Finále pokračuje odvetami pod Ještědem

21.04.2021 · Martin Stebel, Michal Samiec
První dvě bitvy pro sebe urvali Oceláři, ale finálová konfrontace proti Bílým Tygrům ještě zdaleka nekončí. Ve čtvrtek (od 18:30) a v pátek (od 17:00) série dvou nejlepších extraligových rivalů pokračuje zápasem číslo tři a čtyři na severu Čech. Ani tentokrát nebude scházet přímý přenos na stanicích ČT sport a O2 TV.

Bílí Tygři Liberec

Do dvou domácích zápasů finálové série půjdou liberečtí Tygři bez svého kapitána. Předseda disciplinární komise Viktor Ujčík ve středu udělil Petru Jelínkovi trest v počtu dvou duelů za zákrok na Matěje Stránského.

"Zákrok byl veden na protihráče, který nebyl v držení kotouče, a to levým ramenem ve snaze zabránit mu v napadání. Hráč při něm neoddělil ruku od těla ani významně nezvýšil rychlost, nade vši pochybnost však při střetu zasáhl primárně hlavu protihráče, který nebyl v držení kotouče a zákrok tak nemohl očekávat ani se mu v souladu s pravidly ledního hokeje bránit," zdůvodnil své stanovisko Ujčík.

"Musíme se soustředit hlavně na náš výkon a dál bojovat o každý puk. Prohráváme 0:2, tak to je. Kritické to ale ještě není. Proč bychom teď nemohli vyhrát dva domácí zápasy? Půjdeme do toho s čistou hlavou," prohlásil střelec jediné liberecké branky druhého utkání, útočník Michal Bulíř.

Kdo by se domníval, že na Tygry po dvou nezdarech dolehly depresivní stavy, ten se hluboce mýlí: "Druhý zápas byl z naší strany o dost lepší, musíme se od toho odrazit. Dokázali jsme si, že s nimi můžeme hrát. Síly jsou, musí být. Je to finále, nic víc není. V hlavě člověk přepne na režim takový, aby je ještě někde našel," hlásí Bulíř.

Z kabiny Ocelářů

Aktéři finálového klání se prakticky jednomyslně shodují, že rozhodujícím aspektem, který dal Ocelářům dvoubodový náskok, je daleko lepší disciplína. Zatímco Slezané se zatím dokázali vyvarovat tvrdých střetů, kázeň Liberce těžce pokulhává. "Myslím, že to byl jasný zákrok Jelínka, který o Matějovi věděl. Nevím, jestli ho trefil ramenem, asi jo, ruku měl u těla, ale přišel naprosto zbytečný úder. Že se pak Matěj oklepal a chtěl hrát v takovém zápase, je přece skvělé. To ho jako tam nemám dát?" sdělil Václav Varaďa.

"Buďme rádi, že nebyl odnesen na nosítkách, nebo neskončil s otřesem mozku jako Ondra Kovařčík proti Boleslavi. Moc bych to nedramatizoval, je to válka a všichni chtějí hrát. Kdybych chtěl, sestříhám video, kde byly, nebo nebyly fauly u jejich týmu, ale to bychom polemizovali. Od posuzování jsou tam sudí," pokračoval třinecký trenér.

"Rozhodne nastavení hráčů, a taky jak moc budeme nervózní a podráždění. Věřím, že v Liberci budeme hrát hokej, který nás dostal až do finále," predikuje Varaďa, který chválí svůj tým také za obětavost. Ta ostatně zdobí v letošním play off oba finalisty, Třinečtí zblokovali ve třinácti utkáních už 221 soupeřových ran, což je nejvíc ze všech týmu v aktuálních vyřazovacích bojích.

Hlavní kouč si je ovšem plně vědom faktu, že jeho svěřence čeká pod Ještědem velice náročná šichta. Oceláři sice Bílé Tygry na jejich ledě v letošní základní části dvakrát porazili, play off ovšem obvykle mívá svá specifika: "Liberec po dvou dnech volna rovněž dobře zregeneruje a bude chtít zápasy urvat za každou cenu. Do Liberce pojedeme s čistou hlavou a věřím, že v dalším utkání náš výkon bude ještě mnohem lepší."

Sestavy soupeřů v minulém utkání:

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Rodewald, Marcinko, Hrňa – O. Kovařčík, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák – Kurovský.

Bílí Tygři Liberec: Kváča – Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Havlín – Lenc, Gríger, Birner (A) – Bulíř, P. Jelínek (C), Najman – D. Špaček, Šír, J. Vlach – Průžek, A. Dlouhý, Rychlovský.

Termíny utkání: čtvrtek 22. dubna od 18:30, pátek 23. dubna od 17:00.
Místo utkání: Home Credit aréna, Liberec
Onlajn přenos: onlajny.com
Přímý přenos: ČT Sport, O2 TV Sport

Statistika HC Oceláři Třinec Bílí Tygři Liberec
Bilance v Generali Česká play off TELH 13 zápasů, 10/3, skóre 44:18 13 zápasů, 8/5, skóre 33:29
Bilance venku/doma 5 zápasů, 3/2, skóre 14:10 5 zápasů, 3/2, skóre 12:13
Vzájemná bilance (play off) 15 zápasů, 9/6, skóre 42:31 (60% úsp.)
Vzájemná bilance (play off) – venku 7 zápasů, 3/4, skóre 15:18 (43% úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 15 (8+7) Michal Birner 14 (4+10)
Nejlepší střelec Martin Růžička 8 Michal Bulíř 7
Nejlepší nahrávač Michael Špaček, Matěj Stránský oba 10 Radan Lenc 12
Nejproduktivnější obránce Ralfs Freibergs 8 (3+5) Ronald Knot 7 (1+6)