Champions Hockey League zvedá oponu: Oceláři hostí Bern!

20.08.2014 · Martin Stebel
Třinecká WERK ARENA bude ve čtvrtek 21. srpna svědkem významné události. 0d 17:30 hodin zde totiž v rámci obnovené verze hokejové Ligy mistrů změří své síly třinečtí Oceláři a hráči švýcarského Bernu. Prestižní evropská hokejová konfrontace začíná - přijďte osobně podpořit Oceláře!

Startuje premiérový ročník hokejové soutěže, která bude mít 44 mužstev rozdělených do jedenácti skupin po čtyřech týmech. Do vyřazovací fáze se probojují vítězové skupin a pět nejlepších ze druhých míst. Champions Hockey League má aktuálně osm týmů z Finska, identický počet ze Švédska, šest českých, německých a švýcarských klubů. Čtyři oddíly vyslalo Rakousko, dva účastníci jsou z Norska, po jednom ze Slovenska, Francie, Dánska a Velké Británie.

Hlavním organizátorem soutěže je akciová společnost Champions Hockey League, která je ze dvou třetin v rukou zakládajících klubů, zbytek je rozdělen mezi šest členských hokejových lig a rovněž mezinárodní hokejové federace IIHF. Pokus o znovuoživení myšlenky hokejové Ligy mistrů se koná po šesti letech. Tehdejší projekt měl jepičí život, jelikož už v dalším roce z finančních důvodů soutěž nepokračovala.

----------------------------------------------------------------------------------------

SC BERN

Třináctinásobný švýcarský šampion patří k nejstarším klubům v zemi helvétského kříže. Založen byl v roce 1931, je tudíž jen o dva roky mladší než třinecký klub. Mistrovský titul naposledy vybojovali na jaře 2013. Minulý ligový soutěžní ročník však Bernu nevyšel podle představ, mužstvo obsadilo až devátou příčku.

Klub se dlouhodobě může pyšnit věrným a bouřlivým publikem. Bernská hokejová aréna celkově pojme až 17131 diváků. Pro PostFinance-Arenu je charakteristická velká kapacita sektoru na stání, která tradičně pomáhá vytvářet hlučnou kulisu. V ročníku 2012/13 se Bern mohl chlubit průměrnou návštěvností 16330 diváků na jedno utkání, což mu vyneslo prvenství v rámci starého kontinentu.

Euforie hokejistů Bernu po zisku posledního titulu. foto: aargauerzeitung.ch

Mužstvo Bernu může spoléhat na spoustu kvalitních zámořských hokejistů. Před novou sezonou vyztužil defenzivu například kanadský obránce Marc-André Gragnani, jenž naposledy působil v dresu pražského Lva. Po loňské neúspěšné sezoně management Bernu nezahálel a přivedl i další dvě zvučná jména do ofenzivy - Buda Hollowaye, jenž loni oblékal dres švédského mistra Skellefteå a dalšího Kanaďana Chucka Kobasewa, který má bohaté zkušenosti z nejkvalitnější ligy světa NHL.

Kapitánem týmu je útočník Martin Plüss, kterého hokejoví fajnšmekři určitě znají ze švýcarského národního výběru. Výraznou postavou klubu je bezesporu další klíčový reprezentant Simon Moser. Velkou hrozbou pro třineckou obranu může být ostřílený kanadský rutinér Ryan Gardner. Českou extraligu zažil Geoff Kinrade, který kdysi působil v plzeňské obraně. Trenérem Bernu je další zástupce země javorového listu Guy Boucher.

Bern dosud odehrál před startem Ligy mistrů pouze dva přípravné duely, v obou případech byl úspěšný. Nejprve zvítězil v Rapperswillu 6:4, s ruským Jekatěrinburgem si poradil dalším "tenisovým" výsledkem 6:3.

HC OCELÁŘI TŘINEC

Třinecké mužstvo absolvovalo před Champions Hockey League větší zápasovou porci než jejich švýcarský rival. V inauguračním střetnutí nové WERK ARENY zvítězili s Libercem 6:2, poté těsně nestačili na Olomouc s Minskem, ale jednoznačně triumfovali na ledě mistrovského Zlína. V uplynulém týdnu se na domácím kluzišti představili v rámci STEEL CUPU a byli úspěšní. Po úvodním nezdaru s Vítkovicemi porazili Košice s Čerepovcem a stali se vítězi turnaje. Nyní už však veškeré myšlenky směřují pouze k Lize mistrů.

Radost Ocelářů po vítězné brance do sítě Čerepovce. foto: Marian Ježowicz

"Ligu mistrů bereme velmi prestižně, chceme poměřit síly s evropskou špičkou. Věřím, že tahle konfrontace pro nás dopadne pozitivně. Domácí Steel Cup nám mnohé naznačil, odhalil některé nedostatky, ale poukázal i na lepší prvky naší hry. Čeká nás utkání s Bernem, což je velmi těžký soupeř. Švýcarský hokej šel v poslední době výrazně nahoru, což mimo jiné dokumentují výsledky jejich reprezentace. Jsem ale přesvědčen, že na tohoto soupeře se pečlivě připravíme a s podporou našich fanoušků můžeme uspět," říká kouč Ocelářů Jiří Kalous.

S optimismem a zvědavostí hledí na švýcarského rivala rovněž Vladimír Dravecký, který má osobní zkušenost s hokejem v alpské destinaci: "Ve Švýcarsku jsem v minulé sezoně hrál, znám proto poměrně dobře kvalitu Bernu. Bude to velmi nepříjemný tým, který vyznává rychlý a zároveň fyzicky náročný hokej. Myslím si, že to bude zajímavá zkouška našich možnosti."

Start evropské soutěže netrpělivě vyhlíží taky Martin Adamský: "Nemám zrovna bohaté zkušenosti s evropským hokejem, proto přesně netuším, co od těchto zápasů čekat. Každopádně švýcarský hokej je na vzestupu a co jsem slyšel, tak Bern má v týmu spoustu cizinců, což je vždy oživení. Na zápasy v Lize mistrů se moc těším, bude to asi trochu jiný hokej než v extralize. Doufám, že na naše zápasy dorazí "plný dům" a diváky potěšíme hrou i výsledkem!"

Utkání HC Oceláři Třinec - SC Bern startuje ve čtvrtek 21.8. od 17:30.

Rozhodčí: Smetana (AUT), Polák (CZE) – Gebauer (CZE), Lederer (CZE).

Televizní přenos vysílá program slovaksport.

Textový přenos nabídne webový portál onlajny.com.

Pokud jste si ještě nepořídili vstupenku a toužíte osobně shlédnout kvalitní hokej, máme příznivou zprávu. Vstupenky budou na pokladnách WERK ARENY i v průběhu hracího dne. Předprodej bude zahájen dvě hodiny před úvodním buly. Cena je 150 korun (sektory A,E) a 130 korun (sektory B,C,F,G,H). Majitelé celosezonních permanentek mají vstup volný!

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary