Kluky jsem v tažení za titulem sledoval na internetu, říká reprezentant české osmnáctky Faksa

20.04.2011 · Petr Schultz
D r á ž ď a n y - Třinecká mládež má na mistrovství světa osmnáctiletých v Drážďanech a Crimmitschau hned trojí zastoupení. Za Slovensko hraje Rapáč s Bezuškou, za český celek pak útočník Radek Faksa, který působí ve čtvrté formaci. Šikovný útočník si ale pro svůj pohár mistra nedojde, místo toho se bude snažit odvrátit sestup Česka z elitní skupiny mistrovství světa. „Tenhle tým měl na medaile,“ říká.
Prohráli jste nejdůležitější zápas na turnaji. Jak se Ti hodnotí dnešní utkání?
Zápasu s Finskem je velká škoda. Měli jsme si to v závěru pohlídat. Stačilo nám k postupu neprohrát, místo toho jsme zmatkovali a prohráli jsme. Teď budeme bojovat o záchranu a musíme se aspoň zachránit.

Čeká vás tedy boj o záchranu. Jak jste na tom psychicky?
My se z toho musíme vyspat a každý zápas začíná od nuly. Nejlepší by bylo, vyhrát hned první zápas proti Slovensku. Hrají nepříjemný hokej. Mám tam i kamarády z Třince, takže to bude takové derby. Musíme porazit i Švýcary, abychom se jednoznačně zachránili na příští rok.

Třinec získal letos svůj první titul v extralize. Ty jsi byl v přípravě s osmnáctkou na mistrovství světa, takže si asi neměl moc času sledovat zápasy.
Byl jsem se podívat na prvních dvou zápasech finále. Snažil jsem se chodit na všechny utkání, když už to ale nešlo, tak jsem kluky sledoval na internetu nebo v televizi.

Jaká byla atmosféra v Třinci?
Každý to tam děsně žral. Kluci mi psali na facebook, jak dobře hrají. Bylo to příjemné. Já jsem do Třince přišel v sedmé třídě a do přípravky. Hrozně jsem jim to přál, aby získali titul.

Kdo se Ti z toho kádru nejvíce líbil?
Líbilo se mi, jak to táhl Radek Bonk nebo Lukáš Krajíček hrál také dobře v obraně.

Myslíš, že by ses příští rok mohl prokousat do áčka?
Určitě bych rád nastoupil. Uvidíme. Musím ještě v přípravě zabrat, zesílit, ale ne moc do šířky. (Smích). Mám slíbené, od agenta, že poletím v létě do Montrealu na kemp, kde budu trénovat s hráči z NHL. Určitě to bude parádní zkušenost.

Co Ti pozvánka na mistrovství světa do Drážďan dala do Tvé hokejové kariéry?
Je to obrovská zkušenost tady být. Člověk si vyzkouší hru proti jiným klukům z celého světa. Mrzí mě, že jsme nepostoupili, protože máme dobrý tým.

Jak se Ti líbí tady na šampionátu?
Když jsme přijeli na ubytování, tak nám spadla brada. Je hrozně luxusní, ale internet jsme si museli kupovat za drahé peníze. Strava je na hotelu také výborná, takže zázemí je opravdu dobré. Myslel jsem si, že bude teda chodit víc lidí. Hala je taková malá, ale pěkná a je v ní čisto. Byli jsme se s klukama projít ve městě a moc se nám tam líbilo. Navštívili jsme památky, nakupovali jsme a zašli jsme si na jídlo.

A co kabiny v EnergieVerbund Aréně? Ty tu jsou prý hodně malé.
To bylo jediné zklamání na hale, protože nám přidělili dvě šatny vedle sebe. Poprvé, když jsme tam přišli, tak jsme tam byli hrozně namačkaní. Před zápasem se ale musíme natěsnat do jedné místnosti, někteří si musí sednout. Naposledy jsem se takhle mačkal snad v přípravce. Na mistrovství světa by to mohlo být lepší.

Kdo je podle Tebe největším favoritem na titul na mistrovství světa osmnáctek?
Hodně se mi líbí Amerika, ale Švédové jsou taky silní. Můj tip ale je, že to vyhraje Amerika.

V prvním zápase o záchranu hrajete se Slovenskem.
Budeme chtít právě vyhrát už první utkání, abychom měli do posledního zápasu více klidu a nemuseli se stresovat proti Švýcarům. Ti by byli v posledním zápase hodně nepříjemní.

Děkuji za rozhovor a hodně štěstí v boji o záchranu.

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary