Partnerský klub Nadační fond
MISTR 2010/2011
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Fanshop Rozpis ledu

Oceláři se těší na severský trojboj – Djurgården, Tappara a Hamar

17.05.2018 · Michal Samiec
Šestnáctinásobný švédský mistr ze Stockholmu, sedmnáctinásobný finský mistr Tappara Tampere, dva historicky nejúspěšnější kluby svých zemí, aktuální šampión a celkově sedminásobný mistr Norska z Hamaru. Elitní týmy ve svých soutěžích – to je přehlídka soupeřů třineckých hokejistů ve skupinové fázi čtvrtého ročníku, kterého se Oceláři zúčastní, a celkově pátého ročníku Champions Hockey League.

Los v Kodani, který se uskutečnil ve středu 16. května v rámci prvního zcela volného dne na 82. mistrovství světa v ledním hokeji, které bude následně v Dánsku vrcholit, přiřadil Ocelářům do základní skupiny E Champions Hockey League ročníku 2018-19 těžké soupeře – Djurgårdens IF Hockey ze Stockholmu, Tapparu Tampere a Storhamar z norského Hamaru.

Reakce Jaroslava Kameše

Losu přímo v Kodani se zúčastnil vedoucí třineckého týmu a trenér brankářů Jaroslav Kameš. Na jeho reakci bezprostředně po losu, kdy se vedení, hráči a fanoušci třineckých Ocelářů dozvěděli soupeře pro skupinovou fázi soutěže, se můžete podívat na přiloženém videu.

Djurgården Stockholm

Klub Djurgårdens IF byl založen roku 1891, avšak vzhledem k tomu, že lední hokej byl ve Švédsku prezentován až o tři desítky let později, hokejová sekce klubu působí teprve od roku 1922. První titul Djurgården oslavil v roce 1926, slavná éra klubu ale přišla v 50. a 60. letech. Během těchto dvou desetiletí žluto-červeno-modří získali devět ze svých celkových 16 mistrovských titulů. Djurgården v posledních letech dokonce zažil dvouleté angažmá ve druhé nejvyšší soutěži, kam spadl v roce 2012. Z HockeyAllsvenskan, jak se tituluje druhá nejvyšší švédská hokejová liga, se ale po dvou letech vrátil a snaží se znovu etablovat jako jeden z elitních týmů této země.

Sezóna 2017-18: Djurgården skončil v základní části švédské hokejové ligy na druhém místě. V 52 zápasech nastřádal 95 bodů. Měl jednobodový náskok na třetí Frölundu, ale zároveň propastnou 21bodovou ztrátu na vítěze základní části Växjö Lakers. Pozdější mistr a finalista posledního ročníku CHL vyhrál v základní části 40 z 52 utkání! Djurgården vykázal bilanci 32 výher a 20 porážek. V play off hráči stockholmského týmu nejprve vyřadili Linköping v sérii 4:1 na zápasy a následně vypadli v semifinále s týmem Skellefteå AIK poměrem 2:4 na utkání.

Hvězdy klubu: Djurgården se již pustil po sezóně do obměny kádru. Prozatím je na soupisce spousta mladých hráčů, průměr dvou brankářů, osmi obránců a šestnácti útočníků, s nimiž zatím hlavní trenér Robert Ohlsson pracuje, je necelých 24 let, přičemž žádný z hráčů není cizinec. Klub zatím oznamoval především odchody – musí se vyrovnat s odchody jak do KHL (Lundh), tak do NHL (Fjällby, Vejdemo, Davidsson), či jiných švédských týmů. Zvláště citelný bude odchod Calle Ridderwalla, kapitána týmu z posledních dvou sezón, který bude dále působit v Düsseldorfu. Na nové hvězdy týmu, které by se vypracovaly, jak je ve Švédsku zvykem, na horké zboží pro NHL, tak ve Stockholmu čekají – vždyť pracují opravdu s mladým kádrem. Jen dva hráči z aktuální tvořící se soupisky oslavili třicítku!

Historické úspěchy: Djurgården patří mezi nejslavnější švédské hokejové kluby. Od roku 1922, kdy byla založena organizovaná hokejová soutěž v této zemi, zvedli nad hlavu pohár pro švédského mistra, tedy Le Mat Trophy, 16krát. Přestože to bylo naposledy v roce 2001, nikdo mistrovských titulů ve Švédsku nemá více.

Účast v CHL: Djurgården je jedním ze zakládajících klubů CHL, proto měl účast v prvních třech ročnících evropské hokejové Ligy mistrů zajištěnu. Loňského ročníku se nezúčastnil, poněvadž se nedokázal kvalifikovat z domácí soutěže. Stejně jako pro Oceláře to pro Stockholmské tedy bude čtvrtá účast. Ve třech ročnících, kterých se zúčastnil, byla maximem účast v osmifinále. V první sezóně tým nepostoupil ze skupiny, v níž se střetl mimo jiné se Zlínem. O rok později hráli skupinu s Tapparou a podařilo se postoupit z druhého místa. V play off následně dokráčeli do osmifinále, když vyřadili Växjö (7:6 ve dvojzápase) a vypadli s Lukko Rauma (2:4 ve dvojzápase). V prozatím posledním ročníku, kterého se hráči z hlavního švédského města účastnili, dokázali vyhrát skupinu s Davosem a francouzským Rouenem, ale následně vypadli hned v prvním kole vyřazovacích bojů, kterým bylo šestnáctifinále, s Kuopiem (2:3 ve dvojzápase).


Nastoupí Oceláři proti Djurgårdenu v charismatickém Glóbu? Stockholmský klub měl své stabilní zázemí v hale Hovet, což je letitá aréna sídlící v těsném sousedství Globenu (aktuálně oficiálně nazvaného Ericsson Globe). Hovet se však po Švédských hrách 2018 měl na nějakou dobu uzavřít, dokonce se uvažovalo o demolici haly kolem roku 2020. V každém případě stockholmský klub bude muset nastupovat jinde a legendární Globen se přímo nabízí, neboť v této kapacitně větší aréně hráči Djurgårdenu často hrají zápasy play off nebo jiné exponované duely. (Foto: Johan Sahlén, difhockey.se)

Tappara Tampere

Tappara je jeden ze dvou klubů v Tampere, 230tisícovém městě – po Helsinkách a Espoo třetím největším ve Finsku. Působí společně se svým městským a historicky méně úspěšným rivalem Ilvesem v aréně Hakametsä s kapacitou 7 300 míst, která čtyřikrát – naposledy v roce 2003 – hostila zápasy světového hokejového šampionátu. Hlavním koučem týmu je čtyřiapadesátiletý Jukka Rautakorpi, který má zkušenosti z působení v pozici asistenta trenéra národního týmu na MS 2016 a zažil také neobvyklou situaci, když byl v průběhu juniorského mistrovství světa 2017 vyměněn v průběhu špatně se vyvíjejícího turnaje Jussim Ahokasem.

S Tapparou Tampere se spojuje ještě jeden český akcent. Právě ve finském klubu, nikoliv ve svém rodném Brně nebo jinde v Česku, udělal díru do světa brankář Dominik Hrachovina. Ten odešel do země tisíců jezer v 16 letech, podílel se na dvou titulech Tappary a vysloužil si místo třetího brankáře na letošním MS v Dánsku a angažmá v KHL, kde bude chytat za Astanu. Mimochodem Hrachovina nastoupil k jednomu ze svých prvních zápasů v A-týmu Tappary v Třinci na podzim 2014, kdy vychytal výhru 2:1 v zápase skupinové fáze.

Sezóna 2017-18: Tappara Tampere skončila v základní části Liigy, jak se označuje finská nejvyšší soutěž, na třetím místě. V 60 zápasech nasbírala 110 bodů. Soupeřem v prvním kole play off byla KalPa Kuopio, šestý tým po základní části. Tappara vyhrála 4:2 na zápasy a v semifinále narazila na druhý tým tabulky TPS Turku. Tappara do dalšího kola prošla naprosto bezproblémově, když vyhrála 4:0 na zápasy. Tappara, což ve finštině znamená válečná sekera, narazila až ve finále. Pozdějšímu mistru Finska z Oulu podlehla 2:4 na zápasy.

Hvězdy klubu: Nejzkušenějším forvardem v týmu trenéra Rautakorpiho je pětatřicetiletý Kristian Kuusela, který byl nejproduktivnějším hráčem Tappary v právě skončeném ročníku. V základní části nasbíral 44 bodů, dalších 11 přidal v play off. Kromě finských vlaječek je na aktuální soupisce pouze jedna jiná – slovenská. V týmu je totiž třicetileté levé křídlo Tomáš Záborský. Rodák z Trenčína bude působit v Tampere druhou sezónu, v té první nasbíral 31 bodů v 74 zápasech. V minulosti klubem prošli hráči jako Aleksander Barkov, Petri Kontiola, Patrik Laine, Ville Nieminen, Teppo Numinen, ale i čeští hráči Jiří Marušák, Roman Meluzín, Bedřich Ščerban, Jaromír Šindel.

Historické úspěchy: Tappara si letos, přestože padla ve finále, dokázala udržet svůj standard posledních let – od roku 2013 totiž v lize neskončila hůř než druhá, během toho dvakrát slavila titul. Šest finálových účastí v řadě je zároveň finským rekordem. Celkově má Tappara ve své vitrínce už 17 mistrovských titulů.

Účast v CHL: Tappara se jako zakládající klub účastnila automaticky prvních třech ročníků Champions Hockey League, ve čtvrtém ročníku si účast zajistila jako mistr Finska. Tým z Tampere tedy bude mít na svém kontě účast ve všech dosavadních pěti sezónách CHL. V prvním ročníku Tappara vyhrála skupinu s Oceláři, ale v play off vypadla v prvním kole, když ve dvojzápase nestačila na Frölundu v celkovém poměru 3:9. Ve druhé sezóně Tappara opět vyhrála skupinu a opět hrála s jedním z letošních účastníků její skupiny – na druhém místě byl tým Djurgårdens IF. V play off následně přešli hráči finského klubu přes první kolo (v celkovém poměru 4:1 vyřadili Vítkovice), ale vypadli se švédským týmem Luleå v osmifinále, ve stejné fázi jako o rok dřív. Tappara ze skupiny postoupila i ve zbývajících dvou ročnících, ale nejprve nepostoupila ani do osmifinále, když v prvním kole vyřazovacích bojů vypadla s rovněž finským týmem z Lappeenranty. Svůj osmifinálový standard znovu Tappara zopakovala v posledním ročníku Ligy mistrů, když vypadla se stejným týmem jako o dvě kola později Oceláři, tedy s pozdějším šampionem z Jyväskylä.


Mistrovské oslavy nejsou v Tampere nic neobvyklého. Takto slavili hráči Tappary vítězství ve finském šampionátu v roce 2017. Poslední play off končili modro-oranžoví smutně – stejně jako Oceláři skončili ve finále. Šesti po sobě jdoucími finálovými účastmi však stanovili finský rekord. (Foto: Mikko Pylkko, liiga.fi)

Storhamar Hamar

Hokejový klub ve Storhamaru, zhruba 30tisícovém městě na jihu Norska, byl založen v roce 1957. Město bylo v roce 1994 dějištěm závodů ve třech sportech (krasobruslení, rychlobruslení a short tracku) v rámci zimních olympijských her, které se konaly v 60 km vzdáleném Lillehammeru. Storhamarští Draci hrají své domácí zápasy buď ve větší aréně CC Amfi zvané Fjøset (tedy „stodola“) s kapacitou přes sedm tisíc diváků, nebo v menší Storhamar Ishall pro dvanáct set sledujících.

Sezóna 2017-18: Storhamar vyhrál základní část se ziskem 108 bodů ve 45 zápasech. Storhamar dokázal vyhrát 35 ze 45 utkání a dlouhodobou část sezóny vyhrál s náskokem 15 bodů. V play off Draci nenašli přemožitele, když nejprve poslal na dovolenou ve čtvrtfinále Lørenskog (4:0 na zápasy), v semifinále Frisk Asker (4:1 na zápasy) a ve finále porazil Lillehammer (rovněž 4:1).

Hvězdy klubu: Největší hvězdou klubu je bezesporu Patrick Thoresen, jedna z legend norského hokeje. Starší z bratrů Thoresenů hrál ještě na olympidě v Jižní Koreji. Mladší z rodu, Steffen Thoresen, je rovněž na soupisce Hamaru. Spolu s Christianem Bullem reprezentovali Norsko na mistrovství světa v Dánsku, které pro Nory na začátku toho týdne skončilo. Na soupisce je i nejproduktivnější hráč základní části sezóny 2017-18 Joakim Jensen (47 bodů ve 40 zápasech), který si plánuje odkroutit už dvanáctou sezónu v týmu z Hamaru v řadě.

Historické úspěchy: Storhamar je sedminásobným mistrem Norska. V roce 2018 vyhrál tým Storhamaru mistrovství Norska po deseti letech a přerušil tak nadvládu Stavangeru. Olejáři vyhráli předtím titul šestkrát po sobě a sedmkrát v osmi letech od roku 2010 do roku 2017. Víc titulů už má z aktuálně ligových týmů pouze Vålerenga – a to hned 26!

Účast v CHL: Storhamar se zatím Champions Hockey League zúčastnil jen jednou a to v sezóně 2015-16, v jedné ze dvou sezón, kdy Norové vyslali dva týmy. Účast Storhamaru neskončila v základní skupině, která se mohla z jejich pohledu jmenovat skupinou smrti. Storhamar totiž dokázal vyhrát skupinu se Spartou Praha a Ženevou, když tento tým vyhrál tři ze čtyř skupinových zápasů. Storhamar dokonce neskončil dle papírových předpokladů ani v prvním kole play off, když narazil na Red Bull Salcburk. Rakouský tým vypadl po dvouzápase s bilancí 3:6. Stopku nadšeným Norům vystavil až tým TPS Turku v osmifinále.


Patrick Thoresen. Jedna z největších hvězd historie norského hokeje. Čtyřiatřicetiletý útočník se sice narodil v Oslo, ale je odchovancem Hamaru. Ve své kariéře odehrál přes 100 zápasů v NHL, přes 400 v KHL, působil mimo jiné ve Švédsku a Švýcarsku. V letech 2011 (s Ufou) a 2015 (s Petrohradem) dosáhl na Gagarinův pohár. V norském národním týmu odehrál přes stovku zápasů, naposledy na velké akci nastoupil na olympiádě v Pchjongčchangu. (Foto: Fredrik Hagen)