Oceláři třikrát venku, nejprve v Českých Budějovicích

14.02.2013 · Daniel Ježek
Ocelářům ze základní části zbývá ještě odehrát šest zápasů, v následujících pěti dnech ukrojí hned polovinu přídělu. Všechny duely Slezané odehrají na kluzištích soupeřů, prvním bude utkání na ledě jihočeského Mountfieldu. Zápas začíná od pátečních 18:15.

Po drtivém vítězství nad kladenskými Rytíři se Oceláři přesunuli k jihočeským rybníkům, aby soubojem s HC Mountfield pokračovali ve své pouti extraligovým ročníkem 2012/2013. Čtvrté měření těchto celků se odehraje na ledě Budvar arény, v prozatímních kláních vždy vyhrál domácí celek. Hráči s dráčkem na prsou tedy jedou prolomit tuto statistiku, jejich snažení můžete sledovat prostřednictvím kanálu ČT Sport, utkání startuje v 18:15, přímý přenos začne od 18:50. Úvod duelu je možno sledovat na webu ČT Sport.

HC Mountfield České Budějovice

Hráči Mountfieldu v posledních duelech mocně dotahují ztrátu na příčky zajišťující start ve vyřazovací části. V posledních deseti kláních se Jihočeši radovali hned v osmi případech, bodový nárůst na jejich kontě znamenal postup Budějovických na osmou příčku, šest bodů za šestý Litvínov.

Naposledy se Mountfieldu povedlo udolat vzdorující Chomutov a to dvěma brankami z poslední třetiny. „Na Chomutov to moc neumíme a čekali jsme, že zápas bude těžký, což se potvrdilo. Bylo důležité neztratit trpělivost, dostat se do zápasu a čekat na akci, která se nám povede,“ řekl po zápase kouč Jihočechů Peter Draisaitl.

Před týmem z Budvar arény teď stojí další těžká výzva, jmenovitě nejproduktivnější tým ligy. „Máme za sebou utkání s Chomutovem, na který to moc neumíme, a čekali jsme, že zápas bude těžký, což se potvrdilo. Bylo důležité neztratit trpělivost, dostat se do zápasu a čekat na akci, která se nám povede. Nic jiného neočekávám ani od utkání s Třincem, i když Třinec bude jiný soupeř než Chomutov. Třinec hraje jiný hokej, místo urputnosti je jeho doménou ofenziva a bude to tak jiné utkání. My musíme být koncentrovaní a trpěliví po celé utkání,“ sdělil na téme duelu lodivod Mountfieldu.

Jihočechy dlouhodobě trápila četná marodka, v jednom období Mountfieldu chybělo hned osm hráčů. Momentálně Budějovičtí hlásí šest marodů – 3 obránci a 3 útočníci. Z beků chybí Mikuš, Kolarz a Prokop, z řad forwardů pak Soudek, Škoda a třineckým fanouškům známý Ladislav Kohn.

Poslední zápas Českých Budějovic:

13. února: HC Mountfield České Budějovice – Piráti Chomutov 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 49. L. Květoň (Langhammer, Ptáček), 51. Ptáček (Dej).

Sestava Českých Budějovic v posledním zápase: xx.

V prvním vzájemném měření sil Budějovičtí v Třinci totálně vybouchli, když podlehli poměrem 0:5. Budějovičtí neskórovali a nepomohlo jim k tomu ani trestné střelení Suji ve třetí třetině. V zápětí po pokusu jihočeského útočníka hosty definitivně potopil svým třetím gólem Růžička.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři v posledním duelu s kladenskými Rytíři prolomili nepříznivou bilanci tří porážek v řadě a opět ochutnali pocit vítězství, navíc si i pořádně zastříleli. Slezané napnuli kladenskou síť hned sedmkrát, čímž vyrovnali nejvyšší výhru proti týmu ze středních Čech. Získané tři body posunuly Třinecké na čtvrté místo tabulky, bod za třetí Slavii.

“První třetina byla vyrovnaná. Dvakrát jsme v ní vedli, ale vždy si nechali vyrovnat. Druhá třetina, ve které jsme dali čtyři branky, rozhodla. Reprezentační přestávka nám pomohla. Dařily se nám přesilovky, navíc dobře chytal Hamerlík. Po čtyřech těsných porážkách o gól jsme to chtěli zlomit, a to se nám podařilo,“ zhodnotil středeční klání kouč Josef Turek.

Teď se ale Oceláři koncentrují jen na utkání v Českých Budějovicích, tedy na ledě, na kterém nevyhráli v posledních dvou letech. „Víme, že Budějovice teď mají domácí vítěznou sérii, budou proti nám chtít uhrát další body pro play off. Já ale věřím, že mužstvo naváže výkon ze středečního zápasu proti Kladnu a znovu se dokážeme prosadit i střelecky,“ doufá v pokračování střelecké potence lodivod Ocelářů.

Kádr Slezanů od posledního duelu nedozná žádné změny. Mimo hru je stále obránce Lukáš Galvas, nenastoupí ani kapitán Radek Bonk, který ač naplno trénuje, rozhodl se vynechat ještě jeden duel. Jeho návrat se plánuje v utkání ve Zlíně.

Poslední zápas Ocelářů:

13. února: HC Oceláři Třinec – Rytíři Kladno 7:2 (2:2, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Polanský (Adamský, Růžička M.), 10. Hrňa (Matúš, Hrabal), 23. Květoň (Rákos, Orsava), 33. Hrabal (Růžička M., Zíb), 36. Adamský (Lojek, Polanský), 39. Polanský (Růžička M., Klouček), 41. Zíb (Hrabal, Rákos) - 9. Valský (Kuchler, Kameš), 18. Růžička D. (Lukáč, Látal).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík - Roth, Ovčačík, Zíb, Hrabal, Lojek, Klouček, Bezuška, Kania - M. Růžička, Peterek, Varaďa - Orsava, Rákos, Květoň - Adamský, Polanský, Klimenta - Hrňa, Zagrapan, Matuš. .

Výtečnou bilancí osmi bodů (4+4), které nasbíral ve dvou domácích zápasech, se zatím letos může pyšnit Martin Růžička v zápasech s Českými Budějovicemi.

Vzájemné zápasy

Oceláři, přestože proti Českým Budějovicím vyhráli dva ze tří zápasů, mají na jihu Čech co napravovat. V letošní sezóně tam totiž podlehli 1:3, když již na začátku druhé třetiny prohrávali o tři branky a jediný čestný úspěch zaznamenal až v 58. minutě obránce Hrabal. Doma se zato Třinci na Mountfield daří. Oba zápasy vyhráli, při čemž Jihočechům nastříleli hned 11 branek. Čtyři z nich nasázel kanonýr Růžička.

5. října: HC Oceláři Třinec – HC Mountfield České Budějovice 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Zíb (Růžička), 12. Peterek (Růžička, Adamský), 34. Růžička (Polanský, Květoň), 47. Růžička (Roth, Zíb), 51. Růžička (Bonk, Hrabal).

18. listopadu: HC Mountfield České Budějovice – HC Oceláři Třinec 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Hanzal (Prospal, Michálek), 22. Podlešák (Mertl, Dej), 23. Šimánek (Knotek) - 58. Hrabal (Polanský).

30. prosince: HC Oceláři Třinec – HC Mountfield České Budějovice 6:3 (1:2, 4:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Klimenta (Polanský, Lojek), 25. Růžička (Polanský), 26. Roth (Galvas, Růžička), 33. Polanský (Bonk, Varaďa), 37. Adamský (Klimenta, Polanský), 59. Peterek (Růžička, Květoň) - 16. Prospal, 19. Langhammer (Vydarený, Ptáček), 50. Kotalík (Michálek, Prospal).

Bilance doma: 23 zápasů, 12-2-1-8, skóre 68:61, 41 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 8 výher (3 v prodl.) – 2 prohry, skóre 25:14, 21 bodů
Aktuální série: 1 výhra
Lídr kanadského bodování: Aleš Kotalík 32 (12+20)
Nejlepší střelec: Jiří Šimánek 16
Nejlepší nahrávač: Aleš Kotalík 20
Nejproduktivnější obránce: František Ptáček 21 (4+17)
Nejtrestanější hráč: Martin Hanzal 73
Nejlepší v +/-: Milan Michálek +8
Brankáři: Jakub Kovář, 22 zápasů – 15 výher, 7 proher, úsp. 93,48 %, prům. 2,01 g/z, 2 čistá konta
Pavel Kantor, 25 zápasů – 8 výher, 17 proher, úsp. 89,93 %, prům. 3,17 g/z, 2 čistá konta
Hrál v drese soupeře: Peter Frühauf, Tomáš Harant, Ladislav Kohn.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 4.
Bilance: 46 zápasů, 22-5-4-15, skóre 179:139, 81 bodů
Bilance venku: 22 zápasů, 6-3-3-10, skóre 72:75, 27 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher (1 v prodl.) – 5 proher (3 v prodl.), skóre 45:35, 17 bodů.
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 74 (35+39)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 35
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička 39
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 32 (9+23)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 70
Nejlepší v +/-: Martin Adamský +22
Brankáři: Peter Hamerlík, 28 zápasů – 14 výher, 14 proher, úsp. 92,14 %, prům. 2,91 g/z, 2 čistá konta
Šimon Hrubec, 25 zápasů – 14 výher, 11 proher, úsp. 92,54 %, prům. 2,98 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Šimon Hrubec, Lukáš Zíb.