Jiří Raszka: Medaile by pro kluky byla krásnou tečkou za žákovským hokejem

11.04.2022 · Martina Sikorová
Hráči deváté třídy se v těchto dnech pečlivě chystají na blížící se MČR, které v Porubě odstartuje ve čtvrtek 14. dubna. Jak dosavadní průběh sezony hodnotí hlavní trenér Jiří Raszka?

V Moravskoslezské skupině Ligy starších žáků “A” jste si připsali pouze dvě prohry a se skóre 128:35 skončili pouze vinou horšího skóre na druhém místě. Jak první část sezony hodnotíte?

Hodnocení bych postavil do dvou rovin. Do roviny týmové, tam panovala se základní části spokojenost nejen s umístěním a body, ale především s předváděnou hrou. Ta se od nepovedeného letního turnaje v Praze začala zvedat. Druhá rovina je hodnocení soutěže, respektive jejího systému. Ten není dle mého nastaven dobře. Hráli jsme spoustu zápasů, kdy výsledek končil dvouciferným počtem branek. Takový zápas může být užitečný jednou za čas, ale ne každý druhý víkend. Nic nedává týmu, který vyhrává ani týmu na druhé straně. Všichni voláme po kvalitní konfrontaci a velkém počtu těžkých zápasů. V současném nastavení soutěží je těžkých zápasů málo. Zde bych chtěl vyzdvihnout vloženou turnajovou soutěž DTS. Tyto turnaje alespoň trochu kompenzují chybějící kvalitní zápasy.

V nadstavbové části jste si znovu počínali výborně a opět jen vinou horšího skóre skončili na druhém místě. Projevilo se nějak sloučení nejlepších týmů ze dvou skupin na kvalitě zápasů? A jak náročná pro vás nadstavba byla?

Druhá část už přinesla více kvalitních zápasů, což je pro růst kluků zásadní. Tady se nám nepovedlo především domácí utkání s Přerovem. Naopak jsme zvládli důležitá utkání s Vítkovicemi a doma s Kometou. To byly podle mě zásadní body na cestě za postupem na MČR. Co mě však těší více, jsou samotné výkony týmu. Spousta zápasů se tahala o gól nebo jsme prohrávali. Zde se ovšem projevila velká devíza týmu, a tou je charakter. Kluci nikdy neukázali ani náznak odevzdanosti nebo strachu. Tým se dokázal semknout, byla z něj cítit síla a odhodlanost s výsledkem něco udělat. A i když se to třeba nepovedlo, to odhodlání a jednota byly z týmu cítit vždy. Závěr nástavby nám trochu utekl, když jsme ztratili zápas v prodloužení v Olomouci. A především poslední utkání s Kometou nám hrubě nevyšlo. Ale i tady bych vyzdvihnul vnitřní sílu týmu, kdy jsme, po šílené první třetině, soupeře zbytek zápasů přehrávali. Bohužel jsme třikrát inkasovali v oslabení a zápas prohráli. Ale staré hokejové klišé říká – dobrá facka pro tým před MČR.

Jak jste zatím spokojen s průběhem sezony?

Jak jsem již říkal, s tím, jak sezóna probíhá, jsme spokojeni. Na začátku jsme si stanovili několik cílů a k nim směřujeme. Některé jsme splnili, některé jsou ještě před námi. Ale výsledky v žákovských kategoriích by neměly být tím nejdůležitějším. Tím by měl být individuální růst každého hráče. A zde si myslím, že kluci pokrok v průběhu sezóny udělali. Každý z nich se v rámci svých limitů posunul. S kluky je po celou sezónu skvěla spolupráce, výborně reagují na podněty trenérů, chtějí se zlepšovat, pracují na sobě. Radost mi dělá, že přenášejí věci z tréninků do utkání, a to jak individuální dovednosti, tak herní (taktické) prvky.

Během sezony několik hráčů deváté třídy debutovalo také v dorostenecké extralize. Vidíte na hráčích, že jim tato zkušenost pomohla?

Určitě je fajn, že kluci v dorostu šanci dostali. David Holub tam hrál celou sezónu, což je super. Pro mě bylo důležité, že kluci, kteří nastoupili v dorostu, dostali stejný prostor a roli, jakou mají v 9. třídě. Každá zkušenost z kvalitních zápasů je dobrá. Myslím, že kluci ve starší kategorii obstáli a v zápasech se jim dařilo. Samozřejmě musí pracovat dále, aby se posouvali. Co mě těšilo, že vždy při návratu zpět makali na 100 % jak v tréninku, tak v zápasech, což není vždy pravidlem.

Na čem ještě budete chtít před startem MČR zapracovat?

V následujících dnech se budeme více zaměřovat na systém. Aby si kluci připomněli a zopakovali prvky, které chceme v naší hře mít. Nejde o žádnou velkou taktiku. Hráči mají od nás na ledě docela volnost. Jedná se o základní taktické věci, které chceme, aby hráči dodržovali. To až v dalších letech na ně trenéři naloží více taktiky. Taky budeme pracovat na přesilových hrách.

A s jakým cílem na MČR pojedete?

S nejvyšším. Ne vážně, tým celou sezónu pracoval velice dobře - mistrovsví si kluci zaslouženě vyhráli. Ale chceme více. Poctivě se připravíme a na ledě necháme všechno. Medaile by pro kluky byla krásnou tečkou za žákovským hokejem.

Odehrané v 17:00 | Muži
HC Motor České Budějovice