Oceláři ve čtvrtfinále Spengler Cupu vyzvou v sobotu večer Davos!

28.12.2018 · Michal Samiec
DAVOS: Základní skupiny pátečními zápasy skončily a v sobotu se budou hrát první z pěti zápasů play off – čtvrtfinále. Ta jsou na programu dvě – mezi druhým týmem skupiny Torriani a třetím týmem ze skupiny Cattini a naopak. Vítězové těchto zápasů rozšíří již známé účastníky semifinále – vítěze základních skupin. Zbývající duely v rámci letošního Spenglerova poháru můžete sledovat na programu ČT SPORT.

1. čtvrtfinále – Metallurg Magnitogorsk vs. Thomas Sabo Ice Tigers

Termín: 29. 12. 2018, 15:10

Svěřenci trenérů Jandače a Kalouse v základní skupině Spenglerova poháru skončil na druhém místě se ziskem tří bodů. Magnitka byla v místě konání turnaje už od Štědrého dne, když nepočítáme domácí pořadatelský klub, byli Rusové v Davosu zhruba o den až dva dřív než jejich soupeři. Prvním týmem, se kterým se Metallurg potkal, byli třinečtí Oceláři. Slezané dokázali nad ruským velkoklubem držet hubené jednobrankové vedení, o které přišli až v závěrečné desetiminutovce. Utkání dospělo do nájezdů, kde padl jediný gól – hned v první sérii překonal Kváču Ljubimov. Druhé utkání odehráli Magnitogorští až o dva dny později, když se střetli s KalPou Kuopio. Utkání v normální hrací době gól nenabídlo – rozhodnutí přišlo až v prodloužení z hole kapitána finského týmu Jokinena.

Soupeřem Magnitogorsku bude německý Norimberk. Ten ztratil těsně první zápas proti domácímu Davosu – brzy se dostal do dvoubrankové ztráty, aby se vrátil zpět do utkání a vyrovnal na 2:2, když deset minut před koncem vyrovnal Pföderl. Ledoví tygři se z remízy radovali jen chvíli. O tři minuty později parádní bitvu rozhodl obránce Payr, který přesně zakončil signál Davosu. O den později se Norimberk představil proti reprezentaci Kanady. První třetinu dokázali vyhrát javorové listy, ale jen o gól. Ice Tigers na začátku druhé třetiny vyrovnali, ale zbytek zápasu byl jasně v dominanci kanadského týmu. Norimberk tak byl odsouzen ke třetímu duelu ve třech dnech – musí totiž nastoupit do čtvrtfinálového utkání.

Sestava Magnitogorsku z druhého utkání: Zagidulin – Rylov, Běreglazov, Matuškin, Igošev, Vereščagin, Zajcev, V. Vasiljev – Ljubimov, Čibisov, Bulíř – Několenko, Varfolomejev, Pakarinen – Timkin, D. Platonov, J. Platonov – Jazkov, Dorofejev, Djukarev.

Sestava Norimberka z druhého utkání: Jenike – Lalonde, Mebus, Festerling, Aronson, Newton, Gilbert, Jurčina, Bender – Brown, Acton, Mieszkowski – Buck, Bast, Lerg – Segal, Ness, P. Dupuis – P. Reimer, D. Weiss, Pföderl.

2. čtvrtfinále – HC Davos vs. HC Oceláři Třinec

Termín: 29. 12. 2018, 20:15

Domácí HCD nastoupilo do prvního zápasu hned na svatého Štěpána, když ve večerním utkání přivítal reprezentaci Kanady. Ve střetnutí dvou nejčastějších účastníků i vítězů Spenglerova poháru v první třetině jasně dominovala Kanada, která tuto periodu vyhrála 1:0 a krátce po změně stran přidala ještě druhý gól. Davos snížil před koncem druhé třetiny na rozdíl jediného gólu. V závěru utkání kanadští hokejisté vůbec nedominovalo jako v jeho první polovině, naopak Davos je několikrát dokázal přišlápnout v jejich třetině a reprezentanti kolébky hokeje se do samotného závěru báli o výsledek. Druhé utkání, které hráči pořadatelského klubu museli odehrát hned o 24 hodin později, nabídlo parádní přetahovanou s týmem Thomas Sabo. Vítězství si nakonec připsali hráči domácího týmu – přestože ztratili dvoubrankové vedení nabyté již v sedmé minutě, dokázali rychle odpovědět na vyrovnávací gól Ledových tygrů, který přišel deset minut před koncem. Davos tak ve své skupině udržel druhé místo za suverénní Kanadou.

Oceláři začali Spenglerův pohár otevíracím zápasem celého turnaje s Metallurgem Magnitogorsk. Zápas rozhodly samostatné nájezdy poté, co v normální hrací době i prodloužení utkání skončilo nerozhodně 1:1. V prvních dvou třetinách měli herně navrch Oceláři, ve třetí části hry ruský tým Třinec přitlačil a zrodila se tak remíza. V nájezdech Třineckým nebylo přáno, bonusový bod připadl Metallurgu. Druhé utkání ve skupině Torriani sehráli svěřenci trenérů Zadiny a Raszky s KalPou Kuopio. Finský tým sice přicestoval do dějiště turnaje o den později, aklimatizace na nich však nebyla vůbec znát – hráli dynamický hokej ve vysoké rychlosti, jak se s ním Třinečtí seznámily v zápasech se severskými týmy v rámci hokejové Ligy mistrů. Utkání bylo v průběhu druhé třetiny vyrovnané, ale nakonec rozhodla rychlá odpověď Finů na vyrovnávací branku Gernáta.

Sestava Davosu z druhého utkání: Senn – Payr, Nygren, Du Bois, Stoop, Sanguinetti, Kparghai, Heldner, Jung – Ambühl, Simion, Klasen – Hischier, Bader, Frehner – Pestoni, Corvi, Meyer – Kessler, Aeschlimann, Egli.

Sestava Třince z druhého utkání: L. Daneček – D. Musil, Gernát, Galviņš, Kundrátek, Matyáš, M. Adámek, F. Haman – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Š. Novotný, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski – Christov.