Hej Roči, jdeš hrát

21.09.2022 · Adam Sušovský
Sedmnáctiletý benjamínek týmu Ocelářů Marek Ročák sbírá první cenné zkušenosti v profesionálních soutěžích: Po extraligové premiéře v Pardubicích si nyní zahraje také za partnerský Frýdek-Místek.

Třinecká organizace si v řadách prvního týmu piplá svůj velký hokejový talent.

Od začátku přípravy trénuje s Oceláři teprve semnáctiletý benjamínek Marek Ročák. Už během léta nastoupil do zápasů Champions Hockey League, v přípravě proti Slovanu Bratislava dal dokonce gól a teď sbírá také první minuty v ostrých profesionálních soutěžích.

Úvodní utkání sezony proti Motoru ještě sledoval z pozice sedmého obránce, do ostře sledovaného šlágru v Pardubicích už ale nastoupil. A v průběhu dvou třetin stihl ukrojit na ledě přibližně čtyři minuty.

"Napoprvé to byl velmi náročný zápas. Asi se potkaly nejlepší extraligové týmy, takže to pro mě bylo dost složité. Myslím, že až na pár drobností, jsem se s tím popasoval docela dobře," ohlíží se Ročák, který v Tipsport extralize debutoval ve věku 17 let, 3 měsíců a 18 dnů.

V historii organizace tak Ročák debutoval v nejvyšší české soutěži ještě dřív, než v devadesátých letech například Martin Havlát (17 let, 6 měsíců a 1 den), pozdější hvězda NHL. Z obránců nastoupili za Oceláře v extralize v mladším věku v minulosti jen Lukáš Doudera (16 let, 8 měsíců a 11 dnů) a Tomáš Kundrátek (16 let, 10 měsíců a 9 dnů).

"Užívám si to, ale vím, že mě čeká ještě kus cesty. Já jsem drobnější postavy, všichni víme, že do mužského hokeje potřebuju ještě posílit. S kondičním trenérem Márou Grycem proto děláme věci navíc, snažíme se i na tom pracovat," říká Ročák otevřeně.

Nad rámec běžného tréninku si přidá i ve středu. Ve chvíli, kdy vznikal tenhle text, totiž zrovna kolem procházel trenér Zdeněk Moták. Mladý třinecký obránce se od něj dozvěděl, že ve středu nastoupí za partnerský Frýdek-Místek.

"Hej Roči, jdeš hrát," usmál se trenér, když procházel kolem.

"Tak to vidíte, půjdu do Frýdku. Za mě super. Další super zkušenost, Chance liga je kvalitní a každý chce hrát zápasy," řekl Ročák.

V posledních pěti dnech ho tak čeká už zápas číslo tři, v sobotu totiž ještě před odjezdem do Pardubic nastoupil za třineckou juniorku. A k vítězství 6:2 nad Olomoucí přispěl dokonce jedním gólem.

"Nechtěl jsem ten zápas podcenit, snažil jsem se k němu přistoupit úplně na maximum a věřím, že se mi to povedlo. Trenéři mě chválili. O den později v Pardubicích už to pochopitelně bylo jiné. Ve druhé třetině jsem zůstal při jednom střídání na ledě minutu a půl, dokázali nás zavřít. Tím jak je ve druhé třetině střídačka dál od obranného pásma, dokázali hru velmi rychle i po našem vyhození vrácet zpátky do pásma. Dynamo má silný tým. Zohorna, Hyka, Radil, to jsou hráči, co si počkají na ideální okamžik a ještě vyhledávají správné cíle. Zrovna s tím Zohornou jsem tam jezdil po ledě celou minutu a půl. Snažil jsem se ho pohlídat, myslím, že si šanci nevytvořil," řekl Ročák o debutu v Pardubicích.

Když se ho ale zeptáte na největší zážitek v barvách Ocelářů, vypálí srpnový přátelský zápas proti Slovanu.

"Dal jsem přece gól a byl to skvělý pocit. Krásně jsem se vyvezl za obranu a uklízel puk do prázdné branky. Tenkrát to ze mě hodně spadlo, zvedlo mi to sebevědomí a cítil jsem se v týmu líp," uzavírá aktuálně nejmladší člen A týmu Ocelářů.