Já na bráchu, brácha na mě. Nestrašil popisuje, jak se mu hraje s bratry Kovařčíky

03.10.2021 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Andrej Nestrašil si po příchodu do Třince našel místo na křídle druhé útočné formace, v ní nastupuje po boku Michala a Ondřeje Kovařčíků. Reprezentační útočník hodnotí souhru třineckých odchovanců.

„Ptáte se mě na bratry Kovařčíky? Jsou to obrovsky šikovní hráči," vypálí hned jejich spoluhráč z druhého třineckého útoku Andrej Nestrašil. Otázka na třinecké odchovance je ale nasnadě.

Andrej Nestrašil hraje ve druhé formaci s bratry Kovařčíky

Byla to přece slova prezidenta klubu Jána Modera z předsezonní tiskové konference, která rezonovala mezi fanoušky i v kabině Ocelářů, stačilo se zmínit o úloze odchovanců Michala a Ondřeje Kovařčíků. Šéf třinecké organizace si na startu sezony, do níž Oceláři vstoupili jako dvojnásobní obhájci titulu, přál jediné: Aby oblíbená bratrská dvojice začala v týmu extraligových favoritů přebírat stěžejní role.

Úvod nové sezony ukázal, že šikovní útočníci nemusí za tímhle očekáváním zůstat daleko. Ondřej i Michal Kovařčíkové vytvořili prakticky od začátku sezony údernou formaci se zkušeným Andrejem Nestrašilem a výrazně pomáhají Ocelářům ke skvělému rozjezdu i prvnímu místu. To platilo také v posledním týdnu se třemi domácím vítěznými zápasy v řadě.

Utkání proti Liberci Michal krásnou individuální akcí rozsekl vítězným gólem, v zápase se Zlínem zase o dva roky starší Ondřej lehkou tečí zavelel k obratu. A poprvé se vrátil k již zmíněným slovům třineckého prezidenta, který vůči bratrské dvojici na začátku sezony vyjádřil veliká očekávání.

„Samozřejmě, že nám to hned spoluhráči říkali. Taky doufám, že se nám bude dařit a naplníme jeho slova," usmál se po utkání se Zlínem Ondřej Kovařčík. Ostatně může být spokojený: sám v úvodních deseti zápasech zaznamenal pět bodů (1+4) a jeho mladší bratr Michal sedm (2+5). Ve statistice corsi je Ondřej navíc třetím nejlepším hráčem Tipsport extraligy (lépe jsou na tom jen extřinecký David Cienciala a jeho spoluhráč Robert Říčka z Pardubic). Jinými slovy, pokud je Ondřej Kovařčík a spol. na ledě, Oceláři jsou převážně v útoku. Se souhrou s oběma bratry je tak nadmíru spokojený i reprezentační útočník Andrej Nestrašil.

„Ještě asi tři týdny zpátky jsem si normálně myslel, že jsou dvojčata. A oni mi říkali, že nejsou, že jsou jenom bráchové. Taky se mi občas stává, že je na ledě někdy nepoznám. Vrátím se na střídačku, chci pochválit Ondru a mluvím na Míšu, jindy zase přesně naopak," směje se Nestrašil.

„A musím taky říct, že už jen z rodinného hlediska, je krásný úspěch, na jakou úroveň se oba dostali. Sám mám hodně bráchů, kteří hokej taky hrají a vím, jak těžké je se někam dostat. I proto mám radost, když je oba vedle sebe vidím, je to pochopitelně i velký úspěch třineckého klubu, že si dokáže takové hráče vychovat. A pro mě taky svým způsobem paradox: minulou sezonu jsem si v Magnitogorsku zahrál v jedné lajně s tátou a synem Mozjakinovými, letos mám u sebe ve formaci dva bratry," povídá Nestrašil.

„Zrovna nedávno jsme se bavili o tom, kolik času spolu tráví. Taky jsme se ale koukali na video z posledního zápasu, kde jsem našel asi pět situací, kdy jsem byl úplně volnej a oni si to házeli mezi sebou, tohle budu muset utnout," říká na oko. „Ale vážně, oni spolu tráví hodně času, i na cestách bydlí spolu. Skoro si někdy říkám, jaktože si nelezou na nervy? Je to strašně krásné, které rodině se to povede?"

Andrej Nestrašil, nejzkušenější parťák ze druhé třinecké formace, vítěz Calder Cupu, který má za sebou i 128 zápasů v NHL a čtyři sezony v ruské KHL, si taky jen stěží všímá rozdílů mezi oběma spoluhráči. „Není to totiž tak,  že by jeden z nich  byl nahrávač a druhý střelec, jako bývali kdysi Sedinové. Oba ale mají dobré hokejové myšlení. Ondra je na tom asi trošku lépe bruslařsky, Myšák je zase sebevědomější. Taky jsou ale oba šikovní, dobře čtou hru a dokážou sami sobě vytvářet šance," říká Nestrašil.

„Myslím, že  jsme si na ledě sedli. Prozatímní zápasy jsme spolu odehráli slušně, ale rozhodně máme potenciál hrát ještě líp!"

BRATŘI KOVAŘČÍKOVI

#34 Ondřej Kovařčík

- nastoupil v 6 ZČ a 4 PO
- celkem: 240 zápasů, 90 bodů (39+51)
- základní část: 201 zápasů, 77 bodů (32+45)
- play off: 39 zápasů, 13 bodů (7+6)

Střelec důležitých gólů:
- branka v prodloužení šestého semifinále s Hradcem Králové 2018 → postup do finále
- vystřelil „mečbol“ ve finále 2019 v pátém zápase v Liberci ve druhém prodloužení,
- vystřelil prodloužení semifinále s Jyväskylä v CHL 2017/18.

#87 Michal Kovařčík

- nastoupil v 7 ZČ a 4 PO
- celkem: 242 zápasů, 93 bodů (43+50)
- základní část: 192 zápasů, 77 bodů (32+45)
- play off: 50 zápasů, 16 bodů (11+5)

Oba odehráli všechny svoje extraligové zápasy v barvách Ocelářů. Patří mezi 14 členů aktuálního extraligového kádru, kteří nehráli nejvyšší soutěži nikde jinde než v Třinci.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno