Břetislav Kopřiva: Třinec? Nejlepší roky života!

27.02.2021 · Martin Stebel
Letos si připomínáme desáté výročí od historicky premiérového titulu třineckých Ocelářů v extralize. V rámci kulatého jubilea přinášíme několik vzpomínek trenéra BŘETISLAVA KOPŘIVY, který spolu s kolegou Pavlem Markem byl u tohoto významného klubového milníku.

Pane Kopřivo, co se vám vybaví, když se řekne sezona 2010/11 v Třinci?

Mužstvo si sedlo, ale byl to delší proces. Rok před titulem jsme totiž nedopadli dobře, vypadli jsme v prvním kole play off. Tým se trochu přebudoval, přišlo pár hráčů. Před začátkem mistrovské sezony jsme hráli mezinárodní turnaj v Košicích (Cassovia Cup). Trochu jsem se tam sblížil s Alexejem Kasatonovem, který působil v CSKA. Často jsme si spolu povídali. Když jsme po vítězném turnaji odjížděli, tak mi na rozloučenou říkal: "Břéťo, vy hrajete fakt výborně, vy letos vyhrajete titul!" Samozřejmě člověk tomu hned nevěřil, ale pak se to začalo naplňovat. Byla to prorocká slova.

Jaká je vaše nejsilnější vzpomínka na vyřazovací část?

Emotivní vzpomínky mám především na semifinálovou sérii proti Slavii. Vláďa Růžička je můj dobrý kamarád a ještě dnes ho vidím, jak mi z očí do očí s troškou nadsázky a skoro až rezignovaně povídal: "S vámi se fakt nedá hrát, jste až moc dobří..." Slavia už byla jednou nohou ve finále, ale otočili jsme tu sérii. To byl klíčový moment, ve finále už jsme šli tvrdě za zlatem.

Titul byl jednoznačně kolektivním dílem, ale přesto můžeme akcentovat i jeden individuální počin. Martin Růžička měl v play off průměrně skoro dva kanadské body na jedno utkání. I po deseti letech je ve špičkové formě. Překvapuje vás to vůbec?

Ani ne, je to opravdový borec. Abych se přiznal, tak s Martinem to bylo tak. Za Pavlem Markem jsem přišel já, abychom ho získali. V roce 2008 jsme hráli play off proti Znojmu a povedlo se nám postoupit. Znojmo tehdy mělo výborný kádr, ale mě nejvíc zaujal právě Růžička. Hrál převážně v lajně s Jurou Dopitou. Nebyl to vyloženě rozdílový hráč, jakým je dnes, ale výborně bruslil, byl skvělý po technické stránce, měl parádní střelu. Martina se nám povedlo získat až rok potom. Myslím, že měl tehdy nabídku také ze Slavie, ale podařilo se nám ho přesvědčit, aby šel do Třince. Říkal jsem Pavlovi, že ten kluk by se nám mohl osvědčit. Třinec táhne spoustu let a stále podává vynikající výkony. Podařilo se nám ale získat i další hráče, kteří dlouho táhli Třinec. Ať už se jedná o Martina Adamského či Erika Hrňu. Ten je trochu podceňovaný hráč, ale také letos si drží slušnou výkonnost. Stále je to střelec. Má to v sobě.

Z pozice trenéra jste vedl Václava Varaďu, který měl na titulu rovněž velký podíl. Jak jste ho bral jako hráče, a jak ho vnímáte nyní, kdy je úspěšným trenérem?

Pamatuju si na těžkou debatu, jestli ho máme vůbec vzít, Vašek byl totiž tenkrát po zranění. Nakonec jsme se přiklonili k tomu, že ho angažujeme. Vzali jsme ho mimo jiné pro jeho bezvadnou povahu, pro jeho zarputilost, pro jeho kolektivní pojetí. Předváděl fyzicky náročné výkony. Nastartoval nás vyhranou bitvou proti Vašíčkovi, jeho podíl na titulu byl obrovský. Je to člověk, který jde tvrdě za svým cílem, je nesmírně svědomitý. Vašek je maximalista, nepodcení žádný detail. Hrozně mu teď fandím, dělá trenéřinu výborně.

Trénoval jste Hradec, Slavii, působil jste také ve Vsetíně, Chomutově či v Pardubicích. Byla třinecká štace tou nejlepší?

Stoprocentně. Třinec je stále klub, na který mám krásné vzpomínky. Potkal jsem tam řadu skvělých lidí, zapálených pro klub, opravdových srdcařů - pan Moder, pan Czudek, Marek Chmiel a další. Stále tam udržuju kontakty s vícero lidmi. Dosáhl jsem tam na největší úspěch své trenérské kariéry, ty vzpomínky nikdy z hlavy nevymažu. Tohle angažmá zanechalo hlubokou stopu, na Třinec často vzpomínám. Když se člověk za tím ohlédne, tak si jen řekne, to byly krásné časy! Byl to pořádný kus kariéry, nejlepší roky života. Přeji klukům aby letos znovu zopakovali double, mají k tomu slušně našlápnuto. Myslím, že Prezidentský pohár vyhrají, v play off to bude pořádný boj, ale věřím jim.