Oceláři znají rivaly pro Champions Hockey League: HV71, Mannheim a Esbjerg!

17.05.2017 · Martin Stebel
Středeční los hokejové Ligy mistrů přinesl třineckým Ocelářům poměrně pestrou paletu evropských soupeřů. Druhý tým základní části Tipsport extraligy 2016/17 se může těšit na konfrontaci s dánským mistrem Esbjerg Energy, s německým týmem Adler Mannheim a po dvou letech znovu změří síly se švédským šampiónem HV71 Jönköping!

ESBJERG ENERGY

Klub ze 70-tisícového města ležícího na jihozápadním pobřeží Dánska vyhrál svou národní ligu hned dva roky po sobě. Jedná se o velmi mladou organizaci, současný klub byl založen teprve v roce 2005 (do roku 2004 hrál pod názvem E.I.K. - Esbjerg Ishockey Klub). Své domácí zápasy hraje v Granly Hockey Areně, která má kapacitu 4200 míst.

ADLER MANNHEIM

Německý hokejový klub spatřil světlo světa 19. května roku 1938, ale pod názvem Adler Mannheim vystupuje teprve od roku 1994. Adler patří mezi nejlepší kluby Německa a ve své sbírce má šest ligových titulů. Domácí stánek Orlů, který je tradičně hojně navštěvován a místní publikum patří k těm nejbouřlivějším, nese název SAP Arena a pojme 13 600 diváků.

HV71 Jönköping

Aktuálního švédského mistra zřejmě není třeba dlouze představovat. Oceláři se s HV71 střetli v rámci vyřazovací části CHL na podzim 2015. Z postupu se tehdy těsně radovalo mužstvo ze země tří korunek. HV71 je poměrně mladým klubem, který byl zformován v roce 1971, kdy se v jeden celek spojily dva lokální oddíly – Husqvarna IF a Vätterstad IF. Jönköping do švédské nejvyšší soutěže poprvé nakoukl v roce 1979, od roku 1985 ji hraje pravidelně. Tým z jižní části Švédska má na svém kontě už pět mistrovských titulů. Kinnarps Arena v Jönköpingu pojme 7000 diváků.

Reakce hlavního trenéra Václava Varadi: "Je to poměrně těžká skupina, ale náš cíl se nemění. Chceme být po základní části jedním ze dvou nejlepších týmů v naší skupině a chceme postoupit dál."

Esbjerg: "Pro mě osobně nejméně známý soupeř. Očekávám typický dánský hokej, jaký jsme např. teď viděli na mistrovství světa. Dánský hokej je známý svou důslednou a houževnatou osobní obranou, silovým bruslením, v tomto ohledu to bude nepříjemný protivník."

Mannheim: "V Německu hraje spousta zámořských hráčů a o Mannheimu to platí dvojnásob. Očekávám, že se budou prezentovat typickým přímočarým zámořským hokejem založeným na hře do těla, dobrém bruslení a budou se snažit předvádět i hru, která zdobí Němce na mistrovství světa. V německém národním výběru mají totiž na šampionátu čtyři reprezentanty."

HV 71: "Osobně jsem čekal, že dostaneme někoho ze severu Evropy. Soupeř ze Švédska či Finska byl hodně předpokládaný. V naší skupině je to papírově nejsilnější tým. Švédové mají kvalitní soutěž a navíc k Lize mistrů přistupují příkladně. Vždyť všechny tři ročníky vyhrál zatím pokaždé klub ze Švédska. A toto je navíc úřadující švédský mistr. Osobně čekám velmi kvalitní zápasy."

Reakce sportovního manažera Jana Peterka: "Je to těžká skupina, ale lehké soupeře si v Lize mistrů nevyberete. Jsou to všechno vesměs vítězové anebo finalisté daných soutěží. Naším cílem je nabrat zkušenosti a postoupit do další fáze soutěže."

Esbjerg: "Dánský hokej šel v posledních letech hodně nahoru, pro běžného fanouška je možná dánská soutěž malou neznámou, ovšem jde o tým, který hrál v posledních třech letech ve své lize vždy finále a obhajuje dva mistrovské tituly v řadě."

Mannheim: "V Německu je hokej hodně populární a navštěvovaný a Mannheim je toho ryzím důkazem. Mají velkou halu s kapacitou takřka 14 tisíc diváků a všichni víme, jakou kulisu dokáží vytvořit němečtí fanoušci. Je to klub, který hrál před dvěma roky v Champions Hockey League s Vítkovicemi, takže si určitě zavoláme pro nějaké informace a to nejen hokejového charakteru, ale jak to tam je např. i s ubytováním atd."

HV 71: "Je to úřadující švédský mistr a to mluví za vše. Stejně jako fakt, že všechny tři ročníky Ligy mistrů zatím vyhráli vždy Švédové. Čeká nás opravdu elitní evropský hokejový klub. Ne nadarmo měli Švédové během losování jako jediní v prvním výkonnostním koši hned tři své zástupce."