Letos ještě dvakrát doma. Prvním soupeřem bude Zlín

21.12.2015 · Michal Samiec
Po reprezentační přestávce, kterou vyplnil Pohár Prvního programu v Moskvě, se hlásí ke slovu opět Tipsport extraliga. Její poslední kolo před Štědrým dnem je rozděleno do dvou dní – Oceláři se představí doma proti Zlínu již v úterý.

Sponzorem úterního utkání se Zlínem je společnost Shopnavino.cz s.r.o.

PSG Zlín

Zlínští začali sezónu vedli podobně jako tu loňskou, kde polovinu základní části strávili v extraligovém suterénu a výš tabulkou až do klidných vod zajišťujících přímý postup do čtvrtfinále play off začali stoupat až v její druhé části. Letos zahájili svěřenci trenéra Vlacha sezónu také velice špatně – v první extraligové čtvrtině vyhráli pouze dvakrát. Doma poprvé vyhráli až ve 14. kole, když na nájezdy porazili Litvínov. Plnohodnotou tříbodovou výhru dokonce až ve 23. kole, koncem listopadu zdolali 2:1 Hradec Králové.

Zlínský klub krizi neřešil žádnými dramatickými zásahy do kádru, z Havířova přišel útočník Jan Maruna a z lotyšské Rigy zlanařil zlínský klub útočníka Robertse Bukartse se zkušenostmi z více než dvou stovek zápasů v KHL. PSG naopak na hostování do prvoligového Havířova poslal útočníka Okála. Výraznějších řezů kádr žluto-modrých nedoznal, přesto se výsledkové zlepšení dostavilo. Tým ze zimního stadionu Luďka Čajky opustil poslední místo, na které má nyní drobný (čtyřbodový) náskok. Zlínští před reprezentační přestávkou nehráli vůbec ve špatné formě – z posledních čtyř zápasů vyhráli tři a připsali si 10 bodů.

Úspěchy Zlínských jdou v této sezóně ruku v ruce s výkony brankářů. Ve třetím kole při vítězství 2:1 v Třinci zachytal fantasticky Tomáš Štůrala. V posledním odehraném kole, kdy se domácí tým PSG radoval z nečekaně vysoké výhry 4:0 nad Spartou, zase výborně zachytal Libor Kašík. Výkon a výsledek hodnotil asistent trenéra Vlacha Jurík následovně: „Výsledek vypadá jednoznačně, ale myslím si, že průběh utkání tak jednoznačný nebyl. V každé třetině byly velmi důležité momenty, kdy nás podržel brankář Libor Kašík. Jeho dnešní výkon byl základem k výhře. Poté se k němu přidali další hráči, kteří proměnili vypracované šance. Byli jsme lepší v pracovitosti.“

Poslední zápas Zlína:
13. prosince: PSG Zlín – HC Sparta Praha 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Kotvan, 19. Bukarts (Holík), 28. Bukarts (Holík, Říčka), 32. Maruna (Kubiš).

Sestava Zlína v posledním zápase: Kašík – Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec – Bukarts, Holík, Říčka – Ondráček, Maruna, Kubiš – Okál, Vlach, Veselý – Čachotský, Cibák, Sýkora.

Zlínští hokejisté se naposledy představili v Třinci ve 3. kole 18. září. Vynikající výkon tehdy podal zlínský gólman Tomáš Štůrala, který přiváděl domácí střelce k zoufalství, chytil 37 střel Ocelářů, nestačil na jedinou. Hosté si tak odvezli vítězství 2:1 a Štůrala se po právu stal nejlepším hráčem týmu trenéra Vlacha.

Z kabiny Ocelářů

Třinečtí Oceláři zažili poněkud turbulentní reprezentační přestávku. Poté, co v neděli 13. prosince prohráli 0:2 na ledě karlovarské Energie, jednoho ze svých pronásledovatelů, rozhodlo se vedení slezského klubu k dalším změnám. V úterý 15. prosince byla potvrzena výměna dvou útočníků mezi týmem Ocelářů a hokejovým klubem z Plzně – minimálně do konce ledna 2016 si vymění působiště Ján Sýkora s Erikem Hrňou. Další změny byly potvrzeny o dva dny později. Nejprve Oceláři ohlásili příchod útočníka Marcela Hossy, o jehož změně dresu média spekulovala již několik dní. Hossa ukončil angažmá v Plzni a přesunul se podstatně blíže svému trenčínskému bydlišti.

Ve čtvrtek Oceláři ohlásili také méně čekanou změnu – již druhou výměnu na trenérském postu v této sezóně. Po 10 zápasech, které odkoučovala po abdikaci trenérů Kalouse s Varaďou dvojice René Mucha – Marek Malík, se k Muchovi na lavičku do rovnocenné dvojice postaví naganský olympijský vítěz a velká extraligová persona Jiří Dopita. Malík se vrací do role asistenta trenéra třinecké farmy ve Frýdku-Místku. „Po špatných výsledcích na mužstvu zřejmě leží deka, proto prvořadým úkolem bude, zvednout tým po psychické stránce. Na tuhle práci se samozřejmě moc těším, protože Třinec je v rámci republiky špičková organizace,“ sdělil trenér Dopita své první dojmy po nástupu do funkce.

Nový lodivod týmu z Frýdecké ulice se dal ihned s vervou do práce. Vedl tréninky, seznamoval se s mužstvem a také s příčinami letošního trápení Třineckých. „Chci se postupně s týmem sžívat. Z úvodního tréninku mám pozitivní pocit, kluci jsou pracovití, chtějí naslouchat. Stejně tak my jsme připraveni s nimi maximálně komunikovat. Čeká nás tvrdá práce, která snad už brzy přinese lepší výsledky,“ sdělil nový kouč po pátečním tréninku na ledě staré Werk areny, kde toho odehrál dost v barvách Vsetína, Pardubic, Znojma a naposledy Komety Brno.

Poslední zápas Třince:
13. prosince: HC Energie Karlovy Vary – HC Oceláři Třinec 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 19. Bartek, 60. Skuhravý.

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec – Nosek, Linhart, Roth, Galvas, Hrabal, M. Doudera, Slovák – Irgl, Kopecký, Dravecký – Rákos, Plíhal, Adamský – Jašek, Polanský, Žejdl – Luka, T. Káňa, Matuš.

Třinečtí nejsou spokojení s výkony ani výsledky. Poté, co se významné zlepšení nedostavilo po první změně trenéra, kdy odstoupila dvojice Kalous – Varaďa a byla nahrazena Muchou s Malíkem, došlo v aktuálně končící reprezentační přestávce k dalším posunům. Marek Malík se vrátil do Frýdku-Místku a do rovnocenné dvojice s René Muchou byl jmenován Jiří Dopita. Naganský šampion a vsetínský mistr ligy prožije v úterý zápasovou premiéru u týmu pod Javorovým.

Poslední vzájemný zápas

Zápasy se Zlínem rámují první dvě reprezentační přestávky této sezóny. Zatímco teď nás Zlín čeká jako první soupeř po Poháru Prvního programu, který v neděli skončil v Moskvě, poslední vzájemný zápas, který Oceláři a tým PSG sehráli, byl posledním extraligovým zápasem před první reprezentační přestávkou v listopadu. Třinečtí vedení ještě trenérskou dvojicí Kalous – Varaďa předvedli velice koncentrovaný výkon, dokázali pravidelně v každé třetině skórovat, domácím naopak nepovolili ani jeden puk v Hamerlíkově sítě a do Třince si tak vezli zasloužené tři body.

1. listopadu 2015: PSG Zlín – HC Oceláři Třinec 0:3 (0:1, 0:1, 0:1) Branky a nahrávky: 2. Rufer (M.Růžička, Nosek), 30. Irgl (Kopecký, Klepiš), 44. Kopecký (Klepiš, Nosek).

Bilance venku: 13 zápasů, 4-1-4-4, skóre 21:30, 18 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 4 výhry – 6 proher (2 v prodl.), skóre 23:26, 14 bodů
Aktuální série: 1 výhra
Lídr kanadského bodování: Petr Holík 16 (3+13)
Nejlepší střelec: Oldrich Kotvan, Robert Říčka, Roberts Bukarts, Jan Maruna všichni 6
Nejlepší nahrávač: Petr Holík 13
Nejproduktivnější obránce: Oldrich Kotvan 10 (6+4)
Největší počet hitů: Pavel Kubiš 37
Brankář: Libor Kašík, 24 zápasů – 9 výher, 15 proher, úsp. 92,07 %, prům. 2,08 g/z, 2 SO
Tomáš Štůrala, 6 zápasů – 1 výhra, 5 proher, úsp. 90,30 %, prům. 3,50 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: nikdo

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 10.
Bilance: 28 zápasů, 8-3-3-14, skóre 67:79, 33 bodů
Bilance doma: 14 zápasů, 5-2-2-5, skóre 35:29, 21 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 3 výhry (1 v prodl.) – 7 proher (3 v prodl.), skóre 21:28, 11 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Jiří Polanský 20 (8+12)
Nejlepší střelec: Vladimír Dravecký 12
Nejlepší nahrávač: Jiří Polanský 12
Nejproduktivnější obránce: David Nosek 7 (3+4)
Největší počet hitů: Tomáš Linhart 41
Brankář: Peter Hamerlík, 16 zápasů – 6 výher, 10 proher, úsp. 89,94 %, prům. 2,46 g/z, 2 SO
Šimon Hrubec, 15 zápasů – 5 výher, 10 proher, úsp. 88,76 %, prům. 2,91 g/z, 0 SO
Juraj Šimboch, 2 zápasy – 2 prohry, úsp. 86,67 %, prům. 3,08 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Lukáš Galvas, David Nosek, Tomáš Linhart

Trestná střílení a nájezdy

Bilance trestných střílení – hráč v poli: Marek Růžička 0 % (0 vstřelených z 1)
Bilance trestných střílení – brankář: Peter Hamerlík, Šimon Hrubec oba 0 % (0 chycených z 1)
Bilance nájezdů - hráč v poli: Vladimír Luka 100 % (2 vstřelené ze 2)
Bilance nájezdů - brankář: Šimon Hrubec 80 % (8 chycených z 10)