Jiří Kalous: Divák má absolutní právo vyjádřit svůj názor

31.12.2013 · Martin Stebel
Extraligová derniéra roku 2013 byla pro Oceláře vítězná. Těsný triumf proti Karlovým Varům se však nerodil vůbec snadno, což moc dobře vnímá také trenér Jiří Kalous. Ten musel v průběhu utkání několikrát čelit negativním reakcím třineckého publika. Během pozápasového bilancování však opakovaně a vytrvale akcentoval bojovného ducha svých svěřenců.

Jako na horské dráze si mohli připadat diváci, kteří v hojném počtu zavítali předposlední den roku 2013 na třinecký zimní stadion. Nejprve dvoubrankové vedení domácích, poté však bleskurychlý karlovarský obrat ve skóre. Závěrečná dvacetiminutovka ovšem znovu vyzněla lépe pro nositele ocelového draka na hrudi: "Výhra nás těší, ale cesta ke třem bodům byla hodně trnitá. Bohužel jsme si ve druhé části situaci zkomplikovali. Myslím, že sami jste viděli, jak hráči dřeli. Nebyl to jen dnešní případ, ale tým je semknutý a bojuje, snad jen utkání na Spartě bylo výjimkou. Věříme, že špatnou bilanci prolomíme, a budeme vítězit i nadále. Teď jsme sice byli nějaký čas dole, ale pro mě je důležité, že v tomto týmu cítím ohromné odhodlání. Chci fanouškům vzkázat, že hráči nic nevypouští, hrají s plným nasazením. Pokud by někdo nepracoval na maximum, v našem týmu by určitě nebyl. Mohu garantovat, že já bych byl první, kdo by na tuhle situaci upozornil."

Nelichotivé výsledky, nepřesvědčivý herní projev a velice skromná gólová bilance. Především tyhle negativní faktory měly za důsledek, že třinecké publikum nešetřilo decibely, kdy svou zlobu a frustraci naplno ventilovalo během pondělního podvečera: "Už v samotném začátku mého angažmá v Třinci jsem moc dobře věděl, že fanoušci jsou tady nároční - vášniví a emoční. Místní fanda porážky prožívá velmi těžce. Myslím si, že divák má absolutní právo vyjádřit svůj názor třeba i pískotem. Mrzí mě to ale hlavně kvůli hráčům. Soudný fanda musel vidět, že tým poctivě maká. Dnes jsme soupeřům dovolili průměrně snad jen nějakých šest pokusů za jednu třetinu, sami jsme dohromady vyslali zhruba padesát střel! Naše převaha byla během celého utkání zcela patrná."

Každý člověk snáší kritiku jinak. Na základě našeho rozhovoru lze odhadnout, že Jiří Kalous se podle všeho řadí k těm jedincům, kterým schopnost sebereflexe pravděpodobně není cizí: "Pokud lidé na mou osobu během zápasu křičí, dokážu to naprosto respektovat. Na druhou stranu musím říct, že vydrželi docela dlouho nepískat, přestože porážek už bylo v poslední době opravdu dost. Z toho pohledu bych rád poděkoval za jejich trpělivost. S čistým svědomím mohu konstatovat, že tým tvrdě dře, nic nepodceňujeme, jdeme naproti tomu, abychom střeleckou neproduktivitu prolomili!"

Pozorný divák mohl zaznamenat, že očitým svědkem pondělní konfrontace byl člen mistrovského kádru z roku 2011 Vojtěch Polák. Karlovarský rodák se po ukončení angažmá v KHL, kde působil v Dinamu Riga, nepřijel podívat na mateřský oddíl, ale koketuje s myšlenkou na znovuobnovení spolupráce pod Javorovým: "Vojta přichází na měsíční zkoušku. Mohu prozradit, že budeme testovat i další hráče. Koncem ledna bude končit přestupní termín, tehdy se rozhodneme, kdo nás eventuálně posílí," říká lodivod Ocelářů a těsně před začátkem roku 2014 vyslovuje osobní přání: "Chtěl bych, aby se v Třinci lidé hokejem bavili. Přál bych si, abychom co nejčastěji viděli pozitivní emoce!"

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary