Martin Růžička nejlepším střelcem Ocelářů

29.01.2021 · Michal Samiec
Martin Růžička je nejlepším střelcem třinecké extraligové historie. Na začátku této sezóny překonal gólem v utkání v Litvínově Jiřího Polanského, který do té doby žebříčku vévodil. Dnešním gólem v utkání s brněnskou Kometou se stal zároveň nejlepším střelcem dle statistik v základní části, když za sebou nechal dosavadního lídra této statistiky Richarda Krále.

Málokdo si umí třineckou soupisku posledních let představit bez čísla 27 a jména Martin Růžička. Rodák z Berouna, který v mládeži prošel Spartou a Kladnem, do velkého hokeje vstoupil právě v týmu z Holešovic, v extralize se usadil ve Znojmě, ale největší úspěchy udělal až pod Javorovým. Růžička přišel do Třince v létě 2009 a působí zde s dvěma pauzami na angažmá v Chabarovsku a Čeljabinsku dodnes. Po dnešním utkání s brněnskou Kometou bude Martin Růžička nejen nejlepším střelcem Ocelářů celkově, čehož dosáhl už v září loňského roku, ale i nejlepším střelcem základní části.

Příchod, první sezóny v Třinci a zrození kanonýra

Martin Růžička přišel do Třince po třech sezónách ve Znojmě, kde dozrával po boku hvězdného Dopity. Růžička za Orly dal v základní části maximálně 10 branek (postupně 9, 10 a 10), ale hned v první sezóně v Třinci nasázel v dlouhodobé části sezóny 23 branek a s celkem 47 body skončil na druhém místě kanadského bodování týmu za Ladislavem Kohnem, s nímž strávil v pětce většinu sezóny.

Že má Růžička potenciál stát se elitním střelcem a ne jen poctivým útočníkem pro černou práci, potvrzoval hráč s číslem 27 hned v dalším ročníku. Své maximum vylepšil, poprvé v kariéře se dostal na 50 bodů a nasázel 24 branek. Povedená základní část 2010/11, která byla pro Oceláře historická v tom, že ji poprvé dokázali vyhrát, však byla pouze prologem pro krasojízdu v play off, která skončila Růžičkovými rekordními čísly a hlavně prvním třineckým titulem.

Martin Růžička v roce 2009 nepřicházel do Třince s pověstí střelce. Jeho maximem v základní části bylo dvakrát po deset branek po boku Jiřího Dopity ve Znojmě.

Návrat a překonání extraligového rekordu základní části

Po mistrovském titulu odešel Růžička na rok do KHL do Chabarovsku. Druhý příchod do Třince nastal v létě 2012. Růžička se pod Javorovým nachystal na další lámání rekordů. V základní části 2012/13 totiž nastřílel soupeřům 40 branek a přidal dalších 43 asistencí a s 83 body jasně vyhrál kanadské bodování i tabulku střelců základní části extraligy. Náskok na druhého v pořadí kanadského bodování, kterým byl Viktor Hübl, byl 25 bodů a na druhého v pořadí střelců Milana Gulaše byl 13 branek. Růžička překonal rekord jak střelecký (dosud David Moravec 38 branek v sezóně 1997/98), tak bodový (dosud třinecký Richard Král, který v sezóně 1999/00 nasbíral 77 bodů).

Růžičkovo druhé angažmá v Třinci trvalo dva roky. Oceláři žádný medailový úspěch podobný tomu z roku 2011 nezopakovali, dvakrát skončili na hokejkách Zlína v semifinále play off. Růžičkovi se ale osobně velmi dařilo – byl zdravý a ofenzivně produktivní. V těchto dvou sezónách Růžička odehrál všech 104 zápasů základní části a vstřelil v nich 66 branek. V létě 2014, které bylo létem velkých loučení v Třinci (končily legendy Bonk, Peterek, Varaďa a Třinec se loučil se starou arénou), dal na čas městu pod Javorovým sbohem i kanonýr Růžička.

Martin Růžička se raduje z jednoho ze tří hattricků, které nasázel v rekordní 40gólové základní části 2012/13

Třetí příchod

Následující dva roky byl hokejových domovem Martina Růžička ruský Čeljabinsk hrající v KHL. Třetí a dosud poslední příchod do Třince se uskutečnil v roce 2016. V první sezóně pod trenérem Kýhosem Martina zbrzdilo zranění – odehrál s play off 39 utkání a pořádný restart přišel až v dalším ročníku, první během éry trenéra Varadi. Martin Růžička získal zpět hokejové sebevědomí, střílel branky, byl elitním útočníkem Ocelářů, přestože v poslední, bohužel nedohrané, sezóně kvůli vážnému zranění z letní přípravy odehrál jen 18 zápasů. Letošní sezóna je zase v podání Martina parádní – Růžičkovi se výtečně daří se spoluhráči v první lajně, ze střelce se trochu uchýlil do pozice nahrávače a ze svých 50 bodů nastřílel na své poměry „jen“ 14 branek. Celkově za dobu působení trenéra Varadi na třinecké lavičce v pozici hlavního kouče je Růžička klíčovým útočníkem – odehrál 146 utkání v základní části a nastřílel 69 branek.

Martinu Růžičkovi letošní sezóna vyloženě sedí. Sice se víc než v minulosti zapisuje v kolonce asistent, ale dokázal v této sezóně vyskočit do čela historického týmového žebříčku střelců v základní části i střelců celkově.

Růžička v elitní společnosti

Martin Růžička se ve své kariéře dostal do elitní společnosti hokejových kanonýrů – nejen ve třinecké extraligové historii, ale i v historii českého a československého hokeje vůbec:

Martin Růžička gólem v utkání v Litvínově 2. února minulého roku zaokrouhlil počet svých ligových a reprezentačních branek na 250 a stal se 69. členem tohoto elitního spolku

Další zajímavosti a statistiky

Při pohledu na třinecké historické střelecké statistiky, patří Martin Růžička mezi užší elitu ofenzivních hráčů, kteří za třinecké Oceláře hráli. Kromě toho je jméno Martina Růžičky podepsáno pod zajímavými historickými fakty:

Foto v článku: Marian Ježowicz, Lukáš Filipec

Odehrané v 17:30 | Jun.