Ján Moder: Věřím, že mladí se o šanci poperou!

12.04.2017 · Martin Stebel
Bez jeho vytrvalé podpory a enormního nadšení by hokejový klub zpod Javorového nemohl fungovat na takto vysoké úrovni. U Ocelářů působí dvacet let a zažil už nejrůznější pocity. Extraligová sezona 2016/17 u něj vyvolává rozporuplné emoce, ale pevně věří v lepší budoucnost ve znamení širšího zapracování mladších hráčů. Přinášíme tradiční komentář prezidenta Ocelářů Ing. JÁNA MODERA.

Pane prezidente, Oceláři nedávno ukončili 22. extraligovou sezonu. Jak zní vaše hodnocení?

Je o mě známo, že vyznávám to, že sport se má dělat proto, aby se vyhrávalo. A musím přiznat, že první polovina této sezony mě bavila. Relativní spokojenost panuje pouze se základní části, kdy jsme získali třetí nejvyšší počet bodů v historii extraligy v Třinci. Podstatné období základní části byl i herní projev uspokojivý. Bohužel čtvrtfinále pro mě bylo obrovské zklamání. Nedokázali jsme Chomutov porazit ani jednou v základní hrací době, soupeř nás přehrával v přesilovkách a vůbec nechápu, jak to, že jsme nebyli schopní na to zareagovat a změnit hru. Pokud tedy hodnotíme play-off, tam pochopitelně spokojeni absolutně nejsme, protože jsme rozhodně chtěli postoupit minimálně do semifinále. K výměně trenéra jsme proto přistoupili především kvůli špatné připravenosti na play-off. Dalším důvodem bylo slabší začleňování mladších hráčů do kádru.

Významným tématem byl prosincový spor mezi hlavním trenérem a Jiřím Polanským. Jaký vliv to podle vás mělo na celkový vývoj sezony?

Nemyslím si, že tahle aféra mužstvu nějak zásadně ublížila. Na jednom hráči nestojí a nepadá vše. Asi bych jako část třineckých fanoušků mohl říct, že Jirkovo srdce a nasazení nám během play-off mohlo chybět. Hokej je ale týmovým sportem a mužstvo se s jeho absencí mělo vypořádat mnohem lépe.

Jak vy osobně prognózujete další budoucnost Polanského v klubu?

Jirka je momentálně na dovolené, ale probíhají jednání. Má o něj údajně stále zájem Olten, ale on sám prioritně myslí na návrat do Třince. Pevně věřím, že ho budeme v další sezoně vídávat znovu v ocelářském dresu.

Vladimír Kýhos naznačil, že za neúspěch v sezoně částečně může odvolání minulého sportovního manažera Pavla Marka. Jaké je vaše stanovisko?

Mohl to být jeho pocit, ale mohu říct, že o výměně Pavla Marka jsme už uvažovali delší čas. Pavel u nás působil snad 15 let, což je opravdu dlouhé období. Po jeho konci na postu sportovního manažera u nás zůstal členem realizačního týmu. Poté k nám přišel s tím, že dostal nabídku z Pardubic, kde jsme ho nakonec bez problémů uvolnili. Vrátil se pomoct klubu, kde začínal. Byla by škoda, kdyby tento tradiční klub už nebyl v extralize.

Během setkání zaznělo, že Oceláři chtějí v následujících letech ve větší míře sázet na vlastní odchovance. Nemusí to ale znamenat pokles ambicí na celkové umístění, že?

Jsem přesvědčen o tom, že někteří naši mladí mají na to, hrát extraligu pravidelně. Neplánujeme, že za nás bude hrát extraligu juniorka, ale pět šest odchovanců bychom rádi stabilně viděli v sestavě. Pod vlivem zkušených hráčů můžou i oni udělat dobrý výsledek. Důležité je, aby se prali o svou šanci, aby bojovali o každý metr ledu. Nesmí si myslet, že tím, že jsou v prvním týmu, dosáhli svého stropu.

Už nyní patří areál na Frýdecké ulici v rámci republiky k nejmodernějším. V plánu jsou ale další investice do vylepšení zázemí...

Do tohoto projektu jsme dali opravdu značné finance, protože Třinec je malé město a má poměrně nízký rozpočet. Samotné město by proto nedokázalo takový areál zafinancovat. Do vybudování zázemí jsme skutečně dali velké prostředky. Ať už je to WERK ARENA či mini aréna. Plánujeme přístavbu malé haly, kde by se měla nacházet tělocvična pro mladé i starší hokejisty. Jedná se o prostory, kde by se provozovaly například míčové sporty. Zároveň by tam vznikla malá, tzv. třetinová ledová plocha, která poslouží především pro hráče z přípravky a je dobrá pro nacvičování technických dovedností. Areál na Frýdecké chceme i nadále zvelebovat, protože věříme, že podporovat aktivně děti a mládež je ta nejlepší cesta!

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno