Partnerský klub Nadační fond
MISTR 2010/2011
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Fanshop Rozpis ledu

Jiří Raszka: Práce u áčka? Moc se těším!

16.05.2018 · Martin Stebel
Ocelářskou cestu chtějí v třineckém klubu aplikovat nejen co se týká hráčského kádru, tuto sympatickou vizi touží uvést do praxe rovněž na trenérské pozici. Realizační tým A-mužstva čerstvě rozšíří a doplní místní odchovanec a ještě v minulé sezoně kouč mladšího dorostu JIŘÍ RASZKA.

Jirko, kdy přišla nabídka práce u A-týmu? Předpokládám, že nebylo třeba dlouze váhat, zda pozici asistenta akceptovat...

Nabídka přišla někdy v období play-off, kdy Oceláři hráli s Hradcem Králové. Volal mi Venca Varaďa a chtěl osobní schůzku. Povídal, že jelikož bude v příští sezoně trenérem reprezentační U20, kde bude docela časově vytížený, chtěl by rozšířit trenérský tým u ocelářského áčka. Byl jsem nejprve pořádně překvapený, Venca chtěl, abych si vzal nějaký čas na rozmyšlenou, ale v podstatě jsem byl hned rozhodnutý, že tuhle nabídku příjmu. Vnímám to jako velký posun mé kariéry, bude to obrovská zkušenost, na kterou se moc těším.

Musíme připomenout, že úplným nováčkem nebudeš. Letos v únoru jsi měl možnost pár extraligových zápasů u A-mužstva absolvovat, byl jsi rovněž na přípravném turnaji v Davosu. Co ti tahle zkušenost dala?

Je fakt, že už v minulé sezoně jsem u áčka prožil necelý měsíc. Myslím si, že nám to v trenérském trojúhelníku, ještě i spolu s Jardou Kamešem klapalo. Ten poměrně krátký čas byl pro mě velmi přínosný, vstřebal jsem mnoho poznatků. Mohl jsem sledovat, jak Venca s týmem pracuje a komunikuje. Jeho trenérský styl a způsob jakým nahlíží na hokej se mi moc zamlouvá. Stejně jsem byl ale docela překvapený, že si pro další sezonu vybrali zrovna mě.

Několik sezon jsi jako hlavní kouč vedl mladší dorostence. Čím tě práce u třinecké omladiny nejvíc obohatila?

Tři roky u mladšího dorostu mi daly mnoho nových poznatků a zkušeností, posunulo mě to dál. Začátky nebyly vůbec snadné, byl jsem hozený do hluboké vody, byl to docela velký skok, ale prošel jsem si určitým vývojem. Absolvoval jsem navíc několik trenérských stáží, to bylo velmi přínosné. Práce u tak mladých kluků je úplně jiná, ale velmi krásná, protože vidíte obrovské nadšení. Musíte si kluky naklonit na svou stranu, ale když vidíte před očima, jak se zlepšují, jaké pokroky dělají, je to nesmírně krásný pocit. Chci poděkovat a zároveň vyzdvihnout spolupráci s Mirkem Macháčkem, se kterým jsem u mladšího dorostu pracoval, to byly výborné dva roky.

U ocelářské mládeže ale úplně nekončíš. V akademii bude v tvé kompetenci i nadále rozvoj individuálních činností...

Souhlasí. Toto bude taky částečně náplň mé práce. Budu se podílet na rozvoji individuálních dovedností, budu sledovat, jaké pokroky kluci dělají, v čem by se mohli a měli zlepšovat. Budu s nimi chodit na led a pomáhat.

Poslední týdny a měsíce jsou v tvém životě docela hektické. Kromě pracovních úspěchů nastala i radostná událost v rodině, kdy se vám s manželkou narodila dvojčata. Jak to zvládáš?

V dubnu to byl divoký a šťastný týden, protože jeden den volal Venca Varaďa s nabídkou práce u áčka a druhý den se nám s manželkou narodila dvojčátka. Doma je to teď náročnější, ale vyšlo to krásně. Áčko začíná přípravu trochu později, proto nyní můžu být více doma a manželce pomáhat s přebalováním a dalšími činnostmi, které s rodičovstvím souvisí.