Po náročné třetí čtvrtině drží Oceláři naději na play off

25.01.2016 · Michal Samiec
Psychicky náročná základní část pokračovala třetí čtvrtinou. Oceláři se stále pohybují na hraně postupu do předkola play off, ale zápasy mezi 27. a 39. kolem dávají Třineckým naději na vyřazovací boje. Třetí čtvrtina extraligy byla v podání slezského týmu zatím nejlepší.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 24. lednu 2016, kdy bylo na programu 39. kolo základní části Tipsport extraligy.

Třinečtí Oceláři byli v polovině základní části ve výsledkové depresi a v tabulce na nelichotivém postavení. Třetí čtvrtina přinesla zatím nejlepší výsledky této sezóny. Oceláři, jejichž trenéry byli v prvních dvou zápasech René Mucha s Markem Malíkem a od 17. prosince – tedy v následujících 11 zápasech – Jiří Dopita s René Muchou, mezi 27. a 39. kolem vyhráli osmkrát, nasbírali celkem 21 bodů a po třech čtvrtinách extraligy drží postupovou desátou příčku se čtyřbodovým náskokem na regionálního rivala z Vítkovic. Třetí čtvrtina přinesla dva čisté zápasy (3:0 s Vítkovicemi a 7:0 s Mladou Boleslaví) nebo třeba tři výhry venku (v Pardubicích, Plzni a Olomouci). Slezský soubor si tak před závěrečnými 13 koly vybudoval pozici, jež může naplňovat optimismem – vzhledem k nabité tabulce a minimálním bodovým rozestupům na ně však ještě ve finiši čeká tuhý boj.

Individuální statistiky

Nejproduktivnějším hráčem extraligy je i po třech čtvrtinách základní části chomutovský tahoun Roman Červenka, který si za posledních 13 kol připsal výtečných 16 bodů (5+11). V poslední čtvrtině extraligy do elitní desítky vskočila liberecká legie - zatímco po polovině soutěže měli pouze jediného zástupce (třetí Jelínek), nyní mají na prvních deseti pozicích hned čtyři hráče - kromě Jelínka ještě Krenželoka, Vampolu a Radivojeviče, který se ve 39. kole blýskl neuvěřitelnými sedmi body při sedmi gólech Liberece v Karlových Varech. Tabulku střelců vede nadále Dominik Kubalík, který v poslední čtvrtině nastřílel šest branek a nyní je na 22 zásazích. Na záda mu s 19 góly dýchá výtečně hrající sparťanský forvard Robert Sabolič, elitní trojici uzavírá brněnský Jan Hruška mající o jeden gól méně než Slovinec v barvách Sparty.

19. Jiří Polanský (TRI) 27 (10+17)

S přehledem nejproduktivnějším triem Ocelářů je Vladimír Dravecký – Zbyněk Irgl (oba na snímku) – Jiří Polanský. První jmenovaný je nejlepším střelcem Třineckých, Irgl s Polanským se přetahují o pozici nejčastěji asistujícího hráče.

10. Lukáš Žejdl 8 (6+2)

Ocelářům se často daří zvrátit nepříznivě se vyvíjející zápasy na poslední chvíli – ve třetí čtvrtině hned dvakrát. Góly a body „last minute“ sledovali třinečtí fanoušci ve 27. kole s Chomutovem (na snímku Dravecký, který vyrovnal na 3:3 – Oceláři následně vyhráli na nájezdy), podruhé ve 33. kole v přestřelce (7:6 po nájezdech) s královéhradeckým Mountfieldem.

Nejlepší střelec:
22 - Dominik Kubalík (PLZ)
19 - Robert Sabolič (SPA)
18 - Jan Hruška (KOM)
17 - Roman Červenka (CHO)
16 - Jakub Valský (LIB), Roberts Bukarts (ZLN), Petr Sýkora (PCE)
15 - Vladimír Dravecký (TRI), Petr Jelínek (LIB), Brian Ihnacak (MHK), Viktor Hübl (LIT), Marek Laš (OLO)

4 - Tomáš Plíhal, Jakub Orsava, Ján Sýkora

Mezi letošní nejproduktivnější obránce patří duo Linhart – Nosek. David Nosek (na snímku) potvrzuje svou pověst dobrého střelce, letos je nejlepším střelcem mezi třineckými obránci. V kariéře měl sezóny, kdy vstřelil i přes deset gólů (např. v sezóně 2012-13, kdy za Karlovy Vary vstřelil 13 gólů v základní části).

Nejlepší nahrávač:
29 - Roman Červenka (CHO)
25 - Jaroslav Bednář (MHK)
23 - Jakub Jeřábek (PLZ)
22 - Petr Holík (ZLN), Jaroslav Kracík (PLZ)
21 - Daniel Přibyl (SPA), Branko Radivojevič, Petr Vampola (oba LIB)
20 - Michal Birner (LIB)
19 - Lukáš Krenželok (LIB), Rostislav Marosz, Tomáš Rachůnek (oba KVA)
...
17 - Jiří Polanský, Zbyněk Irgl (oba TRI)

6 - David Nosek, Rostislav Klesla

Hra v oslabení patří již dlouhodobě mezi devízy třineckého mančaftu. Stejně jako loni jsou Oceláři mezi nejlepšími v lize z hlediska ubráněných přesilovek a zároveň jsou elitním týmem z hlediska vstřelených branek v nevýhodném počtu hráčů na ledě. Mezi střelce se v oslabení zapsal také Ján Sýkora, ze všech gólů byl jeho nejkurióznější – padl totiž odrazem od zadního plexiskla.

5. Vladimír Roth 6 (1+5)

Tomáš Plíhal není hráčem, který by atakoval čelo kanadského bodování týmu, avšak patří mezi nejužitečnější hokejisty třineckého souboru. Plíhal se od svého návratu na česká kluziště etabloval do hráče, který má jednu z nejvyšších úspěšností na vhazování v celé lize.

Pozici nejproduktivnějšího obránce drží stejně jako po polovině soutěže plzeňský bek Jakub Jeřábek, který mezi 27. a 39. kolem přidal ke své tehdejší bilanci čtyři asistence. Na druhé místo vyskočil z tehdejší páté pozice sparťanský obránce Michal Čajkovský, který si za posledních 13 kol připsal devět bodů, přičemž dal neuvěřitelných sedm branek! Nejproduktivnějším Ocelářem je na 22. místě Tomáš Linhart, který si dosud připsal 13 kanadských bodů.

Liberecký obránce Martin Ševc drží, stejně jako po polovině soutěže, pozici nejtrestanějšího hráče Tipsport extraligy - resp. pozici hráče s nejvyšším počtem trestných minut. Má jich na svém kontě již 132, jako jediný přes 100. Druhý v pořadí, vítkovický bek Štich, má "pouze" 76 trestných minut - což je 58 procent Ševcova výkonu. Stejně jako Štich mají ještě dva útočníci - zlínský Kubiš a trochu překvapivě nejproduktivnější hokejista soutěže Červenka. Prvním Ocelářem v pořadí je Lukáš Žejdl, který má 55 trestných minut - 45 z nich si však připsal ještě jako bruslař z Mladé Boleslavi. Další v pořadí je Vladimí Roth se 43 trestnými minutami.

Přesilovky hrají v hokejových zápasech velký význam, letos je to podrženo ještě tím, že týmy hrají během zápasů relativně malý počet početních výhod. Tři extraligové týmy mají využití přesilovek nad 20 procent - nejlepší přesilovku má tým Liberce hned těsně následovaný Spartou (24,34 %, resp. 24,24 %), třetí v pořadí je Kometa Brno (20,13 %). Oceláři jsou na čtvrtém místě (18,83 %). Nejhorší přesilovky má tým Olomouce (rovných 10 procent), který dal také absolutně nejnižší počet přesilovkových gólů (16). Z hlediska počtu využitých přesilovek se mezi elitní týmy řadí ještě Plzeň, která nasázela už 38 gólů - nejlepší je Liberec (46), Třinečtí jsou na šesté pozici (29).

Nejvíce minut na zápas v oslabení tráví hokejisté Liberce - více než 16 minut čistého času. Nejčistěji hrají Olomoučtí, kteří průměrně v zápase stráví v početní nevýhodě jenom něco přes 10 minut. Třinečtí Oceláři mají třetí nejnižší průměrný počet trestných minut na utkání - 11,54. Nejúspěšněji brání přesilovky soupeře hráči Ocelářů Třinec, kteří ubránili doposud 88,82 % oslabení. Nejméně úspěšní jsou Sparťané - těsně pod 80procentní úspěšnost bránění oslabení. Nejvíce gólů ve vlastním oslabení dali již druhou sezónu po sobě Třinečtí, kteří se takto trefili už osmkrát! Druzí v pořadí jsou hráči Hradce Králové a Plzně s pěti zásahy. Pražská Sparta ještě takovýto gól nedala ani jeden.

Nejlepším střelcem svého týmu v početních výhodách je plzeňský Dominik Kubalík, který v přesilovkách dal už 10 branek. Devět gólů dal brněnský Němec a osm plzeňský Nicholas Johnson, který to stihl ve 24 zápasech před svým dlouhodobým zraněním. Nejlepší Oceláři jsou na 16. místě s pěti trefami - Zbyněk Irgl, Vladimír Dravecký a také Lukáš Žejdl, který ale jeden gól v přesilovce dal ještě za Boleslav. Nejvíce gólů ve vlastní početní nevýhodě vstřelil královéhradecký Rastislav Dej, který se takto trefil už třikrát. Dalších pět hráčů dalo dva góly v oslabení, nejvíce (osm branek) dali v oslabení Třinečtí, ale podělilo se o ně osm různých střelců.

Nejvíce vítězných gólů - šest - dal pardubický Petr Sýkora. Pětkrát svým zásahem rozhodli zápas plzeňský Kubalík a Dej hájící barvy Mountfieldu HK. Nejvíce vítězných branek ve třineckých barvách dala trojice Kopecký, Irgl a Dravecký - všichni svým gólem rozhodli po tři zápasy.

Absolutně nejvíce času na ledě ve hře - nepočítaje brankáře - strávila pětice obránců: litvínovský Karel Kubát (897 minut a 14 sekund), dále Jeřábek z Plzně, Kaberle z Komety Brno, Čáslava z Pardubic a Trončinský z Mladé Boleslavi. Následuje první útočník v pořadí Michal Vondrka z Chomutova (856 minut a 27 sekund). V přepočtu na jeden zápas hrají nejvíce výše zmínění Karel Kubát (23:00) a z útočníků Michal Vondrka (22:32). Z týmu Ocelářů nejvíce času odehrál obránce Tomáš Linhart (771 minut a 9 sekund), v přepočtu na jeden zápas pak David Nosek (20:46). Z útočníků Vladimír Dravecký (671 minut a 43 sekund) - v přepočtu na zápas pak nyní již mladoboleslavský Jakub Klepiš (18:03).

Nejvíce vhazování během 39 kol základní části absolvoval zlínský Petr Holík, který se k němu sklonil již 932krát. Z třineckých hráčů nejčastěji stojí na značkách Tomáš Plíhal, který během 36 odehraných zápasů odehrál již 753 buly (průměrně tedy 21 za utkání). Nejvíce vyhraných soubojů má na svém kontě Mário Bližňák z Plzně, který pro svůj tým získal puk již 512krát. Na elitní pozici je opět náš Plíhal - za 471 vyhraných vhazování mu patří třetí příčka. Z hlediska úspěšnosti vyhraných vhazování bereme v potaz hráče, kteří absolvovali alespoň 100 vhazování. Zde je na vedoucí pozici dlouhodobě zraněný třinecký Kamil Kreps (69,6 %), druhý je také třinecký Tomáš Plíhal (62,6 %) a třetí liberecký Jelínek (60,3 %). Následují Červenka (59,6 %), Bližňák (59,5 %) a šestý je opět třinecký Jiří Polanský (59,3 %). Tato umístění třineckých borců potvrzují výbornou úspěšnost týmu jako celku při vhazováních.

Hráčem s dlouhodobě nejvyšším ice timem v přepočtu na jeden zápas je z třineckých hráčů David Nosek. Ten ale neodehrál všechny zápasy Ocelářů, a tak hráčem, který na ledě strávil dosud v soutěži nejvíce času – nepočítáme-li brankáře, je další obránce Tomáš Linhart.

Statistice Radegast index vévodí liberecký kapitán a neúnavný bojovník Jan Výtisk, který v tomto žebříčku sesadil z první příčky Milana Douderu, jež v mezičase odpykával disciplinární trest a potýká se také se zdravotním problémem. Výtisk má na čele 230 "Radegast-index" bodů - další pořadí je Voráček z Mladé Boleslavi (204), vítkovický Strapáč (194) a čtvrtý je Milan Doudera 187 bodů. Nejvíce hitů ze všech extraligových hráčů má stále Michal Trávníček z Litvínova (106), téměř tři na zápas. Nejčastěji hitujícím Ocelářem je na 14. příčce Vladimír Dravecký (56). Třinecký elitní obránce Milan Doudera vévodí extralize v počtu zblokovaných střel soupeře - na Šimona Hrubce, Petera Hamerlíka nebo Juraje Šimbocha nedovolil projít už 82 střelám! Mezi trojici nejaktivnějších extraligových hráčů v tomto kritériu patří ještě Kaberle z Brna (73) a Jaroměřský z Olomouce (62).

Výjimečný večer zažil ve 27. kole především frýdecko-místecký kanonýr Vladimír Luka. Objevil se v kádru Ocelářů v zápase s Chomutovem, byl to jeho druhý start v sezóně. Jeho okamžik přišel v samostatných nájezdech, kdy proměnil oba své pokusy, a rozhodl o tom, že druhý, bonusový bod zůstane ve Werk areně. Na snímku podruhé prostřeluje chomutovského Kopřivu.

“Železný muž“ třinecké sestavy
Zranění, nemoci nebo třeba disciplinární tresty promlouvají v této sezóně do skládání týmu pro jednotlivé zápasy. Trenéři tak mohli ve všech z dosavadních 39 kol využít jediného hráče – oním „železným mužem“ je obránce Tomáš Linhart (který mimochodem od svého příchodu do Třince vynechal jediný zápas – do zbývajících 171 utkání nastoupil). Ostatní hráči vynechali z různých důvodů minimálně jedno utkání.

Nájezdy a trestná střílení

Samostatné nájezdy rozhodovaly nerozhodné utkání Ocelářů v této sezóně už čtyřikrát s pozitivním poměrem vítězství 3:1 pro Třinec. Slezané vyhráli samostatné nájezdy v utkání 12. kola doma s Mladou Boleslaví, ve 27. kole s Chomutovem a ve 33. kole s královéhradeckým Mountfieldem. Jediný neúspěch přišel ve 24. kole v Plzni. Úhrnem je nejúspěšnějším exekutorem nájezdů Vladimír Luka - jel v zápase s Chomutovem dvakrát a dvakrát proměnil. Úspěšní byli při nájezdech ještě Klepiš s Draveckým (jednou ze dvou pokusů) a Polanský s Irglem (jednou ze čtyř). Neuspěli Roth, Chmielewski, Svačina a Sýkora. V brance máme velkou oporu v Šimonu Hrubcovi, který chytal ve všech vítězných rozstřelech s celkovou úspěšností na výborných 85 procentech (11 chycených pokusů ze 13). Peter Hamerlík chytal neúspěšné nájezdy v Plzni a přestože si nevedl vůbec špatně (chytil tři z pěti), byl na poražené straně.

Trestná střílení byla v zápasech Ocelářů nařízena čtyři – tři s negativním a jeden s pozitivním výsledkem pro Třinecké. V utkání 2. kola Peter Hamerlík neúspěšně čelil nájezdu karlovarského Vojtěcha Tomečka, v zápase 13. kola neuspěl s trestným střílením proti Branislavu Konrádovi v Olomouci Marek Růžička a v 18. kole v derby-zápase v Ostravě inkasoval Šimon Hrubec z nájezdu z hole Stanislava Balána. Jediný úspěch přišel ve 39. kole opět v Olomouci – domácí Vodný nevyzrál z trestného střílení na Šimona Hrubce.

Individuální statistiky – brankáři

Aktuálně nejlepšími brankáři extraligy, minimálně podle statistik, se mohou pyšnit ve Zlíně a v Olomouci. Zlínský Libor Kašík totiž ovládl jak hodnocení úspěšnosti zákroků (92,82 %), tak pořadí brankářů dle průměru inkasovaných branek na jeden zápas (1,87). K tomu navrch přidal dvě čistá konta, což je statistika, kterou naopak ovládl olomoucký brankář číslo jedna Branislav Konrád, když nedostal gól už ve čtyřech zápasech této sezóny. Konrád je také v pořadí dle úspěšnosti a průměru inkasovaných branek na zápas na druhém místě za Kašíkem. V tabulce dle počtu vychytaných čistých kont je Konrád na čele se čtyřmi čistými zápasy osamocen, tři nuly mají na svém kontě vítkovický Dolejš, aktuálně pardubický Kopřiva, Lašák z Liberce, Rittich z Mladé Boleslavi a Machovský z Plzně. Třinecké duo Peter Hamerlík - Šimon Hrubec má na svém kontě po dva čisté zápasy (proti Chomutovu a ve Zlíně, resp. proti Vítkovicím a Mladé Boleslavi).

Čistá konta gólmanů:
4 - Branislav Konrád (OLO)
3 - Daniel Dolejš (VIT), Miroslav Kopřiva (CHO/PCE), Ján Lašák (LIB), David Rittich (MLB), Matěj Machovský (PLZ)
2 - Peter Hamerlík, Šimon Hrubec (oba TRI), Tomáš Pöpperle (SPA), Ondřej Kacetl (MHK), Brandon Maxwell (PCE), Tomáš Závorka (KVA), Libor Kašík (ZLN)
1 - Karel Vejmelka, Martin Falter, Marek Čiliak (všichni KOM), Milan Řehoř, Martin Růžička (oba MLB), Filip Novotný, Jan Lukáš (oba SPA), Jan Strmeň (CHO), Marek Čiliak (KOM)

Šimon Hrubec se v předvánočním období dostal do formy a trenéři Dopita s Muchou mu dali v brankovišti Ocelářů zelenou. Hrubec důvěru vrací svým podílem na vítězných zápasech, čtyřiadvacetiletý sympaťák z Vimperka také v tomto období „zrušil“ nulu v kolonce počtu čistých kont.