Oceláři surfují na úspěšné vlně

05.12.2020 · Michal Samiec
Jak je sportovní úspěch vrtkavý, ví asi každý, kdo se věnuje sportu nebo sleduje nějaký svůj oblíbený tým. Třinečtí Oceláři v tomto ročníku zažívají úspěšný vstup do ligových bojů – dokonce z pohledu novodobé, tedy extraligové klubové historie ten úplně nejlepší. I po včerejším utkání s Litvínovem platí, že hráči z Werk areny ještě nenašli přemožitele, se kterým by neuhráli na ledě aspoň jeden bod.

Snad hokejová božstva odpustí tu troufalost, že se v průběhu úspěšné vlny, na které momentálně Třinečtí surfují, podíváme na statistiky a zajímavosti, které se s tímto neobyčejným obdobím váží. Mohli bychom začít tím, jaké jsou historicky nejdelší série bez porážky. Dle oficiální knihy rekordů extraligy od roku 1993, tedy od doby, kdy se hraje samostatná česká soutěž, je nejdelší sérií bez porážky ta Vsetína ze sezóny 1998/99. V sezóně, která skončila pátým titulem Valachů, hráči z Lapače nenašli přemožitele od 19. ledna 1999, kdy ve Vsetíně vyhrál pozdější finálový soupeř ze Zlína, do třetího čtvrtfinále, které se hrálo 23. března a Vítkovice v něm získaly své jediné vítězství ve čtvrtfinálové sérii proti zeleno-žlutému gigantovi. Oproti situaci v této sezóně byla v ročníku 1998/99 situace odlišná v tom, že se nehrála prodloužení, remízové zápasy končily po normální hrací době. Na rozdíl od letošní série Ocelářů, kteří v Pardubicích nakonec v prodloužení padli, tak vsetínská série je 19 po sobě jdoucích zápasů bez prohry.

Celkem čtyřikrát se v extraligové historii třineckých Ocelářů stalo, že by třinečtí hráči bodovali minimálně ve 13 utkáních po sobě. Pojďme si tyto série připomenout.

Ročník 2020/21 – 15 zápasů, 42 bodů

Statistiky: 15 zápasů, 13-1-1-0, skóre 69:35, 42 bodů

Období série: Od začátku extraligy (20. září 2020) – série stále pokračuje.

Nejzajímavější zápas: 27. listopadu 2020: Třinec – Liberec 6:4 (2:2, 2:1, 2:1). Branky: 15. Chmielewski, 20. M. Adámek, 22. P. Vrána, 36. M. Stránský, 45. Jaroměřský, 59. M. Doudera – 4. Rosandić, 8. Filippi, 33. Lenc, 58. Knot. Bitva jako řemen! Jak tomuhle šlágru, místy velmi vyhecovanému, chyběli diváci! Oceláři po úvodních minutách prohrávali o dva góly. Do takové ztráty se dostali poprvé v sezóně. Do pauzy ale srovnali, hlavně druhý gól třineckých mladíků stál za to! Bitva pokračovala, krásný vikýř ve třetí třetině trefil Jaroměřský a zápas definitivně rozhodl.

Sezóna 2020/21 se navždy zapíše do análů jako ročník poznamenaný celosvětovou pandemií nemoci covid-19. Ta způsobila například to, že sice profesionální ligy běží, ale před prázdnými tribunami. Takhle se Oceláři radovali z obrátky v parádním zápase s Libercem. Bohužel tomu nemohli přihlížet žádní fanoušci.

K letošní bodové sérii ještě poznámka: Pokud bychom brali po sobě jdoucí mistrovské zápasy bez ohledu na ročník, v němž byly odehrány, pak je bodová série Ocelářů ještě o dva zápasy delší. Poslední dva soutěžní duely, které totiž Oceláři sehráli v sezóně 2019/20, než v březnu došlo k předčasnému ukončení sezóny a vyhlášení přestávky mezi jednotlivými extraligovými ročníky, byly úspěšné. Třinečtí v jednapadesátém kole základní části zajížděli na led Liberce a vyhráli 4:0, čímž znepříjemnili domácím ceremoniál přebírání poháru pro vítěze základní části, a následně v posledním kole vyladili formu na blížící se (později bohužel zrušené) play off a zajistili si nakonec druhé místo v základní části a kvalifikaci do dalšího (později také bohužel zrušeného) ročníku Champions Hockey League.

Specifikem letošní bodové série a úspěšné série ze sezóny 2016/17 je to, že se jedná o úspěšný vstup do sezóny. Ve všech ostatních případech – tedy třináctizápasových sérií ze sezóny 2018/19 a 2014/15 – se jedná o série nastřádané v průběhu základní části. Letošní bodový korálek byl navlékán od začátku – tak zvláštní a přerušované sezóny. Tým vyhrává od prvních kol extraligy, měl za sebou dobrou přípravu (vyhrál Generali Česká Cup), ale nehrál žádné extraligové zápasy. Po dvou duelech přišlo dlouhé přerušení, kdy tým nejprve sbíral síly na marodce, následně trénoval, ale mimo domovské mantinely.

Ročník 2016/17 – 14 zápasů, 35 bodů

Statistiky: 14 zápasů, 9-3-2-0, skóre 51:21, 35 bodů

Období série: Od začátku sezóny (9. září 2016) do 21. října 2016.

Nejzajímavější zápas: 18. září 2016: Třinec – Karlovy Vary 7:0 (3:0, 1:0, 3:0). Branky: 4. C. Kane, 7. Linhart, 19. Dravecký, 30. Dravecký, 48. Marosz, 51. Polanský, 53. Cienciala. Třinečtí na začátku sezóny 2016/17 předvedli řadu parádních výkonů, jejich série, v níž v každém zápase sebrali aspoň bod, se natáhla na 14 utkání. Největší gólový příděl přineslo utkání proti Karlovým Varům, které Oceláři vyhráli o sedm gólů. Po čistém kontě se podělil o radost ze zápasů s malými fanoušky brankář Hrubec.

Radost Šimona Hrubce s malými fanoušky poté, co svým skvělým výkonem přispěl k výhře sedm nula s karlovarskou Energií.

Ročník 2018/19 – 13 zápasů, 36 bodů

Statistiky: 13 zápasů, 11-1-1-0, skóre 46:21, 36 bodů

Období série: Od 21. října 2018 do 2. prosince 2018.

Nejzajímavější zápas: 23. listopadu 2018: Třinec – Vítkovice 3:0 (0:0, 1:0, 2:0). Branky: 38. Werek, 49. Werek, 59. Dravecký. V listopadu 2018 uprostřed úspěšné třinecké série přijel do Werk areny soupeř nejbližší, tedy Vítkovice. Na tento den naplánoval třinecký klub charitativní akci, kdy po první vstřelené brance domácích házeli diváci na led plyšáky. Na vlnu plyše z hlediště směrem na led se muselo dlouho čekat, gólovou radost odstartoval až ve 38. minutě Ethan Werek gólem na jedna nula.

Po brance Ethana Wereka na jedna nula v derby s Vítkovicemi zaplavila led Werk areny lavina plyšáků.

Ročník 2014/15 – 13 zápasů, 35 bodů

Statistiky: 13 zápasů, 9-4-0-0, skóre 56:29, 35 bodů

Období série: Od 5. prosince 2014 do 18. ledna 2015.

Nejzajímavější zápas: 18. ledna 2015: Třinec – Sparta Praha 5:4 (0:1, 1:2, 4:1). Branky: 35. Adamský, 42. Kreps, 42. Adamský, 49. Orsava, 57. Dravecký – 2. Réway, 30. M. Procházka, 30. Réway, 53. Polášek. Tímhle zápasem skončila fantastická série 13 výher třineckých Ocelářů ve vicemistrovské sezóně 2014/15, ale stálo to za to. Oceláři na domácím ledě prohrávali v polovině utkání se Spartou 0:3, ve druhé třetině snížil Adamský a do desáté minuty třetí části hry bylo skóre už na třinecké straně. Sparta opět vyrovnala, ale tři minuty před koncem překlopil skóre definitivně na domácí stranu Dravecký. Tohle utkání bavilo!

Tenhle zápas strhl Werk arenu! Třinec prohrával se Spartou 0:3, ale nakonec bral plný počet bodů.