Michal Kvasnica a Matěj Mach o osmifinále

12.03.2016 · Martina Sikorová
Osmifinále má starší dorost úspěšně za sebou a už za pár dní jej čeká čtvrtfinále proti pardubickému Dynamu. Ještě před startem dalšího kola play-off ale přichází čas na zhodnocení zápasů proti Havlíčkovu Brodu, o které se podělili nejproduktivnější hráči série Michal Kvasnica a Matěj Mach.

Už první zápas proti Havlíčkovu Brodu ukázal, že v osmifinále nečeká třinecké mladíky nic jednoduchého. Svěřenci trenéra Wojnara sice po úvodní části vedli o tři góly, Bruslaři ale vyrovnali a zápas muselo rozhodnout až prodloužení. ”Po první třetině to mohlo, a taky mělo, být 5:0, a mohli jsme mít klid. Jenomže jsme zbytečně polevili, soupeř, který byl velmi bojovný a někdy přehnaně tvrdý, ucítil šanci a nakonec vyrovnal v poslední vteřině. V prodloužení jsme byli jasně lepší a docela rychle rozhodli. Ale měli jsme to rozhodnout dříve a nedělat z toho takové drama,” hodnotil napínavý duel se šťastným koncem Michal Kvasnica.

Na ztrátu tříbrankového vedení naštěstí mladí Oceláři nedoplatili, do prodloužení vstoupili velmi aktivně a už po třech odehraných minutách mohli slavit první vítězství v play-off. ”Nebylo příjemné dostat gól v poslední vteřině, ale nepoložilo nás to. Hodně jsme se hecovali a říkali jsme si, že to musíme dotáhnout do vítězného konce,” popisoval situaci na střídačce před startem prodloužení třinecký útočník s číslem devětadvacet.

Pod vítěznou branku se nakonec podepsala právě dvojice Kvasnica - Mach, která duel ukončila už v čase 62:19. ”Byli jsme tam s Michalem Kvasnicou celkem dlouho, už jsem chtěl jít střídat, když se nám otevřela šance na útok. Michal se tam natlačil přes hráče, poslal mi to před bránu a já jsem to tam asi na třetí pokus dotlačil,” uvedl střelec velmi důležité branky, Matěj Mach.

Druhý domácí zápas se tomu prvnímu zpočátku podobal jako vejce vejci, také v pátek šli třinečtí dorostenci do tříbrankového vedení a Brod vzápětí snížil, dramatizaci zápasu ale hráči s dráčkem na prsou tentokrát nepřipustili. “Myslím, že ten zápas byl podobný, ale dali jsme si pozor po zkušenosti z prvního utkání. Trenéři nás na to upozorňovali a myslím, že jsme byli zodpovědnější,” komentoval výkon svého týmu útočník, jenž přišel do Třince teprve před letošní sezónou.

Vraťme se ale ještě k začátkům těchto zápasů. Z úvodního osmifinále bylo odehráno pouze šestačtyřicet sekund a už po této chvilce zdvihali třinečtí hráči ruce nad hlavu po brance Matěje Macha. O necelý den později se celá situace opakovala, tentokrát ovšem časomíra stihla odečíst sekund devadesát. Autor branky? Znovu Matěj Mach. “V obou případech jsem šel na led s tím, že ten gól chci vstřelit. Objevil jsem se sám před brankou, poprvé mi to tam pěkně nahrál Grzegorz Radzienciak a podruhé jsem měl asi i trochu štěstí, ale to k tomu patří.”

Na téma velmi rychle vstřelených branek pokračoval také mladší z dvojice, útočník Michal Kvasnica. “Rozhodně to nebylo podcenění z jejich strany, spíš si myslím, že "prohrávali" už než přijeli do Třince. Tím je nechci nijak shodit, ale sám vím, jaké to bylo jet hrát do Třince, když jsem ještě byl v Opavě. A klobouk dolů před nimi, jak se oklepali a byli bojovní.”

Rovněž poslední zápas série nabídl vyrovnanou podívanou, ve které šli Oceláři do vedení až v šestadvacáté minutě. Brod poté sice vyrovnal, krátce před koncem prostřední části ale vstřelil vítěznou branku kapitán Ondřej Hrachovský a jeho gól poslal Třinec do čtvrtfinále. Co rozhodlo v tomto utkání ve prospěch Ocelářů? ”Určitě naše bojovnost a také nás hodně podržel Ovči (Jakub Ovčaří, pozn. redakce). Měli jsme také hodně štěstí, kdyby Havlíčkův Brod proměnil aspoň některé šance, co měl, tak by to zase vypadalo jinak. Tento zápas byl z naší strany asi nejslabší z celé série,” měl jasno Michal Kvasnica.

Po celou sérii fungovala také spolupráce mezi Matějem Machem a Michalem Kvasnicou. Třinečtí forvardi v sérii nasbírali dohromady jedenáct kanadských bodů, přičemž Matěj po přihrávce Michala dvakrát skóroval a dvakrát tito útočníci nahráli na gól spoluhráčům, Janu Kalusovi ve druhém zápase na domácím ledě a také kapitánovi Ondřeji Hrachovskému na rozhodující branku třetího osmifinále. “Výborně jsme si s Michalem i Honzou Kalusem sedli, dávali jsme hodně gólů, zároveň jich málo dostávali a také se nám ve většině střídání povedlo soupeře přehrát, s klukama se mi hraje fakt parádně.”

Teď už se tedy mladí Oceláři pečlivě připravují na další kolo vyřazovacích bojů, ve kterém narazí na pardubické Dynamo, jehož dorostenci v osmifinále možná trochu překvapivě vyřadili Zlín. Co od série očekává Matěj Mach a na co by pozval fanoušky? ”Čekám velmi vyrovnaný souboj na vysoké úrovni a zároveň si myslím, že to bude vyhrocené a že na ledě budou plát emoce, což se bude fanouškům líbit, i když rodičům zas tak ani ne (smál se a pokračoval). Budeme určitě rádi, když nás přijde podpořit co nejvíce lidí, protože to může být rozhodující faktor k získání prvního a velmi důležitého bodu!”

Tak tedy v neděli v 15:00 odpoledne ve staré třinecké Werk Aréně!