Partnerský klub Nadační fond
MISTR 2010/2011
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Fanshop Rozpis ledu

Kondiční kouč Gryc: Taková nabídka se neodmítá!

12.06.2018 · Martin Stebel
Suchá kondiční příprava, která Ocelářům odstartovala v pondělí, obvykle nepatří k oblíbeným částem sezony v životě hokejového profesionála. Mnozí to vnímají jen jako nutné zlo, jiní si ale naopak tohle období pochvalují. Třinecký klub po odchodu zkušené bratrské dvojice Sajlerů vsadil na tomto postu na mladou krev. O fyzickou připravenost aktuálních extraligových vicemistrů nyní bude pečovat teprve 23letý kondiční specialista MAREK GRYC.

Marku, vítej v Třinci. Přibliž prosím, jaká byla tvoje cesta ke kondičnímu trénování?

Ukončil jsem vysokou školu, obor tělesná výchova a sport v Ostravě a nyní studuji navazující studium stejného oboru v Olomouci, mám za sebou taky několik seminářů v angličtině. Závodně jsem kdysi hrál fotbal. Mám za sebou zhruba čtyři roky v AZ Havířov, kde jsem nejprve působil u mládeže, poté přišla na řadu práce s A-týmem. Minulou sezonou jsem byl kondičním trenérem extraligových volejbalistů VK Ostrava. Tento klub mě chtěl i pro další spolupráci, ale v mezidobí přišla nabídka z Třince, proto jsem se rozhodl znovu vrátit do hokejového prostředí. Taková nabídka se neodmítá, vnímám to jako obrovský posun v mé kariéře.

V čem jsou odlišné metody kondičního tréninku u profi volejbalu a hokeje?

Co se týče kondiční a silové přípravy, je to skoro ve všech sportech na samotném začátku velmi podobné, bližší specifikace přichází na řadu až později. Hokej je specifický ve svém silovém pojetí, výbušnosti, dynamice. S hráči se snažím hodně komunikovat, je potřeba mít neustále zpětnou vazbu.

Která škola kondičního trenérství je ti blízká? Hodně se mluvilo o téměř revoluční metodě Liberce, kde se trénovalo krátce, ale velmi intenzivně. Je tohle inspirace?

Je pravda, že v Havířově jsme jednu sezonu pracovali právě podle konceptu libereckého Aleše Pařeze, určité poznatky a metody jsem proto převzal. Nechci ale být člověk, který jen někoho kopíruje. Inspirací je pro mě hlavně americký kondiční trenér Michael Boyle, snažím se studovat jeho knihy a sledovat videa. Ovlivnil mě například kurz Elite Performance v Praze. Americký způsob kondičního tréninku je velmi progresivní a může být pro nás vzorem.

Jaký byl tvůj první úkol v novém působišti?

Klukům začala ostrá příprava v pondělí, ale okamžitě po podpisu smlouvy začátkem června jsem do Třince jezdil a vše připravoval. Chystal jsem si věci, uklízel fitko, bylo zapotřebí nachystat klukům suplementy. O zázemí ve WERK ARENĚ se nemusíme bavit, tohle je zřejmě nejlepší prostředí v republice. A posilovna? To je ráj všech kondičních trenérů! S několika hráči jsem se už před začátkem přípravy potkal, někteří mě sami předem oslovili s tím, že chtějí začít dříve. Tohle mě velmi příjemně překvapilo, protože ještě nikdy předtím jsem se nesetkal s tak profi přístupem, jaký je u Ocelářů. Měl jsem připravený úvodní zahřívací týden, který ale musel být zrušen. Okamžitě se najelo na tréninkové dávky, které jsme původně měli dělat až od druhého týdne, protože kluci jsou už nyní připraveni velmi slušně.

Kondiční kouč vždy úzce spolupracuje s trenérským štábem. Už máš představu, jak tyhle konzultace budou probíhat?

Od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o zájmu třineckého klubu, jsem intenzivně pracoval na tréninkovém plánu. Vše od základu pečlivě konzultuji s Vencou Varaďou, volali jsme si, vyměnili si několik emailů, navštívil jsem ho v Kopřivnici. Posledních čtrnáct dnů jsem byl v blízkém kontaktu i s Jirkou Raszkou a řešili jsme další detaily kondiční přípravy. Po mém příchodu jsem rozhodil sítě a snažil se různé věci konzultovat s lidmi, kteří by mohli být přínosem. Vrátil jsem se třeba na školu za docentem Zahradníkem, který mi pomáhal se sportovním tréninkem, odjel jsem do Prahy za kondičními trenéry, diskutovali jsme různá témata, co by tady mohlo nejlépe fungovat.

Letní příprava Ocelářů bude kratší než v minulých letech. Trénovat se bude nejen ve WERK ARENĚ, ale hráče čeká tradičně taky tvrdý dril v Tatrách...

Čeká nás celkem pět týdnů suché přípravy, vynechali jsme zahajovací startovací týden a okamžitě jsme najeli na režim, který bude celých pět týdnů. Co se týče náplně, na úterý a čtvrtek jsme museli zařadit i dvoufázové tréninky, což byla vzhledem ke krátkému období nutnost. Když to řeknu stručně, rozdělil jsem nohy a horní část těla zvlášť, což bude sílový trénink. Úterý a čtvrtek odpoledne nás čeká kondiční trénink. Ve středu to bude spíš zaměřené na kruhový trénink a rehabilitaci. Čeká nás taky týdenní pobyt v Tatrách, kde bude tréninkových jednotek trochu víc. Bude to pro hráče docela zkouška, protože tam to bude opravdu velká dřina.

Oceláře čeká mimořádně těžká sezona, kromě extraligy ještě musí zvládnout Ligu mistrů a prestižní švýcarský Spengler Cup. Pod drobnohledem fanoušků a médii tedy určitě bude fyzická kondice...

Jsem připraven na tlak na svou osobu, bude to enormní, čeká mě zřejmě křest ohněm. Jsem přesvědčen, že hráči budou po kondiční stránce připraveni na výbornou. Z osobního hlediska jsem tomu věnoval maximum, dal jsem tomu opravdu sto procent svých schopností a věřím, že výsledky se dostaví!

Aktuální soupiska A-týmu Ocelářů ZDE

Přehled přípravných zápasů Ocelářů před startem sezony 2018/19

×
Dnes v 15:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
HC Vítkovice Ridera