Oceláři vyrazili na cesty: V pondělí hrají dohrávku v Hradci

12.02.2023 · Daniel Ježek, Michal Samiec
S denním předstihem vyrazili Oceláři do Čech, mají před sebou náročný týden i jasný cíl: Udržet v tabulce dlouhodobé sezony pozici v TOP4. Hned v pondělí hrají na ledě svého pronásledovatele, dohrávka odloženého utkání 8. kola Tipsport extraligy se v ČPP Aréně v Hradci Králové hraje od 17:30, utkání vysílá živě stanice O2 TV Sport.

Mountfield HK

Parádní forma před reprezentační přestávkou vrátila Mountfield HK reálně do hry o přímý postup do čtvrtfinále play off. Východočeši vyhráli pět zápasů v řadě, přičemž v nich inkasovali pouze šest branek: Gólman Henri Kiviaho skvělou formu potvrdil dvěma nulami. V posledním utkání před reprezentační přestávkou Mountfield doma přehrál Kometu fotbalovým výsledkem 1:0.

Hradec má k dispozici hodně nepříjemný, bruslařsky a fyzicky dobře vybavený tým. V sestavě je celá řada cizinců, toho posledního Oceláři dobře znají. Do Hradce Králové přišel z KHL krátce před uzávěrkou přestupů Ethan Werek, třinecký šampion a autor mistrovského gólu z roku 2019. Velmi zásadní byl ale pro Mountifeld také návrat Jordanna Perreta, který vinou zranění naskočil do letošního ročníku až v prosinci. V průběhu ledna ale zaznamenal průměr bodu na zápas a svou formou se podepsal pod výrazně zlepšené výkony celého týmu.

Nejlepším střelcem týmu je se 16 góly Aleš Jergl, nejproduktivnějším hráčem s 33 body (15+18) Jakub Lev. Mezi obránci v týmu vyčnívají dva borci ze zámoří Jeremie Blain (4+16) a Graeme McCormack (5+14).

Poslední utkání Mountfieldu

5. 2. 2023: Mountfield HK - HC Kometa Brno 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
12. Lalancette (Rosandič, Werek).

Sestava Hradce v posledním utkání: Kiviaho – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandič, F. Pavlík, Marcel – Eberle, Cingel, Lev – R. Pavlík, Lalancette, Werek – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Chalupa, Štohanzl, Lang.

Z kabiny Ocelářů

Patrně žádný jiný tým v extraligovém zástupu neuvítal reprezentační přestávku tolik jako Oceláři. Není žádným tajemstvím, že po lednové show v Bratislavě prolétla třineckou kabinou viróza, jejíž následkem byla řada absencí i série porážek.

V průběhu minulého týdne proto tým dostal třídenní dovolenou, hráči s rodinami odjeli domů a nabírali potřebné fyzické i mentální síly. Od čtvrtku je celý tým zase v plné zátěži a připravuje se na klíčovou část sezony. Oceláři mají do závěru základní části jednoznačný cíl: Udržet čtvrtou pozici v tabulce a zajistit si přímý postup do čtvrtfinále.

Právě následující týden rozhodne, Třinec hraje v sedmi dnech čtyři utkání, z toho dvakrát s Mountfieldem HK (v pondělí venku, v pátek doma) a také v Liberci. Tedy se dvěma nejbližším pronásledovateli, na které má v tabulce náskok čtyř bodů. Na cestu vyrazili Oceláři do Čech už v neděli, tedy den předem. K dispozici trenérům zatím stále není kapitán Petr Vrána.

Poslední utkání Ocelářů

5. 2. 2023: HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno 5:4 (2:1, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Daňo (Nestrašil, Marcinko), 20. Daňo (M. Růžička, Marcinko), 24. Hrňa (Chmielewski), 47. M. Růžička (Daňo), 52. Marcinko (Daňo) – 11. Plekanec (Jágr, Kubík), 32. Kubík (Plekanec, M. Procházka), 39. Indrák (Sotnieks, Klepiš), 45. Jágr (Kubík, Plekanec).

Sestava Ocelářů v posledním utkání:  Mazanec (Kacetl) – Marinčin, M. Doudera, Mar. Adámek, J. Jeřábek, Roth, Čukste, Kaňák – M. Růžička (C), Marcinko (A), Daňo – Hudáček, Voženílek, Nestrašil – Hrňa, Dravecký (A), Chmielewski – Hrehorčák, M. Roman, Buček.

POSLEDNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

Není to tak dávno, co na sebe oba týmy v Hradci Králové narazily naposledy. V prvním zápase letošního kalendářního roku si Oceláři z horkého ledu ve východočeské metropoli odvezli cenné dva body v zápase, jehož hlavním hrdinou byl brankář Marek Mazanec. Zatímco Hradec vstoupil do utkání lépe a vytvořili si celou řadu velkých šancí, k vítězství mu nakonec nestačilo ani vedení 2:0. Skvělý obrat načal v polovině zápasu Daňo a v poslední minutě prodloužení završil Voženílek. Oceláři vyhráli 3:2.

3. 1. 2022: Mountfield HK - HC Oceláři Třinec 2:3pp (2:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Lalancette (Perret, Jergl), 18. McCormack (Blain, Okuliar) – 29. Daňo (Nestrašil, M. Růžička), 43. M. Růžička (J. Jeřábek, Voženílek), 65. Voženílek (Čukste, Daňo).

Umístění v tabulce 4. 6.
Bilance v TELH 44 zápasů, 20-4-5-15, skóre 126:97, 73 bodů 44 zápasů, 17-7-4-16, skóre 118:111, 69 bodů
Bilance venku/doma 20 zápasů, 7-3-2-8, skóre 46:44, 29 bodů 21 zápasů, 8-5-3-5, skóre 60:50, 37 bodů
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 4-0-0-6, skóre 24:27, 12 bodů 10 zápasů, 5-1-2-2, skóre 28:24, 19 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 výhra 5 výher
Vzájemná bilance (v základní části) 38 zápasů, 15-4-0-4-15, skóre 100:89 (50% úsp.)
Vzájemná bilance (v základní části) – venku 19 zápasů, 5-2-0-2-10, skóre 40:47 (37% úsp.)
Lídr bodování Marko Daňo 43 (24+19) Jakub Lev 33 (15+18)
Nejlepší střelec Marko Daňo 24 Aleš Jergl 16
Nejlepší nahrávač Andrej Nestrašil 30 Jakub Lev, Christophe Lalancette, Lukáš Cingeľ všichni 18
Nejproduktivnější obránce Jakub Jeřábek 22 (2+20) Jérémie Blain 20 (4+16)
Nejtrestanější hráč Daniel Voženílek 54 Bohumil Jank 51
Nejlepší v +/- Marko Daňo +16 Aleš Jergl +12
Vítězné góly Libor Hudáček, Martin Růžička oba 4 Christophe Lalancette, Lukáš Cingeľ oba 4
Góly v přesilovce Martin Růžička, Marko Daňo oba 10 Radek Smoleňák 5
Body v přesilovce Andrej Nestrašil 20 (4+16) Jakub Lev 11 (4+7)
Góly v oslabení Patrik Hrehorčák, Marko Daňo oba 1 Kevin Klíma, Jordann Perret oba 1
Nejvíc gólů v nájezdech Marko Daňo, Andrej Nestrašil 33 % (1/3), Martin Růžička 25 % (1/4) Jakub Lev 100 % (1/1)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Marek Mazanec 58 % (11/19) Henri Kiviaho 100 % (5/5)
Nejvíce střel na branku Martin Růžička 136 Graeme McCormack 154
Nejvíce času na ledě Martin Marinčin 23:22 Graeme McCormack 22:16
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 27,86 % / 39 / 2. 19,33 % / 29 / 9.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 80,95 % / 2 / 3. 79,02 % / 2 / 8.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 358 / 2. 474 / 10.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 1 032 / 3. 707 / 12.