Oceláře čeká vrchol letošní sezóny

24.02.2010 · Michal Samiec
Olympijské hry v kanadském Vancouveru vrcholí, ale kromě elitních hokejistů planety nezahálejí ani extraligoví borci. Třinečtí Oceláři jsou v plné přípravě na čtvrtfinále play-off, do kterého postoupili znovu po roční pauze.

Oči hokejových fanoušků se v dnešních dnech upínají do západokanadského Vancouveru. V největším městě Britské Kolumbie se v současné době utkávají hvězdy světového hokeje, momentálně vrcholí nejlépe obsazený turnaj za poslední čtyři roky a v neděli nás čeká zřejmě nejsledovanější zápas poslední doby, ovšem nebude se jednat o všeobecně očekávané „superfinále“ Kanada – Rusko. Přesto finále olympijský her v kolébce hokeje bude hodně lákavé...

Třinečtí začátkem měsíce poté, co si 2. února zajistili v Liberci přímý postup do čtvrtfinále play-off, trochu ztratili formu. Následující tři zápasy, které zbývaly do olympijské přestávky, totiž prohráli, při čemž si připsali pouhý bod.

Situace v tabulce

Oceláři vinou nepodařených výkonů na začátku února ztratili přímý kontakt se čtvrtými Vítkovicemi a vinou horšího skóre se propadli až na šestou příčku za Spartu Praha. Situace je v tabulce z pohledu Třineckých taková, že hůř jak na současném šestém místě po posledních dvou kolech základní části nebudou. Trio Liberec, České Budějovice, Litvínov, které má shodně 70 bodů, totiž ztrácí nesmazatelných 11 bodů.

Slezané mohou být teoreticky ještě i čtvrtí, Vítkovice však mají náskok pěti bodů, ve hře jich je šest. Třinečtí mají s Vítkovicemi lepší vzájemnou bilanci, Ostravané tedy musejí při plném bodovém zisku Třineckých uhrát v posledních dvou zápasech dlouhodobé části sezóny alespoň dva body. Každá bodová ztráta Třince jim tedy hraje do karet.

Pravděpodobněji se jeví umístění na páté nebo šesté příčce. V tomto souboji je přímým konkurentem Ocelářů pražská Sparta. S Pražany mají Oceláři bohužel horší vzájemnou bilanci – doma jim dvakrát podlehli (3:6, 1:2 po náj.), venku vyhráli jen jednou (5:2, 1:2 po náj.). Aby se Třinečtí dostali před svěřence trenérů Holaně a Volka musejí získat minimálně o bod více než jejich soupeř.

V případě, že všechny tři týmy – tedy Vítkovice, Sparta a Třinec – budou mít po základní části na svém kontě stejný počet bodů (tedy 86 nebo 87), bude pořadí po základní části následující:

4. SPA 8 zápasů, 2-3-1-2, skóre 20:18, 13 bodů
5. VIT 8 zápasů, 2-2-2-2, skóre 17:19, 12 bodů
6. TRI 8 zápasů, 2-1-3-2, skóre 21:21, 11 bodů

Výše je uvedená tabulka vzájemných zápasů Třince se Spartou a Vítkovicemi a Sparty s Vítkovicemi. Z této minitabulky osmi zápasů by vítězné vzešla Sparta, která má lepší bilanci s Oceláři a vyrovnanou s Vítkovicemi. Druhé by byly Vítkovice, které mají naprosto vyrovnanou bilanci se Spartou i Třincem, s Oceláři pouze horší skóre. A až třetí by byl Třinec, který má sice díky skóre lepší zápasy s Vítkovicemi, poslední by byl však vinou vzájemných zápasů se Spartou.

Možnosti pro Oceláře

Těch je teoreticky několik. Nejpravděpodobněji však Oceláři skončí buď pátí, nebo šestí. Záleží na jejich úspěšnosti v posledních dvou kolech, a také na tom, jak zahraje Sparta. Z pátého místa by Třinec nastoupil zřejmě proti Vítkovicím. Ty však mají ještě teoretickou šanci vystřídat na třetím místě Pardubice. Ze šestého místa by se nejpravděpodobněji rýsoval někdo z dvojice Pardubice – Zlín, příp. třetí do party Vítkovice. Pokud by Vítkovice oba zbývající zápasy prohrály a Třinec společně se Spartou naopak oba vyhráli, pak by Třinec ve čtvrtfinále narazil právě na Pražany. Jinak se Oceláři se Spartou v prvním kole play-off nepotkají.

Soupeř pro čtvrtfinále tedy Oceláře čeká mezi kvartetem - Zlín, Pardubice, Vítkovice, příp. Sparta.

Příprava se Zlínem

Dlouhou únorovou olympijskou přestávku Oceláři proloží přípravným zápasem. Soupeřem má být právě jeden z týmů, které připadají do úvahy jako soupeř pro čtvrtfinále play-off. Na Lesní přijede tým PSG ze Zlína. Zápas Oceláři Třinec – PSG Zlín se hraje ve čtvrtek 25. února 2010, začíná se v klasických 17 hod. a hraje se v třinecké Werk Aréně. Vstup je volný pro všechny fanoušky. Ze zápasu bude připraven i klasický textový on-line přenos na serveru onlajny.cz. Oba soupeři by se měli střetnout ještě jednou. V předběžném plánu je odveta ve Zlíně a to v úterý 9. března. Zlín i Třinec se totiž neúčastní předkola, tudíž je čeká další desetidenní volno po skončení základní části.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno