Partnerský klub Nadační fond Dračí studio
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Martin Růžička: Za všechno vděčím rodičům

11.02.2021 · Martin Stebel
Vede aktuální pořadí kanadského bodování celé extraligy, letos přepsal klubové maximum v počtu vstřelených gólů. K Ocelářům přitom ze Znojma v létě 2009 nepřicházel s pověstí kanonýra, tu si vybudoval až časem díky mimořádné tréninkové poctivosti. Kdo a co také stojí za herní pohodou Martina Růžičky?

Co řekli na jeho téma:

"Líbí se mi, jak je Martin i ve svých letech ctižádostivý. Není spokojený s průměrným výkonem." Václav Varaďa

"Je to démon. Je radost se na něj dívat, jak je kreativní. Užívám si jeho geniální řešení herních situací." Jan Peterek

"Snad to nebude znít jako klišé, ale je to člověk, který má obrovskou touhu vyhrávat. Cením si na něm také to, že na sobě neustále tvrdě pracuje." Petr Vrána

"Růža hrozně nerad prohrává, to jsem zažil v Třinci. Maká pro tým, chce být nejlepší. To platí v tréninku i v zápase. Každý trenér je rád, když má po ruce takto soutěživého borce." Radek Bonk

Kanadskému bodování vévodíš mimo jiné díky kolegům z útočné formace. Spolupracovat s Petrem Vránou a Matějem Stránským je čistá radost, že?

Péťa Vrána je podle mého názoru jeden z nejlepších centrů v extralize. Skvělý na buly, hrozně poctivý směrem dopředu i dozadu. Je výborný bruslař, má parádní vedení kotouče. Také s Matesem je radost hrát. Má vynikající střelu, parádní výběr místa, je silný na puku. Už jen jeho postava budí u soupeřů respekt, čímž vytvoří spoustu prostoru. My tři se umíme doplňovat. Každý z nás je trochu jiný, ale dohromady jsme silný celek.

Obecně se ví, že základem úspěšné sezony je vždy kvalitní letní kondiční příprava. Mnoho let jsi absolvoval fyzický dril v Montrealu. Letos to ovšem vinou globální pandemie nebylo možné...

Je pravda, že letos jsem kvůli covidové situaci do Kanady nemohl. Už mnoho let v tomto směru funguju stejně. Za ty dlouhé roky vím, co přesně potřebuju, co mému tělu prospívá. Letos jsem spolupracoval mimo jiné s kondičním trenérem Dominikem Kodrasem. Na zhruba dva týdny jsem odletěl do švýcarského Lausanne, kde působí Karel Svoboda, se kterým už dlouhé roky trénuji bruslení v Montrealu. Letos jsem v Lausanne trénoval jak na suchu, tak rovněž na ledě. Těch pár týdnů ve Švýcarsku mi hodně pomohlo.

Pokud bychom se vrátili na samotný začátek tvé kariéry, velkou zásluhu je třeba přiznat tvým rodičům, kteří byli hlavním hnacím motorem k tréninkové píli...

Od nejmladšího věku jsem k tomu byl systematicky veden. Musím proto rodičům touto cestou hrozně moc poděkovat! Tátovi a mámě vděčím za všechno, co jsem v kariéře dokázal. Už v dětství jsem byl docela ctižádostivý, byl jsem veden k pracovitosti, už tehdy jsem vlastně nesnášel prohry. Toho se snažím držet celou kariéru, protože jsou momenty, kdy vám to moc nejde, kdy vše nejde tak, jak si člověk představuje. Když ale člověk zatne zuby a pracuje tvrdě, tak vše se najednou obrátí na správnou stranu.

Pojďme se pobavit o některých aspektech, které přispěly k tomu, že jsi na vrcholu. Budiž to inspirace například pro mladé Oceláře. Naprosto klíčovou složkou úspěšného sportovce je vždy vyvážená strava. Kdysi jsem zaslechl, že tvým hlavním jídlem dne je snídaně. Stále to platí?

Na pořádně bohatou snídani si většinou čas opravdu najdu. Je důležité dobře nastartovat každý den. Nejraději mám míchaná vajíčka se šunkou k tomu nějaké pečivo. Často si dávám také avokádo. Docela rád jím po ránu i ovesné vločky s mlékem. Nepohrdnu ani nějakou sladkosti. Mám velký energetický výdej, tělo to dokáže efektivně vstřebat.

Snídani bychom měli, jaká je nejčastější volba k obědu?

Hrozně rád mám hovězí maso, nepohrdnu ani kuřecím. K tomu nějaká příloha a zeleninový salát. Do mého jídelníčku často zařadím také ryby - tuňáka či lososa. Neřeším ale podíl jednotlivých složek, nehlídám si přesně bílkoviny či sacharidy. Jednoduše poslouchám své tělo.

Bývalý elitní útočník David Výborný vzpomínal, že před každým zápasem míval stejné jídlo. Konzumoval údajně vždy šunku s rýži. Máš také obdobně oblíbený pokrm, na který nedáš pravidelně před zápasem dopustit?

Už mnoho let mám před zápasem stejné jídlo. Je to kuřecí plátek s bramborem a okurkovým salátem. Přiznám se, že ani nevím, jak to vzniklo, ale stále mi to chutná. Den před zápasem se pravidelně snažím mít k večeři hovězí steak.

Nikdo není svatý. Dopřeješ si občas během sezony nějaký nezdravý pokrm?

Určitě. Někdy si tělo řekne, že chce nějakou "prasárnu". Občas si proto dám například hranolky, hamburger či svíčkovou od manželky. To se ale děje málokdy.

Někteří hráči po zápase zvládnou jedno pivo. Patříš do téhle skupiny?

Zřídkakdy, vlastně skoro nikdy. Drtivou část sezony piju převážně čistou vodu, pivo opravdu jen svátečně.

Mnohým sportovcům údajně před fyzickým výkonem pomáhá káva...

Kávu mám hrozně rád, tu snad nikdy neodmítnu. Dávám si jí před tréninkem, často i před zápasem. Je to první věc, kterou musím mít poté, co ráno vstanu. Kvalitní káva je pro mě pravidelným startovačem do celého dne.

Spousta úspěšných sportovců pečlivě dbá také na mentální přípravu, čte nejrůznější motivační knihy, poslouchá podcasty. Jak je to v tvém případě?

Čtu hodně literatury a to nejen na téma seberozvoje či mentálního nastavení. Mohu doporučit třeba vynikající knihu s názvem "Bible vítězů", autorem je Alastair Campbell. Je tam několik zajímavých úryvků ze života úspěšných osobností. A to nejen ze sportovního prostředí, ale také z politiky a dalších sfér života. Jsou to velmi inspirativní příběhy. Velmi rád si také přečtu životopisy úspěšných sportovců. V poslední době jsem třeba četl biografii Andre Agassiho či Rafaela Nadala. Každý příběh je specifický, ale společným prvkem je vždy tvrdá práce, zarputilost a píle.

Neméně důležitým faktorem je kvalitní hluboký spánek. Předpokládám, že ani tuto oblast nejproduktivnější hráč extraligy nepodceňuje...

Nehlídám si přesně, jak dlouho denně spím. Někdy to je sedm, někdy osm, občas klidně i deset hodin. K mým pravidelným rituálům ale patří spánek po obědě, ten nesmím vynechat. Za ta léta si moje tělo na tohle zvyklo. Hodinku po obědě si vždy dopřeju. A to nejen v době, kdy máme zápasový den, ale prakticky denně. Je jasné, že občas to třeba kvůli cestování nejde, ale ve zhruba 90 procentech to dodržím. V současné době hrajeme hodně zápasů za sebou a tělo si samo říká, že chce odpočinek. Nebráním se tomu, jednoduše lehnu a spím (usmívá se).

V létě po mistrovské sezoně 2018/19 jsi vstoupil do manželství. Harmonický vztah určitě také přispívá k dobré pohodě na ledě.

Stoprocentně. Máme moc pěkný vztah, manželka je skvělá. Určitě i ona má velký podíl na tom, že se mi na ledě daří. Jelikož jsem spokojený doma, odráží se to také na ledě.