Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj – hokejových přestupů čas!

01.05.2020 · Klub
Úvodní květnový den je prvním možným termínem, který hokejovým klubům v Česku umožňuje zveřejnit posuny v hráčských kádrech směrem k nadcházející sezoně. Takže pokud vás zajímá, co se v uplynulých dnech a týdnech dělo, a ještě určitě bude dít, v kancelářích vedení HC Oceláři Třinec, tak čtěte dále.

Jaro 2020 vstoupí svou mimořádností do dějin. Po celou dobu je v Česku „orámováno“ nouzovým stavem a dalšími vládními opatřeními. Podobná situace je i v dalších zemích. Pandemie koronaviru, se kterou se celosvětově potýkáme, a jejíž dopady pocítili na vlastní kůži i mnozí z nás, zasáhla prakticky všechny obory lidské činnosti – hokejový svět nevyjímaje. I proto je letos spousta věcí jinak.  

"Je to bezprecedentní stav, kdy se spousta věcí mění ze dne na den anebo v samotných počátcích pandemie dokonce z hodiny na hodinu. Ani lékaři, ani politici s jistotou neví, jak to bude dál. Stejně tak naši partneři a sponzoři úplně přesně netuší, jak na tom budou ekonomicky. Některých se současná situace dotýká více, některých méně, a proto pro příští sezonu pracujeme s nižším rozpočtem," naznačuje sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek, který si troufá říct, že stejná situace teď panuje nejspíš ve všech klubech. "Asi jste si všimli, že během posledních několika týdnů, kluby neoznamovaly moc jmen, se kterými prodloužily smlouvy a že se v hokejových kruzích mluví o vynuceném šetření či dokonce o snahách vytvořit z výše uvedených důvodů alespoň na rok nesestupovou extraligu."

PRODLOUŽENÉ SMLOUVY:

 Vedení posledního oficiálního mistra České republiky už dříve oznámilo, že se podařilo podepsat nové kontrakty např. s brankářem Jakubem Štěpánkem, obránci Milanem Douderou, Davidem Musilem, Janem Zahradníčkem, útočníky Aronem Chmielewskim, Davidem Kofroněm či bratry Kovařčíky. Pokračovat v klubu bude i trenér Václav Varaďa, který se stává nově také šéftrenérem celé organizace. 

K dnešnímu dni se navíc podařilo prodloužit smlouvy s útočníkem Erikem Hrňou, obráncem Marianem Adámkem, asistentem trenéra Markem Zadinou a dlouholetým trenérem brankářů Jaroslavem Kamešem. Pokračovat u Ocelářů budou také útočník Matěj Stránský či obránci Guntis Galvinš, Filip Haman anebo Ondřej Hrachovský.

"V prvé řadě bylo naší velkou prioritou udržet v organizaci co nejvíc stávajících hráčů. Fanoušci to tak možná nevnímají, ale o nejlepší hráče úspěšných klubů je vždy zájem, zejména v zahraničí. Prošla si tím v minulosti Kometa, Sparta i Liberec. To je prostě daň za úspěch. A nám se podařilo udržet všechny reprezentanty včetně našeho nejproduktivnějšího hráče loňské sezony Matěje Stránského, o kterého byl zájem např. ve Švýcarsku. To vnímám jako super úspěch, není to samozřejmost," vysvětluje Jan Peterek, který může pro příští sezonu počítat také s útočníky Martinem Růžičkou, Petrem Vránou, Tomášem Marcinkem, Vladimírem Draveckým a Patrikem Hrehorčákem anebo obránci Martinem Gernátem či Tomášem Kundrátkem. Těm všem pokračují kontrakty z minulých let.

PŘÍCHODY:

 Novým hráčem třineckých Ocelářů se stává k dnešnímu dni obránce Jan Jaroměřský, který přichází z Olomouce. Jednatřicetiletý bek strávil na Hané posledních sedm roků a jeho statistická čísla jej řadí mezi nejlepší defenzivní zadáky v extralize.V uplynulé sezoně byl ve statistice +/- (s výsledkem +19) druhým nejlepším obráncem soutěže a čtvrtým nejlepším ze všech extraligových hráčů! "O Honzovi se v médiích spekulovalo v souvislosti s naším klubem už nějaký čas, ale potvrdit to podle regulí můžeme až dnes. Máme velkou radost, že se nám ho podařilo získat. Stal se z něj výborný obránce, nabral herní zkušenosti, dovede číst hru, ale dokáže i v pravý čas podpořit útok. Jeho čísla hovoří jasně. Loni byl během 49 odehraných zápasů na ledě jen u 22 inkasovaných branek Olomouce při rovnovážném stavu na ledě, to je naprosto fantastický výsledek," rozplývá se Jan Peterek.

Dalším hráčem, který přichází k dnešnímu dni pod Javorový, je brankář Ondřej Raszka. S třicetiletým gólmanem, který je rodákem z Třince, ale má polský pas a v zemi našich severních sousedů si zachytal i za tamní národní tým, se počítá, že začne v partnerském Frýdku-Místku. 

Tímto výčtem ovšem posilování Ocelářů pro novou sezonu nekončí. Sportovní ředitel třineckého klubu se společně s trenérem Václavem Varaďou ještě poohlížejí po hokejistech ze dvou kategorií. Ta první se dá označit jako tzv. rozdíloví hráči. "Už v minulosti se nám podařilo přivést borce jako Wojtek Wolski, chvíli tu byl např. Andrej Nestrašil atd. Byl bych rád, kdyby se nám opět povedlo něco podobného. S některými jmény z této kategorie výrazně nadstandardních hráčů jsme v kontaktu, ale musíme si uvědomit, že jde o opravdu rozdílové hokejisty, o které je velký zájem a kteří si mohou vybírat. Netlačí je čas, aby měli podepsáno hned k 1. květnu, proto bych tady rád poprosil naše fanoušky o trpělivost," dodává Peterek, jenž se dívá také za oceán. 

"Každé léto nám odchází několik nejtalentovanějších mladých Ocelářů do zámoří, kteří touží po kariéře v NHL. Část z nich se po čase ovšem zase vrátí. Loni to byl např. Patrik Hrehorčák, který se po svém návratu do Třince zařadil okamžitě do A mužstva a díky svým stabilním výkonům se nakonec objevil i v nominaci na extraligového nováčka roku," poodhaluje své uvažování Jan Peterek, který jev kontaktu hned s několika jmény. I v jejich případě bude jasno později a opět do této situace promluví zásadním způsobem celosvětový problém koronaviru. 

"Ani samotná NHL v tuto chvíli neví, jak to bude dál vypadat. Zda vůbec dohraje sezonu,jakou formou se uskuteční případně draft atd. Některé státy mají uzavřené hranice. Při jejich překročení resp. návratu zpátky musí všichni do čtrnáctidenní karantény. Je to vážně složité a je nutné to respektovat. Např. Champions Hockey League posunula start své soutěže až na říjen a bude se hrát rovnou playoff. A třeba poslední divoké spekulace z Ruska zase hovoří o tom, že KHL by se mohla hrát dokonce bez cizinců. Fakt je letošní hokejové jaro hodně divoké. Ale o hráče rozdílového typu anebo kvalitní mladé hráče opravdu stojíme," vysvětluje Jan Peterek. 

ODCHODY:

 Už teď je jisté, že v kádru Ocelářů nebudou v příštím soutěžním ročníku pokračovat hráči jako Roman Szturc, Vladimír Roth, Petr Kváča anebo Jan Hladonik. Všem skončila v klubu smlouva.  

"U odchodů je to každý rok stejné. U některých jsme dospěli k názoru, že už by pro nás nebyli dál tak platní, jak bychom potřebovali, dalším jsme nabídku na nový kontrakt naopak předložili, ale oni se nakonec rozhodli podepsat smlouvu s jiným klubem. Mrzí nás zejména odchody Petra Kváči a Honzy Hladonika. S oběma jsme počítali jako s tzv. projektovými hráči, chtěli jsme, aby u nás byli dlouho, ale s agentem Petra, o kterém jsme si mysleli, že by mohl být jednou novým Šimonem Hrubcem, který to dotáhl až na reprezentační úroveň a na mistrovství světa, jsme se výrazně rozcházeli v otázce délky nového kontraktu. V případě Honzy jsme na naši nabídku nedostali od agenta protinávrh a bylo nám sděleno, že jeho budoucnost se bude ubírat jiným směrem. Je mi to líto, protože Honza udělal letos velký pokrok. Po začátku, kdy se mu bodově nedařilo, jsme cítili, že potřebuje nabrat sebevědomí, a proto se přesunul do Frýdku-Místku, kde dostal velký herní prostor. Každopádně všichni jmenovaní si zaslouží velké poděkování za to, co pro náš klub odvedli. Rád bych jim všem popřál hodně štěstí v další kariéře, zejména pak Vláďovi Rothovi, který byl v Třinci dlouho, odehrál parádní zápasy a je to stále výborný obránce, jen měl v posledních sezonách smůlu na zranění a změna prostředí mu možná pomůže. Všichni si ho budou už na věky pamatovat jako střelce poslední mistrovské branky. To byla nádhera!" dodává Peterek.

OTAZNÍKY:

 V této kategorii jsou hráči, o jejichž hokejovém osudu není v tuto chvíli definitivně rozhodnuto. Jde o brankáře Lukáše Danečka, obránce Jakuba Matyáše, Lukáše Krajíčka a útočníky Wojtka Wolského, Martina Adamského, Jiřího Polanského a Štěpána Novotného.  

"Lukáš Krajíček a Štěpán Novotný se rozhodli přerušit své kariéry. V klubu mají tedy aktuálně pozastavené smlouvy. S Lukášem Danečkem a Kubou Matyášem se o případné spolupráci jedná. Nabídku na novou smlouvu dostal i Wojtek Wolski,ale jeho původní finanční nároky byly velmi vysoké už v době, kdy jsme nevěděli, že budeme mít nižší rozpočet. Ale uvidíme, jak se celá situace bude vyvíjet v čase. My i Wojtek budeme určitě reagovat na to, co nám příští dny a měsíce přinesou, nicméně definitivní ne jsme si neřekli. Jirka Polanský se ve svých 38 letech pomalu blíží k závěru své extraligové kariéry, proto od nás dostal nabídku do partnerského Frýdku-Místku, kde by se mohlo jednat o možnosti jeho zapojení do naší organizace v podobném stylu, jako to má např. už několik let Rosťa Martynek, na něhož Frýdek-Místek nedávno uplatnil opci. V podobném duchu jednáme i se stejně starým Martinem Adamským, který by nám v určité roli mohl i nadále pomoci. Rozpočet je ovšem neúprosný a je těžké mít v týmu všechny hráče, které bychom si přáli, nebo si to zasloužili. Takže také zde čekáme, jak se celá situace vyvine," uzavírá Jan Peterek.

 

×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Oceláři Třinec
HC Sparta Praha