården Stockholm
1:6 (0:2, 1:0, 0:4)
Branky a nahrávky: 32. Adamský (M. Kovařčík, Matyáš) – 10. Josefsson (Lilja, Norell), 20. Possler (Bergfors), 47. Josefsson, 48. M. Davidsson (Hultström, Wiå), 58. Bemström (Alsing, Josefsson), 59. Widing (Strandberg). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 669.

2. zápas Champions Hockey League, neděle 2. září 2018
HC Oceláři Třinec – Tappara Tampere
2:8 (0:1, 1:6, 1:1)
Branky a nahrávky: 38. Chmielewski (Roman Vlach, Dravecký), 47. Cienciala (M. Doudera, Polanský) – 19. Matti Järvinen (Malinen, Kemiläinen), 29. Matti Järvinen (Malinen), 29. Jasu (Kuusela, Jan-Mikael Järvinen), 31. Karjalainen (Kemiläinen), 32. Erkinjuntti (Kuusela), 34. Elorinne (Karjalainen, Záborský), 40. Elorinne (Rauhala), 43. Ojamäki (Rauhala). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 128.

3. zápas Champions Hockey League, pátek 7. září 2018
Djurgården Stockholm – HC Oceláři Třinec
3:4 (1:0, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 9. Bemström, 35. Engqvist (Possler, Hultström), 47. Brodin (Lilja) – 26. Dravecký (Viedenský, Krajíček), 40. Marcinko (M. Kovařčík, Cienciala), 53. F. Haman, 58. Chmielewski (Dravecký, Viedenský). Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 916.

4. zápas Champions Hockey League, neděle 9. září 2018
Tappara Tampere – HC Oceláři Třinec
3:2 po prodl. (0:0, 1:1, 1:1/1:0)
Branky a nahrávky: 38. Matti Järvinen (Mäntylä), 42. Elorinne (Rautanen, Kuusela), 61. Kemiläinen (Järvinen) – 21. Hrňa (Doudera, Adamský), 53. Viedenský (Dravecký, Hladonik). Vyloučení: 2:4, navíc Chmielewski (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 351.

Oceláři berou nadnárodní evropskou Champions Hockey League velice vážně a prestižně. Start do ročníku 2018-19, v němž si připíší čtvrtou účast z dosavadních pěti sezón této ligy, jim však nevyšel – v domácím prostředí zaznamenali citelné porážky se švédským Djurgårdenem a finskou Tapparou Tampere. Odvety na severu Evropy vyšly výsledkově – Oceláři přivezli čtyři body a jsou stále ještě ve hře o postup – a především herně – Třinečtí svedli mnohem lepší boje než doma a naladili se před startem extraligy na pozitivní vlnu. (Foto: Lukáš Filipec)

Přípravné zápasy: 5 zápasů, 4-0-1-0, skóre 14:6
Champions Hockey League: 4 zápasy, 1-0-1-2, skóre 9:20
Celková bilance – léto 2018: 9 zápasů, 5-0-2-2, skóre 23:26

Statistiky předextraligového období 2018:

Níže jsou uvedeny statistiky s rozdělením dle jednotlivých postů v předextraligovém období – to znamená statistiky z utkání odehraných v přípravě a v Champions Hockey League před začátkem extraligového ročníku 2018-19.