Partnerský klub Nadační fond President Cup
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Marek Zadina prodloužil s Oceláři o pět let

24.05.2020 · Klub
Asistent trenéra MAREK ZADINA prodloužil s Oceláři smlouvu až do roku 2025. Pokračovat tak bude jeho úspěšné spojení s hlavním koučem Václavem Varaďou - v úvodních dvou sezonách spolupráce dovedli mužstvo do finále, přičemž minulý rok se radovali z titulu. Při letošní obhajobě by Třinec vstupoval do play off ze druhého místa, ale sezona byla kvůli pandemii koronaviru předčasně ukončena.

"Vůbec jsem neváhal. Končila mi v dubnu smlouva a věřil jsem, že za práci, jakou jsme s Vencou Varaďou odvedli, bude klub chtít s námi prodloužit smlouvu. Nic jiného než Třinec jsem ani v hlavě neměl. Jsem tu maximálně spokojený a doufal jsem, že se domluvíme. Jsem rád, že se moje předpoklady naplnily," uvedl Zadina.

Smlouvu podepsal na pět let, vyprší mu o dva roky dříve než Varaďovi. "Probírali jsme to spolu, zvažoval jsem i jiné možnosti a cítil jsem, že takhle to bude nejlepší. Moc bych si přál, aby se nám povedlo kontrakt dodržet a aby se dařilo týmu i nadále. Máme také kvalitní hráče, se kterými se skvěle pracuje. Klub nám vytvořil skvělé podmínky, zázemí. Těším se na další pokračování."

Zadina zaskakoval v posledních dvou letech v roli hlavního kouče, protože Varaďa připravoval a vedl českou reprezentační dvacítku na juniorském mistrovství světa. Třinecký asistent obstál. Na Spengler Cupu dokonce udělal s Oceláři českému hokeji skvělou reklamu postupem do finále.

"Nad práci hlavního trenéra jsem ještě nepřemýšlel. Nejsem ani přehnaně ambiciózní. Jsem rád, jak to je a že jsem v perfektním klubu. Funguje nám to, mám tu hodně práce a můžu se realizovat. Chci v tomhle pokračovat," vysvětlil.

Přestože Varaďa ani Zadina neměli před příchodem do Třince velké trenérské zkušenosti, dosahují od začátku skvělých výsledků. "Máme stejný pohled na hokej a hráče. Klape nám to lidsky, doplňujeme se. Rozhodující slovo má hlavní trenér, jen mu sděluju své poznatky. Usnadňují nám to ale také hráči, kteří dobře pracují a chtějí se zlepšovat. Respektujeme se a věří, že to, co se zavedlo a nastavilo, je správné a jdou za tím. Klub zajistil výborné podmínky. Není to jen o nás."

Jaká trenérská náplň ho nejvíce zaměstnává? "Záleží na fázi sezony. V letní přípravě řešíme hodně tréninky, v soutěžním období mi nejvíce času pohltí příprava na zápasy. Starám se o rozbor soupeře u videa, zpracuju veškeré podklady pro poradu. Sedneme si s Vencou ještě před mítinkem s hráči a uděláme finální verzi. K tomu ještě trénujeme. Je to takový koloběh," popsal Zadina.

Oba trenéři jsou bývalými úspěšnými útočníky, přesto měl Třinec pod jejich vedením v posledních dvou letech jednu ze dvou nejlepších obran. "Tým bereme jako celek a nemáme úlohy speciálně rozdělené, že by se jeden věnoval více obráncům a druhý útočníkům. S hráči trénujeme i individuálně, když vidíme, že potřebuje někdo pomoc. Komunikujeme s nimi o hře, jejich úkolech, povzbuzujeme je. I tohle je důležité."

Vrátil se do školní lavice

Marek Zadina složil loni přijímací zkoušky ke studiu trenérské licence A. Do prvního ročníku nastoupil se startem extraligy. "Rozhodl jsem se sám od sebe. Říkal jsem si, že by se hodilo, abych si doplnil vzdělání, a ostatní mě podpořili. Ve třídě nás je asi třicet, spojeni jsme i s basketbalem. Naše sporty mají hodně společného, jen specializace je samozřejmě jiná," vysvětlil Zadina. Jednou měsíčně tak v průběhu sezony dojížděl do Prahy na Fakultu tělesné výchovy a sportu. "Učební blok trvá tři dny od pondělí do středy. Pokud se mi výuka kryla se zápasem, odjel jsem dříve a vracel se zpátky. Vždy jsem si to zařídil tak, aby to nepoznamenalo mužstvo."

Předčasný konec sezony tak využil ke studiu. "Měl bych mít v červnu zkouškové období. Učení je hodně, každý předmět mi dává zabrat. Některé věci jsou i nezáživné a pociťuju také, že v mém věku už leze učení do hlavy pomaleji," pousmál se Zadina. "Máme asi čtrnáct předmětů. Sportovní trénink, fyziologii, anatomii a tak dále. Je toho fakt dost."

Patří do třinecké sestavy snů

Deník Sport skládal v minulých dnech sestavu snů každého extraligového klubu. Vybíral hráče z celé jeho historie a do prvního útoku třineckého mužstva zařadil Marka Zadinu. "Všiml jsem si. Je to krásné ocenění a známka toho, že jsem v Třinci zanechal dobrou stopu i jako hráč. Potěšilo mě to," uvedl Zadina, který je v klubové historii pátým nejproduktivnějším hráčem s 303 body (139+164).

Zažil nováčkovskou sezonu Třince v extralize a působil zde v letech 1995 až 2004 kromě jedné sezony ve Zlíně (1998/99) a krátké epizody v ruské superlize. Vynikal rychlostí a platil za nebezpečného střelce. "Je pro mě těžké vypíchnout nějaký moment z hráčské kariéry v Třinci. Vybaví se mi ale, jak jsem soupeřil s Honzou Markem o nejlepšího střelce extraligy (2002/03). Byli jsme spoluhráči, utekl mi o dva góly. Celá sezona se mi ale povedla, byla asi mou nejlepší v kariéře," pokračoval Zadina, jemuž třicet gólů následně vyneslo angažmá v Novosibirsku.

Získal s Třincem i stříbro z roku 1998. Reprízu finále a první medaili v historii klubu si Oceláři připomněli loni v listopadu při příležitosti oslav devadesátin. Zadina ale do souboje se Vsetínem nezasáhl. "Neumožnily mi to zdravotní problémy. Podstoupil jsem minulé léto operaci s kolenem, trápil mě meniskus," vysvětlil. Co se mu nepovedlo s Třincem v roli hráče, si vynahradil loni jako asistent trenéra. "Mrzí mě, že jsem tady nedosáhl titulu během hráčské kariéry, to by byly jiné pocity. Ale i tak to byl skvělý zážitek. Užili jsme si to."

Syna navštěvuje v NHL během reprezentační přestávky

Marek Zadina má dvacetiletého syna Filipa, který nastupuje v NHL za Detroit. I když se sezona v zámoří překrývá s extraligou, stihne třinecký asistent vidět pár zápasů i naživo. "Klub mě uvolnil v únoru během reprezentační přestávky, abych mohl za synem odletět. Není to žádná stáž, nejezdím nic zkoumat. Užívám si návštěvu jako divák a rodič, který má šanci strávit několik dní se synem. Nevidíme se sedm měsíců a jsem moc vděčný, že mi to klub umožňuje. Odpočinu si tam a načerpám síly do zbytku sezony."

Má tak přehled, jak v Detroitu trénují. "Neprobíráme to se synem nějak detailně, ale vím, jaká cvičení dělají a jakým stylem hrají. Nic ale v Třinci nekopírujeme. Stejně má každý trenér svůj rukopis a osvědčené věci. Navíc v NHL se hraje jinak. Mají menší kluziště, a proto je to jiný hokej a klade se důraz na jiné prvky," pokračoval. Na druhou stranu se jeho syn připravoval jedno léto i s Třincem. "Trénoval s námi před odchodem do Halifaxu (2017). Dělal stejná cvičení jako kluci z áčka. Chodil do posilky a věnoval se věcem, na kterých potřeboval pracovat."

Společně bydleli v Bystřici, Filip měl tehdy rok před draftem NHL. "Tréninkem příprava nekončí. Člověk musí také dobře jíst a umět odpočívat. Bez toho to nejde. Manželka se tu o něj starala výborně, měl veškerý servis včetně kvalitní stravy." Hodně dětí touží o NHL, v případě jeho syna se stal sen realitou. Detroit si ho vybral dokonce jako šestého v pořadí, z celého světa přišlo pouze pět hráčů v jeho ročníku 1999 na řadu dříve. "Do NHL vede dlouhá cesta. Abyste uspěli, musíte mít v sobě chtíč něco dokázat. Motor, který vás žene vpřed. To Filip měl, hokej ho bavil. Začal ve čtyřech pěti letech a neustále na sobě pracoval, chtěl se vyvíjet a zdokonalovat. Je disciplinovaný, pilný. Ne vždy se všechno daří, přijde i špatné období a je důležité se umět překousnout. Samo nepřijde nic."

Podotkl, že si Filip po společných trénincích přidával a že v žácích trénovali i spolu. "Kupoval jsem led a pracovali na dovednostech, například na střelbě. Stálo ho hodně času, než se vypracoval na úroveň, kde je. To si mnozí ani neuvědomí. Nikdy jsme ho ale do ničeho netlačili, i ve volnu si chodil zahrát tenis, fotbálek. Doufám, že mu tento přístup vydrží, protože pořád musí na sobě pracovat a potvrzovat, že do NHL patří," uzavřel Marek Zadina.