Začínáme! Do extraligy vstoupíme na kolbišti Beranů!

13.09.2018 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Čekání je u konce, v pátek opět vypuknou boje české nejvyšší hokejové soutěže! Pouť extraligovými vodami zahájíme na ledě Zimního stadionu Luďka Čajky, od 17:30 se ve Zlíně utkáme s týmem PSG Berani. Bude premiéra nového ročníku vítězná?

PSG Berani Zlín

Ševci v minulém ročníku proklouzli do předkola play off, tam ale skončili na hokejkách Olomouce. Vedení zlínského celku před novou sezónou udělalo několik změn. Do pozice staronového generálního partnera přišla společnost PSG, tým opustilo šest hráčů. Mezi nejcitelnější ztráty patří odchody brankáře Libora Kašíka a elitního útočníka Robertse Bukartse. Náhradu do brankoviště Berani našli v podobě Jakuba Sedláčka, z Dinama Riga pak útočné řady posílil další Lotyš Edgars Kulda.

V přípravě Zlín odehrál osm duelů se skvostnou bilancí sedmi výher a jen jediné prohry. Ta přišla na v rámci ZUBR CUPU, kdy Berani nestačili na slovenský celek z Nových Zámků. Nejproduktivnějším hráčem byl již dříve zmiňovaný Edgars Kulda, který mířil přesně šestkrát a další dvě branky připravil. Třiadvacetiletý útočník tak může být pro Zlín velkým příslibem, že dokáže nahradit Robertse Bukartse.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři by v následující sezóně chtěli navázat na minulý velice vydařený ročník a dokráčet ještě o stupínek výše. Vicemistři opět budou sázet na mix zkušeností a dravého mládí, ocelářská cesta se v minulém ročníku ukázala jako správný směr pro klub z východního cípu republiky. David Cienciala, bratři Kovařčíkové, či obránce Marian Adámek jsou velkým příslibem pro třinecký hokej. Z mladších ročníků by mohl zazářit především Adam Raška, který se velmi dobře prezentoval na Hlinka Gretzky Cupu.

Hráči s drakem na hrudi vstoupí do své dvacáté čtvrté sezóny na ledě Zlína, tedy týmu, který nepatří k těm oblíbenějším. Mimo hru pro první utkání bude obránce Vladimír Roth, který musel na operaci, na listině marodů figuruje také jméno Martina Růžičky. Dle slov hlavního kouče Václava Varadi by měl být připraven hrát Roberts Bukarts, u Jiřího Polanského pak visí otazník.

Nový ročník hokejové Tipsport extraligy, který pro Oceláře začne utkáním ve Zlíně, může nabídnout několik zajímavých milníků a jubileí:

• Brankář Šimon Hrubec, když odchytá minimálně 32 utkání, se stane prvním brankářem v historii klubu, který za Třinec nastoupí do 300 extraligových utkání
  • Obránci Vladimír Roth a Milan Doudera mohou odehrát 300. utkání v barvách Ocelářů. Rothovi k tomu chybí 21 zápasů, Douderovi 58. Dosud se tento počin podařil jen triu obránců.
  • Obránci Milan Doudera a Lukáš Krajíček mohou získat 100. kanadský bod v barvách třineckého klubu. Krajíček jich má momentálně 67 a Doudera 65. „Stovkaři“ mezi obránci jsou zatím v historii organizace jen čtyři.
  • Útočník Martin Adamský se může stát čtvrtým hráčem v historii klubu, který za něj odehraje 500 utkání. Martin Růžička a Erik Hrňa v této sezóně zaútočí na čtyřstý zápas za Třinec, Vladimír Dravecký pak na kótu o 100 utkání méně.
  • Otřásat se mohou dlouhodobé ofenzivní klubové rekordy. Pokud Jiří Polanský vstřelí aspoň čtyři branky, dostane se s 210 gólů do čela historické tabulky střelců v barvách Ocelářů. Stejnou hranici může pokořit i Martin Růžička, ten má ale zatím blíž cíl stát se třetím hráčem v historii klubu, který překoná soupeřova brankáře aspoň 200krát.
  • Někteří hráči pak čekají na premiérový start v extralize. Dosud v nejvyšší soutěži nehrál například brankář Nick Malík a obránce Filip Haman. V české extralize nehrál třeba ani Marek Viedenský, který ale působil v KHL. Českou nejvyšší soutěž sice hrál, ale v barvách jiného klubu, Martin Gernát nebo Roberts Bukarts, které tak čeká na premiéra za Oceláře.
  • V třineckém klubu působí naopak několik hráčů, kteří nikdy nehráli českou nejvyšší soutěž jinde. Kromě hokejistů, kteří zatím počítali jenom jednotlivé starty, a odchovanců, kteří se prosadili v prvním mužstvu, jsou to například brankář Hamerlík (268 utkání), útočník Dravecký (238) nebo kapitán týmu Krajíček (153).
  • Jubilea čeká i celá třinecká organizace. 16. utkání v základní části bude utkáním číslo 1 200 v dlouhodobé části sezóny. 31. zápas v nové sezóně pak bude 1 400. utkáním v součtu základní části a play-off. Pokud se Ocelářům bude dařit a odehrají minimálně 15 utkání ve vyřazovacích bojích, znamenalo by to, že zaokrouhlí počet utkání v play-off v historii klubu na dvě stě.

Poslední vzájemný zápas

6. února 2018: HC Oceláři Třinec – PSG Berani Zlín 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)
    Branky a nahrávky: 20. D. Musil, 25. Martin Růžička – 11. Šlahař (Roberts Bukarts, Fořt), 41. Honejsek (Roberts Bukarts, Freibergs), 56. Šlahař (Honejsek, Fořt), 58. Ondráček.

O zápase

Hrací den: 1. kolo Tipsport extraligy
    Termín utkání: pátek, 14.9.2018, 17:30
    Místo utkání: Zimní stadion Luďka Čajky, Zlín