Počtvrté v historii se utkáme s Vítkovicemi v play off

17.03.2019 · Michal Samiec
Třikrát se zatím měřily moravskoslezské kluby spojené s hutnickým odvětvím v historii českého extraligového play off. V roce 1998 to bylo v semifinále, v roce 2003 o kolo dřív a v roce 2011 o kolo později – tedy v přímém souboji o titul mistra republiky. Na jaře 2019 zapíšeme čtvrté měření sil s nejbližším extraligovým soupeřem.

Základní část Ocelářů

Oceláři sice ve své historii dvakrát vyhráli Prezidentský pohár pro vítěze základní části, avšak z hlediska bodového zisku se jednalo o druhou nejlepší dlouhodobou část sezóny v jejich historii. K druhému místu v tabulce po základní části si Oceláři značnou měrou pomohli mezi 15. a 24. kolem. Tehdy vyhráli 10 po sobě jdoucích utkání a získali 29 bodů, ztratili pouze bod za vítězství až v prodloužení s brněnskou Kometou. Bodová série byla dokonce o tři utkání delší – dvě porážky v normální hrací době, a sice v 11. kole doma s Plzní a v rámci předehrávaného 31. kola v Hradci Králové, dělilo 46 dnů. Vítězná série na domácím ledě byla ještě trvalejší. Oceláři vyhráli 12 po sobě jdoucích zápasů. Bodová série trvala dokonce 15 utkání! Dvě porážky v normální hrací době na domácím ledě dělilo neuvěřitelných sto dnů! V aktuálně skončené základní části ale získali Oceláři 15 výher na kluzištích soupeřů v normální hrací době, což bylo nejvíc v historii, a zároveň se jednalo o stejný počet výher jako doma.

Podrobné statistické shrnutí základní části jsme přinesli nedávno v jiném článku na našem web. Z hlediska ofenzivní produkce Oceláři našli v základní části jistotu v Martinu Růžičkovi. Zvítězil v týmové produktivitě, nejvíce se mu dařilo mezi 25. a 41. kolem, kdy bodoval v 15 utkáních z 16. Trefa do černého bylo i angažmá kanadského útočníka Wereka, který se týmu odvděčil za šanci 13 brankami – byl druhým nejlepším střelcem. Velice cenné příspěvky ofenzivě přinesli i obránci Ocelářů. Kapitán Krajíček nasbíral v 31 zápasech 21 bodů. Vysokou produktivitou se prezentovala celá obrana – všech šest beků základní sestavy nasbíralo přes 10 bodů. Jako velmi povedené se ukázaly posily do obrany last minute a to jak Gernát, tak Galviņš.

Dobře se z hlediska ofenzivy ukazuje i Petr Vrána, který do Třince přišel výměnou ze Sparty za Bukartse. Při pobytu Vrány na ledě mají Oceláři nadprůměrnou ofenzivní produkci, když při přepočtu na celých šedesát minut hry by vypálili 38 střel. Téměř dvě třetiny šancí, které vzniknou při pobytu Vrány na ledě, jsou šance Třince. Podobně pozitivní vliv na hru má i Novotný, což je forvard, který se v kádru Ocelářů objevil v průběhu sezóny z Frýdku-Místku. Štěpán Novotný byl na ledě při 13 brankách a 12 z nich bylo do sítě soupeřů třineckých hokejistů. Třinecké brankoviště okupovalo v tomto ročníku rekordních pět brankářů. Jednoznačnou jedničkou byl Šimon Hrubec, který nastoupil do 46 utkání. Z těchto zápasů Třinečtí dvě třetiny vyhráli – Hrubec si připsal 30 vítězství, překonal svůj vlastní klubový rekord ze základní části 2016/17, kdy vychytal 28 výher, a jako první brankář v historii klubu vychytal 30 výher. Dvojici s Hrubcem v play off vytvoří Pavel Kantor, který se objevil v šesti zápasech na konci základní části.

Základní část Vítkovic

Vítkovice se většinu sezóny pohybovaly na místech, které zaručují přímý postup do čtvrtfinále. Základní část Ostravanů se ale vyvíjela ve vlnách. Mezi osmým a jedenáctým kolem získali jediný bod, tuto sérii odstartovala porážka ve Werk areně. Následně mezi 14. a 17. kolem naopak čtyřikrát v řadě vyhráli. Na přelomu listopadu a prosince přišlo pět porážek za sebou, na začátku kalendářního roku zase čtyři výhry po sobě. Vítkovicím se dařilo především doma – ve 26 zápasech vyhráli dvacetkrát a nastřádaly 60 bodů. Od začátku prosince až do utkání s Oceláři ve druhé polovině února Vítkovice vyhrály desetkrát za sebou na domácím kluzišti. Naopak venku to bylo podprůměrné. Ostravané získali jen 23 bodů a horší v zápasech na venkovních kluzištích byli pouze Karlovy Vary, Chomutov a Pardubice. Vítkovičtí vyhráli v Olomouci poslední zápas kalendářního roku 2018 a na další vítězství venku (nebo dokonce aspoň jakýkoliv bod z venkovního ledu!) čekali modro-bílí 75 dnů a devět utkání. Vyhrát dokázali až v tom desátém – ve druhém předkole na ledě Sparty, kde ukončili předkolo vítězstvím 5:1.

Základním stavebním kamenem vítkovických výsledků v základní části byl brankář Patrik Bartošák. Měl nejvyšší úspěšnost zásahů ze všech ligových brankářů (o 0,69 procentních bodů víc než druhý v pořadí Frodl), brankový průměr měli nižší jen Frodl, Krošelj a Maxwell. Vítkovice vyhrály 28 z 52 zápasů základní části (tedy 54 % odehraných zápasů), s Bartošákem v brance vyhrály 26 ze 47 utkání (tedy 56 %). Čistě statisticky mohl být bodový zisk Vítkovic zhruba o pět bodů vyšší, kdyby veškerý čas v brance odchytal tento brankář a to ve stejné formě. To je pouze teorie, faktem je, že defenzivu Vítkovic v průběhu základní části poznamenaly odchody Hrbase a Baranky. Jedná se i po základní části o průměrně nejvytěžovanější beky týmu, až Hrabal, který se k týmu připojil s ukončením přestupního termínu, se jim vyrovnal v průměrném ice timu.

Produktivitě týmu kraloval Ondřej Roman, u něhož výrazně převažují asistence nad brankami (14+26). Nejlepším střelcem týmu byl s 18 brankami Radoslav Tybor. Nejvytěžovanějším útočníkem byl Jakub Lev, který hrál průměrně téměř 20 minut každý zápas. Pozitivní pro tým je účast Šimona Stránského a Patrika Zdráhala na ledě. Z pravidelně nastupujících hráčů měli největší podíl šancí, které se zrodí s nimi na ledě, ve prospěch svého týmu – u obou se jednalo o 53 – 55 %. Když jsou tito hráči na ledě, tak padají také branky a převažují ty do sítě soupeřů. V případě obou je to kolem 60 %, podobná čísla má lídr produktivity Roman a nejlépe na tom byl Tybor – když padne gól a Radoslav Tybor je na ledě, tak 62 % z nich bylo do sítě soupeřů Vítkovic (51 gólů pro Vítkovice, 30 pro soupeře).

Vzájemné zápasy v základní části

Poměr vítězných zápasů v základní části mezi Oceláři a Vítkovicemi byl 3:1 pro Třinec. Nejprve se hrála dvě utkání na ledě třinecké Werk areny. První zápas se hrál v rámci osmého kola a Oceláři potřebovali nutně vyhrát. Vstup do sezóny nebyl optimální, kolo před derby dokázali Třinečtí v Litvínově teprve podruhé vyhrát a to se hrálo už sedmé kolo! Proti Vítkovicím však na tuto výhru navázali a zvítězili 4:2. Vítězný gól vstřelil ve třetí části Gernát. Druhé derby se hrálo koncem listopadu a Třinečtí tentokrát vyhráli 3:0. Jednalo se o jednu z výher uprostřed dlouhé úspěšné série. Oceláři na toto utkání naplánovali charitativní akci, během které se po první brance domácího týmu házely na led plyšáky. Čekalo se celkem dlouho, brankář Bartošák odolával až do 38. minuty, kdy jej po objetí branky překonal Werek.

Jediný úspěch Vítkovic přišel ve 34. kole v půlce ledna. Třinec odehrál celkem solidní zápas, ještě po 40 minutách vedl o gól, ale dvěma brankami ve třetí části Vítkovice utkání otočily. Vítězný gól dal v 58. minutě Dej. Zcela odlišný průběh mělo poslední utkání, které dokázali otočit tentokrát Oceláři. Domácí postupně navyšovali vedení, před polovinou zápasu vedli 3:0, ale branka Novotného před druhou pauzou nahlodala jejich sebevědomí. Tři góly, včetně vítězné trefy Michala Kovařčíka šest minut před koncem, ve třetí části hry zcela změnily situaci a Třinečtí si užívali vítěznou euforii.

Statistické srovnání základní části

Statistika HC Oceláři Třinec HC Vítkovice Ridera
Umístění v tabulce 2. 7.
Bilance v TELH 52 zápasů, 30-3-3-16, skóre 153:117, 99 bodů 52 zápasů, 24-4-3-21, skóre 142:131, 83 bodů
Bilance doma 26 zápasů, 15-2-3-6, skóre 82:60, 52 bodů 26 zápasů, 17-3-3-3, skóre 96:55, 60 bodů
Bilance venku 26 zápasů, 15-1-0-10, skóre 71:57, 47 bodů 26 zápasů, 7-1-0-18, skóre 46:76, 23 bodů
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 6-0-0-4, skóre 25:24, 18 bodů 10 zápasů, 5-1-0-4, skóre 29:22, 17 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 prohra 1 výhra
Lídr bodování Martin Růžička 44 (19+25) Ondřej Roman 40 (14+26)
Nejlepší střelec Martin Růžička 19 Radoslav Tybor 18
Nejlepší nahrávač Martin Růžička 25 Ondřej Roman 26
Nejproduktivnější obránce Lukáš Krajíček 21 (5+16) Petr Šidlík 15 (3+12)
Nejtrestanější hráč Tomáš Marcinko 87 Jan Výtisk 65
Nejlepší v +/- Guntis Galviņš +16 Ivan Baranka +11
Vítězné góly Vladimír Dravecký, Martin Růžička oba 4 Radoslav Tybor 5
Góly v přesilovce Erik Hrňa 6 Jakub Lev, Radoslav Tybor oba 6
Body v přesilovce Martin Růžička 17 (5+12) Ondřej Roman 18 (4+14)
Góly v oslabení Roberts Bukarts, Martin Adamský, Erik Hrňa všichni 1 Roman Szturc 2
Nejvíc gólů v nájezdech Roberts Bukarts 50 % (2 proměněné ze 4) Šimon Stránský, Jan Schleiss oba 60 % (3 proměněné z 5), Ondřej Roman 43 % (3 ze 7)
Nejvíce střel na branku Martin Gernát 121 Jakub Lev 132
Nejvíce času na ledě Lukáš Krajíček 21:59 Marek Hrbas 21:11
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 20,39 % / 42 / 2. 14,16 % / 32 / 11.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 83,60 % / 3 / 6. 86,19 % / 6 / 3.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 593 / 6. 541 / 4.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 1 223 / 2. 1 292 / 1.

Předkolo v podání Vítkovic

V předkole, kam Vítkovice, které se většinu základní části pohybovaly na pozicích zajišťující přímý postup do čtvrtfinále play off, spadly až v závěru dlouhodobé části ročníku, vypořádaly pražskou Spartu ve čtyřech zápasech. Ostravané využili stoprocentně výhodu domácího prostředí, když ve dvou těsných utkáních zvítězili shodně 2:1 a postavili svěřence trenéra Kruppa před veletěžký úkol – neprohrát další zápas, protože to by jim ukončilo sezónu. První možnost ukončit Pražanům sezónu se Vítkovicím nepovedl, ale ve druhém utkání již svěřenci trenéra Petra uspěli. Ostravští hokejisté vyhráli na Spartě 5:1 a přestože ve všech střetnutích byla Sparta střelecky aktivnější (ve čtvrtém zápase dokonce druhou a třetí třetinu vyhrála na střely 35:10!), Vítkovice vyhrály 3:1 na zápasy. Fantomem série byl brankář Bartošák, který držel úspěšnost nad 95 procenty a srazil průměr inkasovaných gólů na zápas hluboko pod dvě.

Vzájemné zápasy v historii

Celkově 110 vzájemných utkání a 56procentní úspěšnost Ocelářů! Od podzimu 1995 se střetávají třinečtí Oceláři a hokejisté Vítkovic v nejvyšší soutěži. Během let odehráli spolu ve čtyřiadvaceti základních částech extraligy a třech sériích v play off celkem 110 utkání. Třinečtí vyhráli 59 z nich (50 v normální hrací době), ve 44 byli úspěšní hráči ostravského klubu (34 vyhráli v rámci šedesáti minut) a 7 utkání vítěze nenašlo. Tato bilance při přepočtu možných získaných bodů v tříbodovém systému značí 56% úspěšnost. Skóre ze vzájemných zápasů je 322 vstřelených gólů Třince (2,93 na zápas) a 276 branek Vítkovic (2,51 na zápas).

V průběhu času se hrála řada těžkých, vyhrocených a zajímavých bitev a to především v play off. Ovšem derby zápasy překračují zajímavostí a nábojem rámec ostatních zápasů dlouhé části sezóny. Největší debakly obou týmů měly konečné skóre 7:0. Třinečtí tímto výsledkem vyhráli čtvrté čtvrtfinále 2003 v Ostravě. Oceláři díky tomu srovnali sérii na 2:2 a žádný další zápas v sérii už neztratili. Vítkovická výhra se uskutečnila také na ledě ostravské arény. V listopadu 2015 uštědřili domácí Ocelářům náklep, který znamenal konec tehdejšího trenérského dua.

Vzájemné zápasy v play off

Oceláři se potkali s Vítkovicemi v play off třikrát. Všechny dosavadní série ovládl třinecký tým, z hlediska zápasové bilance se jednalo celkově o 16 utkání, z nichž Třinec vyhrál 11 a Vítkovičtí 5. Dvakrát série přímo rozhodovaly o medailích, resp. kvalitě kovu, z nichž medaile předané hráčům byly vyrobeny.

První třaskavá série se uskutečnila v rámci druhého kola play off 1998. Tehdy ještě Železárny Třinec postoupily po pětizápasové bitvě (hrálo se na tři vítězná utkání). Třinečtí nevyužili mečbol, který si vypracovali poté, co v Ostravě vyhráli jeden zápas a následně třetí utkání doma, rozhodlo se až v ultimativním utkání v Paláci kultury a sportu. Sérii poznamenal zákrok škuty na Kaděru, ale k vidění byly i vynikající ofenzivní výkony hráčů obou týmů. Na straně Třince byl vítězným gólmanem Radovan Biegl, do branky se na půlku jednoho zápasu podíval i pozdější dlouholetý brankář Třince Lakosil. Za Vítkovice ve všech zápasech chytal Prusek, dvakrát střídal i Trvaj. Dres Vítkovic oblékali i Seman, Galvas nebo třeba Zajonc, tedy hráči ve své kariéře spjatí i s Třincem.

Statistiky semifinále 1998

Um. HC Železárny Třinec HC Vítkovice
1. Richard Král 9 (4+5) David Moravec 6 (4+2)
2. Ladislav Lubina 8 (2+6) Alexander Prokopjev 5 (1+4)
3. Viktor Ujčík 8 (2+6) Alexander Čerbajev 4 (1+3)
4. Roman Kaděra 4 (2+2) Libor Polášek 3 (2+1)
5. Jan Peterek 4 (1+3) Aleš Krátoška 3 (1+2)

Druhé vzájemné měření sil v play off přišlo o pět let později v úvodním kole vyřazovacích bojů. I tato série přinesla zajímavé příběhy. Po úvodním dvojutkání v Třinci se jelo do Ostravy za vyrovnaného stavu. Veledramatický třetí zápas vyhráli domácí 1:0 na nájezdy, ale o den později místo potvrdit výhodu domácího prostředí, prohráli na svém ledě 7:0. Vše pravděpodobně rozhodlo páté utkání, kdy Třinec doma triumfoval po jediné trefě Pavelka a v šestém utkání ve velké euforii Oceláři vyhráli v krajském městě o čtyři branky. V sérii dominoval brankář Lakosil, který – nepočítáme-li neúspěšné nájezdy, jež musely rozhodnout třetí utkání – vychytal tři nuly v řadě, nepustil gól celkem 213 minut. Za Vítkovice chytal sérii také brankář, který už nakoukl do té předchozí – Jiří Trvaj. Na straně domácích sérii pamatuje asistent trenéra Zadina a Martynek, který letos pár zápasů za Oceláře odehrál. Za našeho rivala hráli Výtisk s Oleszem a také Irgl, který byl ústřední postavou derby v posledních letech.

Statistiky čtvrtfinále 2003

Um. HC Oceláři Třinec HC Vítkovice
1. Richard Král 7 (2+5) Roman Kaděra 4 (1+3)
2. Jan Marek 5 (3+2) Jiří Burger 4 (1+3)
3. Zdeněk Pavelek 4 (3+1) David Moravec 3 (2+1)
4. Jiří Malinský 3 (2+1) Marek Černošek 3 (1+2)
5. Zdeněk Skořepa 3 (2+1) Petr Hubáček 1 (1+0)

Nejsilněji vryta do paměti zůstala poslední série, která se konala před osmi lety. Oceláři po ní zvedli nad hlavou mistrovský titul. V kádru Třince tehdy byl například fantom onoho play off Martin Růžička, dále Hrňa, Polanský, Krajíček či Adamský, tedy hráči, kteří jsou stále na soupisce Třince. Druhé finále, které bylo do samotného závěru vyrovnané a do značné míry určilo další vývoj série, ovládl čistým kontem brankář Hamerlík a vítězným gólem aktuální třinecký kouč Varaďa. Za Oceláře hráli současní hokejisté Vítkovic – obránce Hrabal a druhý nejproduktivnější hráč série Květoň. V barvách ostravského klubu jsme mohli vidět Ujčíka, Ovčačíka, Vosátka či Malíka, tedy hráče, kteří v určité fázi kariéry byli spjati s Oceláři. Nejproduktivnějším hráčem Vítkovic byl Petr Vrána, současný útočník Třince. Nejproduktivnějším obráncem byl se třemi asistencemi Trnka – ten je v současné době součástí trenérského štábu Vítkovic.