Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Irena Moderová: NF je zárukou, že peníze budou přerozděleny na rozumné věci

11.11.2022 · Klub
Už v pátek večer proběhne v třinecké WERK ARENĚ velkolepé rozloučení s kariérou bývalých třineckých hvězd, výtěžek z akce putuje na účet NADAČNÍHO FONDU OCELÁŘI, který třinecké mládeži a rodinám v regionu pomáhá už sedm let. "Dělá mi radost, že i v těžké době máme prostředky, které můžeme rozdělovat. A že jsme nejen pro firmy zárukou toho, že tyto peníze budou přerozděleny rozumně," říká Irena Moderová, předsedkyně správní rady NADAČNÍHO FONDU OCELÁŘI.

Čas letí rychle a NADAČNÍ FOND OCELÁŘI už je tady s námi sedm let, stihla jste si to uvědomit? 

Zrovna jsem se koukala do archivu své e-mailové schránky a tam jsem našla mail z února roku 2016, ten úplně první! Vzpomínám si, že všemu předcházel telefonát výkonného ředitele klubu Marka Chmiela, že by rád nadační fond založil a prostřednictvím něj pomáhal smysluplným projektům naší mládeže. Ostatně jeden z pilotních projektů byl projekt Oceláři do rodin. To znamená, že mladí chlapci, kteří chodí hrát hokej do Třince ze vzdálenějších měst, nemusí už v jedenácti, dvanácti letech žít sami na hotelu, ale mají k dispozici zázemí fungující rodiny. Tenhle projekt je tady s námi nadále i dnes.

Jak vzpomínáte na úplné začátky NADAČNÍHO FONDU? 

Moc ráda a dnes vlastně i s úsměvem. Činnost každého nadačního fondu se vždycky odvíjí hlavně od toho, kolik je v něm prostředků. Ty první opravdu velké peníze nám na účet dorazily na začátku roku 2017. Oceláři tenkrát prohráli na Spartě 3:12 a hráči po tomhle nešťastném zápase dostali od vedení klubu velké pokuty, které mířily právě na účet NADAČNÍHO FONDU OCELÁŘI. Tady je myslím krásně vidět, že všechno zlé nakonec může být i pro něco dobré. Díky těmhle financím se náš nadační fond mohl rozjet k mnohem větším aktivitám, než jsme si původně možná sami dokázali představit. Začaly se na to navíc nabalovat i další příjmy. Tím hlavním a stálým jsou vedle různých dražeb hraných dresů a hokejových artefaktů třeba příjmy z hokejové tomboly Tipsport 50 na 50. 

A díky nim tak NADAČNÍ FOND OCELÁŘI dnes nepomáhá jen mládeži, ale také hendikepovaným lidem v regionu, že? 

Přesně tak. Úplně prvotní záměr byla podpora mládežnického hokeje, ale tím, jak rostly finanční prostředky na kontě nadačního fondu, rozhodli jsme se jít také do podpory rodin s hendikepem. Spojili jsme se s paní Kostkovou, tehdejší ředitelkou Centra sociální pomoci v Třinci a nabídli finanční pomoc klientům centra. Paní Kostkovou jsem znala velmi dobře osobně. Byla pro mě zárukou, že finanční prostředky z našeho nadačního fondu půjdou k rodinám, které je skutečně potřebují. Stejně jsme začali spolupracovat i s Medicou. Společností, která v našem regionu poskytuje hospicovou péči. Ve vedení Medicy stojí dámy, kterých si osobně velmi vážím.

Umíte říct, který projekt vám během těch sedmi let činnosti NADAČNÍHO FONDU OCELÁŘI udělal největší radost? 

Tohle je pro mě strašně těžká otázka, protože těch osudů, které jsme snad mohli ovlivnit, bylo tolik... Myslím, že by nebylo fér mezi nimi vybírat. Každý jeden má svůj příběh, každý je v něčem unikátní. Zároveň naše hlavní činnost spočívá v podpoře mládežnického hokeje, NADAČNÍ FOND OCELÁŘI je tak v podstatě nástrojem pro to, aby byl hokej v třineckém regionu dostupný všem dětem a rodinám. Z jeho prostředků nakupujeme výzbroj pro brankáře, nakupujeme i sety pro ty úplně nejmenší začínající hokejisty. Ale možná bych jeden projekt nakonec skutečně ráda zmínila...

Povídejte… 

Z mého pohledu je nádherným projektem Bruslení škol a školek. Přitom kolem něj byla spousta diskuzí. Zaregistrovala jsem názory, že je to aktivita, kterou by měly podporovat hlavně municipality. Za sebe ale razím heslo, že když máme možnost něco ovlivnit, musíme to udělat. Proto i tenhle projekt z našich prostředků pomáháme financovat a myslím, že je to tak správně. Díky projektu Bruslení škol a školek dnes každé ráno v mini WERK ARENĚ bruslí děti ze školek a základních škol v celém Třinci a všechny děti z toho mají obrovskou radost. Když jsem viděla tu krásnou reportáž kabelové televize, byla jsem dojatá. 

Kdo všechno rozhoduje o tom, kam peníze z NADAČNÍHO FONDU OCELÁŘI putují dál? 

Naše správní rada, které předsedám. Donedávna s námi seděla paní Irenka Czudková, manželka našeho pana viceprezidenta. Je s námi také Jaromír Konderla, manažer financí ve společnosti Moravia Steel, Tomáš Gajdzica z odboru investic v Třineckých železárnách, Peter Harvan z marketingového a obchodního oddělení Ocelářů a jako patron za hokejisty je od začátku členem NADAČNÍHO FONDU OCELÁŘI také Zbyněk Irgl. Za něj jsem moc ráda. Zůstal s námi i ve chvíli, kdy na závěr své kariéry hrál znovu za Vítkovice. Nám, nesportovcům ve správní radě, dává vidění toho, kdo je v hokejovém prostředí odmalička. Umí řešit pragmatické věci. Když Zbyněk Irgl řekne, že tahle a tahle investice do mládeže je důležitá a my ji máme podpořit, těžko mu můžeme oponovat. Zároveň bych tady ještě ráda zmínila Lukáše Madeckého, který stál u zrodu nadačního fondu a byl také dlouho členem správní rady s hlasovacím právem.

Co vám tedy v pozici předsedkyně NADAČNÍHO FONDU OCELÁŘI dělá největší radost? 

Samotný fakt, že je fond funkční, aktivní a i v dnešní těžké době máme na účtu k dispozici prostředky, které můžeme rozdělovat. Zdejší firmy si zvykly na to, že tady jsme. A i majitelé těch menších firem nám posílají pravidelně peníze. Ví, že když na některé z akcí vydraží třeba dres jednoho z Ocelářů, jejich prostředky půjdou do správných rukou. Dělá mi radost fakt, že je NADAČNÍ FOND OCELÁŘI zárukou toho, že naše peníze budou přerozděleny na rozumné věci, že mohou pomáhat. 

Na účet NADAČNÍHO FONDU OCELÁŘI v pátek poputuje také výtěžek z akce LOUČENÍ HVĚZD. Jak se na poslední hokejový večer výrazných postav třineckého klubu těšíte? 

Moc! Navíc, když je to celé u příležitosti loučení se s takovými hokejisty. Každý jeden z nich, ať už to byl Jirka Polanský, Martin Adamský, Lukáš Krajíček nebo Peter Hamerlík, v nás všech fanoušcích Ocelářů zanechává hlubokou stopu. Moc si přeju, aby WERK ARENA byla v pátek večer zaplněná. Bude to krásná akce, která znovu pomůže dobrým věcem. 

Už víte, jakým směrem se bude NADAČNÍ FOND OCELÁŘI ubírat v příštích letech?

Budeme chtít nadále podporovat mládežnický hokej, přispívat našim nejmladším týmům k tomu, aby mohly vyrazit pro cenné zkušenosti a zážitky na prestižní turnaje v zahraničí. Zároveň budeme chtít nadále v našem regionu podporovat rodiny, které to potřebují. V jaké míře se nám to bude dařit, má zároveň i hezkou souvislost s tím, jak úspěšní budou Oceláři. Jsou to spojité nádoby. Čím úspěšnější je klub, tím víc prostředků z dražeb, třeba mistrovských dresů, má následně k dispozici i náš NADAČNÍ FOND. Proto si moc přeji, aby se Ocelářům nadále dařilo a jejich výkony dodávaly o to víc pomoci celému regionu.