Ocelářská cesta? Není to fráze, opravdu funguje

19.08.2020 · Martin Stebel
Koncepce, kterou prezident klubu Ján Moder nazval "ocelářskou cestou" a na základě které je kladen větší důraz na odchovance s využitím vlastních zdrojů, přináší hmatatelné výsledky. Slezané tehdy jednoznačně deklarovali, že už nechtějí pouze kádr nabitý hvězdnými jmény, kvůli kterým nezbývá místo pro nadějné hráče, kteří prošli klubovou hierarchií. Funguje tedy avizovaná ocelářská strategie v praxi?

Jedním z hlavních iniciátorů této myšlenky byl sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek, jenž nedávno pro hokej.cz prohlásil: "Vize byla vytvořit mezistupeň v přechodu z juniorského hokeje do seniorského, dále mít v týmu starší kvalitní hráče, kteří by předávali zkušenosti mladým a pomohli v případě nutnosti v A-týmu. Vytvořená spolupráce s Frýdkem-Místkem funguje výborně," říká na téma partnerského oddílu a zároveň adresuje slova vděčnosti dalším klíčovým lidem: "Pochvala a poděkování patří městu, sponzorům a fanouškům. Nesmím zapomenout poděkovat Jánu Moderovi, Janu Czudkovi a Petrovi Popelářovi, kteří tuto vizi od začátku podporovali. Věřím, že tento projekt má opodstatnění."

Po několika letech je možno s čistým svědomím konstatovat, že úzké propojení mezi Chance ligou a Tipsport extraligou ve východním cípu republiky funguje na výbornou: "Někteří hráči se už probojovali do extraligy nebo do jiných profesionálních soutěží. Nejznámější příklady už byly často zmiňovány, jako např. Lukáš Jašek, David Cienciala, Michal a Ondra Kovařčíkovi, ale uvedu příklad hráče, na kterém si troufnu říct, že by dnes bez tohoto projektu hrál maximálně druhou ligu. Honza Zahradníček byl na konci juniorského věku šikovný, ale samá noha samá ruka, jak se říká. V devatenácti letech měl taky jiné priority než jen hokej. Během působení ve Frýdku-Místku zesílil, ujasnil si, co vlastně chce, podával kvalitní výkony, a tím si loni řekl o místo u Ocelářů, kde hrál výborně. Věřím, že na tyto výkony naváže také v nadcházející sezoně," přeje si sportovní ředitel Ocelářů.

Jak naznačil úterní duel v rámci turnaje Generali Česká Cup, dveře do třineckého extraligového týmu jsou široce otevřené i pro další nadějné adepty z ocelářské hokejové líhně: "Pro několik kluků byl zápas v Přerově výborným nakopnutím směrem k dalším sezonám. Klukům nemůžeme nic vytknout, ukázali velmi dobrý hokej, vytvořili si spoustu šancí. Bota nás tlačí především v zakončení, kde jsme měli volit snadnější řešení a zvládnout to lépe. Vnímáme to stále jako přípravu na sezonu. Někteří budou pokračovat ve Frýdku-Místku a myslím, že takový zápas pro ně byl přínosný. Měsíc před startem extraligy hledáme optimální složení, ale souběžně s tím chceme nakopnout naše kluky do další kariéry. Věřím, že svou šanci chytí pevně za pačesy," doufá hlavní kouč Ocelářů Václav Varaďa.