Medaile na MS U20 s ocelí z Třineckých železáren

08.10.2019 · Martin Stebel
Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci se blíží, organizátoři během úterní tiskové konference v press centru WERK ARENY odhalili podobu originálních medailí pro tři nejlepší týmy. Každá z nich je vyrobena ručně z celkem patnácti částí, autorem návrhu je architekt a designér Oldřich Sládek. Pro výrobu cenného artefaktu byla tentokrát použitá ocel z Třineckých železáren.

"Mistrovství světa se uskuteční v Ostravě a Třinci, což jsou města průmyslově známá především zpracováním železa a oceli, a medaile pro světový šampionát symbolicky odráží tuhle skutečnost. Jelikož jsou medaile ve finální fázi zpracovávány ručně, je každá opravdu originálem," říká Markéta Štěrbová, generální sekretářka organizačního výboru mistrovství světa.

Oldřich Sládek dal podobu medailím pro hokejový šampionát už podruhé – „jeho“ medaile si odvezly i nejlepší týmy z mistrovství světa 2015. Hledání inspirace k vytvoření medailí pro juniorské mistrovství světa pro něj nebylo složité. Vycházel ze společných rysů pořadatelských měst. "Estetika medailí vychází z podoby ocelových měst, jejich tradiční průmyslové podoby a principu jejich stavby," říká Sládek.

Medaile pro šampionát dvacetiletých hokejistů jsou výjimečné i svou konstrukcí. "Nemají klasickou konstrukci, ale kombinují architektonické principy ocelových měst s moderními materiály. Každá z nich se skládá ze sedmi vrstev: šest vrstev ocelového plechu, každý laserem prořezán do jiného tvaru, mezi které je vložena stuha z gumotextilie. Všech sedm vrstev je dohromady spojeno mosaznými nýty, stejně jako byly nýtovány původní tovární stavby," popisuje odměnu pro nejúspěšnější účastníky šampionátu Sládek.

Autor medailí pro letošní MS juniorů Oldřich Sládek. foto: Lukáš Filipec

Zatímco jednotlivé týmy teprve získávají přesnější obrysy pro nejdůležitější turnaj sezóny, cenné kovy mají již finální podobu. Nejcennější medaile jsou galvanicky zlaceny čtyřiadvacetikarátovým ryzím zlatem a jejich stuha má červenou barvu, stříbrné jsou ponechány v barvách oceli a doplněny modrou stuhou. Plechy na bronzové medaili jsou zlaceny červeným zlatem a je mezi ně vložena stuha bílé barvy. Společnou mají velikost, kdy v průměru měří 60 milimetrů a jejich šířka je půl centimetru.

Netradiční je i jejich finální vzhled. "U ocelových vrstev se střídá úprava povrchu, broušení a lesk. Tím medaile dostává hloubku, kde lesklé části vystupují z matných a naopak. Někde dokonce prosvítá barva stuhy skrz plech,“ doplnil detaily svého díla Oldřich Sládek.

V Třineckých železárnách má historie výroby surového železa a oceli dlouholetou tradici, která sahá do roku 1839. "Ocel je ušlechtilý materiál, který přetrvá po celé generace. Velmi nás těší, že právě ocel byla při výrobě medailí použita pro mistrovství světa juniorů, které hostíme v naší hale. Je to přímo symbolické spojení,” libuje si generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary