Extraliga v Třinci. 03/04: Osudové tři vteřiny

29.07.2009 · Martin Stebel, Michal Samiec
Nejdůležitější události před zahájením sezóny 2003/04 zřejmě bylo, že třineckému klubu se povedlo udržet v kádru Richarda Krále, který před startem soutěže odolal nabídkám bohatých ruských týmů. Samotný kapitán se k ambicím své družiny vyjadřoval poněkud opatrně – "Letos hodně mančaftů posílilo, takže play-off bude úspěchem."

Co se týče kolonky příchody - odchody, tak Oceláři spíše oslabili. Do pražské Sparty odešel kanonýr Jan Marek, v obraně scházel řízný Libor Procházka a šikovný Petr Gřegořek. Naopak z nově příchozích hráčů stojí za zmínku Marek Melenovský a bek Jan Kudrna.

Sezónu zahájili naši hráči výborně. Na ledě pražské Slavie dokázali zvítězit i zásluhou čistého konta Lakosila 3:0. Dobrou formu na startu potvrdili i v dalších kolech, kdy postupně zvítězili s Plzní, Vary i Kladnem. Premiérovou porážku utrpěli až na na Spartě. Měsíc říjen byl ve znamení třinecké klasiky - výhry doma, porážky venku. Výjimku tvoří dva neúspěchy na Lesní, kdy naši nestačili na Energii, respektive Spartu a taky triumf na Lapači. Listopad byl pro Oceláře výsledkově opět jako na houpačce. Za zmínku však stojí především dva zápasy. Domácí remíza 4:4 s Chemopetrolem, kdy naši prohrávali těsně před koncem 2:4. V hektickém závěru zachraňovali v poslední minutě alespoň bod Bordowski a Skořepa. Psychická vzpruha z remízy v "hodině dvanácté" se pozitivně odrazila hned v dalším kole. Oceláři triumfovali na ledě budějovického Motoru 5:0.

V předvánočním období Třinec vsadil na zlepšenou defenzívu, což dokumentují spíš fotbalové výsledky. Naši postupně zdolali Spartu 2:1, Vsetín 1:0 a Pardubice 3:2. Přelom roku byl ve znamení výsledkové i herní sinusoidy. Domácí tvrz padla až v derby zápase s Vítkovicemi, kdy naši neuspěli po výsledku 1:2. Závěr ledna jen potvrdil nestabilitu formy. Domácí výhru s Energetiky 3:0 poněkud znehodnotil debakl 3:8 na Kladně.

V únoru vrcholila snaha Ocelářů protlačit se do elitní osmičky. V paměti červeno-bílých fanoušku dlouho zůstane zápas, který se odehrál 13.2.2004. Naši tehdy hráli na ledě Pardubic. Hned v první třetině se konaly doslova střelecké dostihy, které naši vyhráli 6:3. Paradoxní je, že ve většině gólů měli prsty ex-pardubičtí hráči. Dvě branky vsítil Richard Král, po jedné přidali Jančařík a Zadina. Další průběh zápasu už byl klidnější a naši nakonec triumfovali 7:4. Táto výhra výrazně přiblížila Oceláře k vyřazovacím bojům.

Závěr základní části Třinci příliš nevyšel. Porazili sice doma litvínovské Chemiky 6:3, ale poté přišla série tří porážek s moravskými týmy Zlínem, Znojmem a ve Vítkovicích. Soupeřem pro play-off byl tedy klub, kde se Třinci dlouhodobě nedaří - HC Hamé Zlín. Navíc premiérový duel startoval v "jámě lvové".

Ve Zlíně naši tradičně nezačali dobře a již v první třetině museli čelit tlaku domácích Ševců. Ti na svého rivala vlétli jako tornádo a již v desáté minutě vedli 3:0. Postupně se dvakrát trefil obránce Macholda a Blaťák. V posledním dějství náskok Zlína navýšil z trestného střílení rutinér Hamrlík. Za Oceláře jen symbolicky korigoval tři minuty před závěrečným klaksonem Martynek. Odveta však byla ve zcela jiném duchu. Naši se ujali vedení již ve druhé minutě zásluhou Malinského. Skóre na 2:0 stanovil Marek Melenovský, ale Ševci ještě do pauzy korigovali zásluhou Jenáčka. Hosté však svou urputnou snahou nedovolili srovnat krok. Naopak minutu před koncem druhé části zvýšil na nadějných 3:1 Marek Zadina. Ve třetí třetině nervozní domácí nenašli zbraň na Martina Vojtka, přičemž v závěru si svou nekázní zmařili možnost pokusit se hrou bez brankáře o posun zápasu do prodloužení. Oceláři tak proti všem předpovědím srovnali zápasovou bilanci na 1:1, a za tohoto stavu se série stěhuje na třinecký led.

Úvodní bitva na Lesní přinesla opatrný, vyčkávací hokej. Gólmani kralovali a tak skóre bylo poměrně dlouho bezbrankové. Střeleckou nemohoucnost přerušila až střela švihem zpoza obránce v podání Jiřího Polanského, která prošla za záda do té doby bezchybného Murína. Přes velkou snahu obou týmů se již do konce utkání stav nezměnil a Oceláři se v sérii ujali vedení 2:1. Čtvrtý duel zahájili lépe borci s drakem na prsou. V 5. minutě se prosadil Zdeněk Pavelek. Ve druhé třetině vyrovnal Barinka, ovšem hned půlminuty poté si Jančaříkovu střelu srazil do vlastní brány bek Hamrlík. Stav 2:1 vydržel až do poslední minuty. V závěrečných momentech se odehrálo drama, které ještě dnes jako noční můra budí ze spaní nejednoho třineckého fandu. Při power-play šťastnou střelou srovnal pouhé 3 vteřiny před zavěrečným klaksonem Jaroslav Balaštík. Následné prodloužení vítěze neurčilo. O tom, že Hamé vyrovná stav série rozhodl až proměněný nájezd Petra Lešky.

Pátý zápas na jihu Moravy začali lépe žlutomodří. První třetinu vyhráli 2:0. Ve druhé části naši Polanským a Melenovským srovnali, ale Zubíček opět dal vedení Ševcům. Poslední třetina Ocelářům hrubě nevyšla. Zlínští na ledě dominovali a nasázeli našim pět branek. Celkově triumfovali 8:3. Šestý souboj nabídl jen taktickou bitvu, ve které kralovali oba gólmani - Vojtek a Altrichter. Během šedesáti minut branka nepadla. Rovněž v nastaveném čase se beznadějně vyprodaný zimák branky nedočkal. V třinecké kleci vystřídal Vojtka mrštnější Lakosil. V nervydrásajících nájezdech se prosadil šikovný Jiří Polanský a bylo jasno, že o postupujícím se rozhodne až v sedmém zápase.

Rozhodující konfrontace na stadióně Luďka Čajky měla opět opatrně-vyčkávací průběh. Obrany dominovaly nad ofenzivní sílou. Střeleckou nemohoucnost ukončila až v poslední minutě druhé třetiny střelou od modré zlínská legenda - Martin Hamrlík. Oceláři se všemožně snažili srovnat krok, mnohdy byli velmi blízko, ale Murín byl spolehlivý. Definitivní tečku za celou sérii učinil kanonýr Balaštík, který se prosadil při závěrečné power-play. Do semifinále tak postoupili hráči Hamé. Celá série však byla nesmírně vyrovnaná a zřejmě nejlépe jí zhodnotil kouč Pavel Marek :"Přes porážku nemohu mužstvu dnes nic vytknout. Až do konce jsme ze všech sil bojovali, ale chybělo nám trochu štěstíčka. Nejvíce nás může mrzet čtvrté utkání, které jsme ztratili tři vteřiny před koncem základní hrací doby, to rozhodlo o osudu celé serie."