Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Országh o roli televizního experta, poznatcích z MS i losu Ligy mistrů

03.06.2022 · Adam Sušovský
Po celou dobu hokejového mistrovství světa ve Finsku měl přímo v místě turnaje zastoupení také trenérský štáb Ocelářů: nový třinecký asistent Vladimír Országh v Helsinkách a Tampere spolupracoval se slovenskou televizí jako hokejový expert.

Tři týdny žil hokejem od rána do večera, nový asistent trenéra třineckých Ocelářů Vladimír Országh má za sebou účast na světovém šampionátu v Tampere a Helsinkách, působil tam v roli hokejového experta Slovenské televize a do Třince se vrací se spoustou cenných poznatků.

"Mohl jsem tam sledovat jednotlivá mužstva, jejich herní projev, navštěvoval jsem jejich tréninky a viděl spoustu dobrých zápasů," říká Vladimír Országh po svém návratu domů. S tím, že z tréninků nejlepších reprezentací planety si každý pár poznatků domů odveze. "I když se na mistrovství světa trénují spíše detaily, přesilové hry, vyloženě systémové věci," říká.

"Bral jsem to i jako přípravu na práci v Třinci, abych se zase naplno dostal do hokeje. Od listopadu jsem byl mimo jeho každodenní dění, ale teď už po mistrovství světa přemýšlím zase hokejově. V tomhle splnilo svůj účel, vedl jsem tam i pár velice příjemných a obohacujících rozhovorů, měl jsem tu možnost potkat se s trenérem Švýcarů Patrickem Fischerem, nebo finským trenérem Olli Jokinenem, se kterým jsme spolu hráli za New York Islanders. Byly to příjemné konverzace, které se vždycky zvrtly k hokeji," usmívá se Országh.

Ten ještě v minulé sezoně trénoval v extralize hokejisty Litvínova, za sebou má jako trenér zkušenosti také z ruské KHL, kde vedl Slovan Bratislava. Byl asistentem slovenské reprezentace na dvou olympiádách a třech mistrovství světa. Úspěchy za sebou mluví Országh také s bohatou hráčskou kariérou, vždyť byl členem zlatého slovenského týmu z mistrovství světa 2002 a bronzového ze šampionátu o rok později, v NHL odehrál během sedmi sezon takřka tři sta utkání, s týmem Djurgårdens má ve sbírce také titul ze švédské ligy. Od nové sezony bude chtít prodat své zkušenosti a vítěznou touhu také v Třinci, kde bude působit jako asistent v trenérské dvojici se Zdeňkem Motákem. 

Úspěch se odvíjí od středního pásma

"Na mistrovství světa jsem působil jako spolukomentátor při slovenských zápasech, když hráli jiní soupeři, byl jsem expertem ve studiu. Nebyla to pro mě novinka, v téhle roli jsem na světový šampionát jel už počtvrté. Snažil jsem se poukazovat na detaily a vyloženě trenérské věci, které třeba komentátor nevidí. A u toho pečlivě pozoroval výborný mezinárodní hokej," říká pětačtyřicetiletý kouč. 

"Sledovat takové turnaje je vždycky inspirativní, vítězové totiž svým způsobem udávají směr, jakým se v dalších sezonách bude hokej ubírat. Tak to vždycky bylo na mistrovství světa i v NHL, kde začala hrát Tampa systémem 1-3-1, byla s tím úspěšná a brzy ji začaly napodobovat i ostatní týmy, stejně jako šli v minulosti příkladem Devils, které sbíralo Stanley Cupy díky pevné obraně."

"Když se podíváme na letošní medailisty, uspěli ti, kteří dokázali během zápasů kontrolovat střední pásmo. Finové jsou tímhle defenzivnějším systémem pověstní a vychází jim dlouhodobě, Češi na něj v letošním roce díky finského trenéra přešli a také díky důrazu a zabezpečení středního pásma jednou domů s medailí. Aktivně hrála Kanada, ale mně se ze všeho nejvíce líbili asi Švýcaři. Hráli moderní hokej, aktivně napadali a nutili soupeře k chybám, ale paradoxně zůstávají bez medaile.  Zápas o všechno proti Američanům nezvládli, jako už poněkolikáté, takže to asi nebude náhoda," říká Országh. 

Napětí při losu CHL

Ten na mistrovství světa pochopitelně sledoval a na dálku s vedením klubu a hlavním trenérem konzultoval také případné posily pro Oceláře. "Mrzí mě, že jsem se ve Finsku nezvládl potkat s Karlisem Čukstem, Lotyši bohužel hráli svou základní skupinu v Tampere a do čtvrtfinále se jim postoupit nepodařilo," zmínil už potvrzenou třineckou posilu do obrany. "Pár dalších hráčů jsem na šampionátu viděl, někteří se nám líbí, ale míst v sestavě už není zase tolik," dodává tak trošku tajemně. 

Vladimír Országh ve Finsku zastupoval Oceláře také na slavnostním losu Champions Hockey League, kde až do poslední chvíle netrpělivě čekal, do jaké skupiny pořadatelé Třinec zařadí. Nakonec Oceláře na začátku sezony čeká extrémně zajímavá a také náročná konfrontace s týmy ze Švédska, Švýcarska a Severního Irska. Třinecký kouč je spokojený. 

"Jsou na to dva pohledy, jak trenéra tak fanouška. Asi tam byly papírově snadnější skupiny, přes které by se dalo do další fáze postoupit snáž, respektiva bychom v nich možná byli favoriti, ale pak je tady i ten druhý pohled a tak na los skupiny koukám já, když už chceme Champions Hockey League hrát, tak ať je to s těmi nejlepšími! A proto jsem v tomhle případě spokojený, Davos i Skelleftea patří k totální špičce švýcarské a švédské ligy, nejlepších lig v Evropě, Belfast bude mít zase na soupisce minimálně čtrnáct cizinců, taky to nebude snadný soupeř. Dostali jsme zajímavé týmy a pro nás, realizační tým i hráče, to bude super test," přemýšlí Országh, který CHL zažil v minulosti jako trenér Bánské Bystrice.

"Musím říct, že sledovat ten los přímo z místa, bylo hodně zajímavé. Vylosovali nás prakticky až jako poslední, s přibývajícím časem napětí stoupalo a já tam seděl, přemýšlel a kalkuloval. Bylo to moc příjemné napětí a nemůžu se dočkat, až sezona Champions Hockey League i domácí extraligy odstartuje," uzavírá Országh.

×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
HC Energie Karlovy Vary
×
Dnes v 13:00 | Dor.
HC Oceláři Třinec
HC Dynamo Pardubice