Statistické okénko po třetí čtvrtině základní části Tipsport extraligy

16.01.2012 · Michal Samiec
Tipsport extraliga po Vánocích a přelomu starého a nového roku opět nabrala na tempu a v neděli 15. ledna dospěla do svých tří čtvrtin. Do konce základní části zbývá sehrát ještě 13 kol. Únorový finiš bude ještě přerušen reprezentační akcí ve Švédsku.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 15. lednu 2012.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po třech čtvrtinách, resp. po sehrání zápasů základní části Tipsport extraligy sezóny 2011/2012 do úředního termínu 39. kola. K dispozici je také přehled úspěšnosti v přesilovkách, návštěvnosti, aktuální formy týmů apod.

Lídři extraligy

Tak, jako se dramatizují s přibývajícími koly boje o nejvyšší příčky, na dramatičnosti nabírají i boje o vítěze kanadského bodování nebo nejlepšího kanonýra. Když se podíváme na tabulku bodování, nejlepších střelců a nahrávačů, objevují se tam nejčastěji tato jména: Radek Duda z Plzně – hokejový rebel a enfant terrible je zatím v čele kanadského bodování, když svých 22 bodů po polovině základní části zdvojnásobil, je rovněž s 21 brankami nejlepším střelcem; Petr Nedvěd - čtyřicetiletý tahoun Severočechů utrpěl zlomeninu čelisti, přesto vynechal jen tři zápasy a dál táhne Liberec konečně za větším úspěchem, ztratil sice vedení v bodování, ale je druhý a zároveň je nejlepším nahrávačem týmu. V elitní pětce bodování je ještě Petr Ton ze Sparty, Petr Koukal z Pardubic a Jiří Burger z Vítkovic. Nejproduktivnější Ocelář, David Květoň, je až na 21. místě a oproti hodnocení po polovině základní části o dvě pozice spadl.

21. David Květoň (TRI) 26 (12+14)

Petr Nedvěd táhne Liberec, Petr Ton s Petrem Tenkrátem Spartu a Jiří Burger je jednoznačným bodovým tahounem Vítkovic. Kanadské bodování extraligy opět patří starší generaci.

...
10. Tomáš Klimenta (LIB/TRI) 14 (za Třinec 9)

15. Lukáš Zíb (TRI) 16

Karlovy Vary sice prožívají nepříliš povedený ročník extraligy, přesto mají své hráče jak vysoko v bodování (Pech), tak v tabulce střelců (Petr Kumstát – na snímku).

Ocelářský obranný pár Zíb – Hrabal sice ztratil první dvě místa v produktivitě obránců, spolu s momentálně vedoucím Markem Trončinským však patří mezi elitní trio. Nejproduktivnějším cizincem je momentálně kladenský Marek Hovorka, který v této čtvrtině nasbíral 10 kanadských bodů a přeskočil Barteka i Bartoviče. Nejtrestanějším hráčem je stále Slávista Kalus, přes 100 trestných minut nasbírali ještě Malík (Vítkovice) a Skuhravý (Karlovy Vary). „Zlý muž“ Třince, tedy Lukáš Zíb, který nasbíral za Oceláře nejvíce trestných minut, je s 84 minutami na šesté příčce. Nejužitečnějšími hráči pro svůj tým je trio Duda (Plzeň), Ton (Sparta) a obránce Kolář (Pardubice) – tito tři hráči mají nejlepší hodnocení plus/mínus – jsou 20 bodů v plusu. Na druhém pólu tohoto hodnocení je kladenský patriot Patera (-13). Třinecký kapitán Bonk je s -11 body na děleném pátém nejhorším místě v soutěži.

6. Lukáš Zíb (TRI) 84

Lukáš Zíb stále patří mezi velmi produktivní obránce, byť ve třetí čtvrtině svůj bodový přínos zpomalil. Čeká rovněž na návrat svého zraněného parťáka, také velmi produktivního Josefa Hrabala.

5. dalších 7 hráčů -11

Pardubicím a Spartě se v této sezóně velmi daří, není tedy divu, že čelní příčky kolonky „plus/mínus“ patří hráčům právě těchto klubů. Jedním z vysoko postavených je i pardubický útočník Jan Kolář I.

Vzhledem k tomu, že Tomáš Pöpperle má nejlepší úspěšnost zákroků i nejnižší průměr obdržených branek na zápas, dá se v klidu říci, že je momentálně nejlepším brankářem soutěže. V obou kategoriích je na druhém místě liberecký Marek Pinc. Třinecká jednička Peter Hamerlík je v úspěšnosti zásahů na třetím (92,92 %) a z hlediska průměru obdržených branek na pátém (2,32) místě. Martin Vojtek je v obou kategoriích na osmé pozici.

Tři brankáři asistovali svým týmům u více než 20 vítězství. Pöpperle s Kovářem u 23, o jedno méně vychytal Růžička z Pardubic. Peter Hamerlík je se 13 vítěznými zápasy na sedmém místě. Čtyři brankáři odchytali zatím více než 2000 minut. S 2222 minutami a účastí ve všech 38 utkáních Českých Budějovic zatím vede Jakub Kovář. Ten naposledy absentoval v sestavě Mountfieldu v zápase hraném 14. března 2012. Od té doby téměř dva roky a přesně 96 utkání nenastala situace, aby v brance Jihočechů neodchytal aspoň část utkání. Hamerlík je s více než patnácti sty minutami devátým nejvytíženějším brankářem soutěže.

Jedenadvacet brankářů dokázalo v tomto ročníku extraligy vychytat čisté konto. Nejvíce nul má zatím zapsáno Tomáš Pöpperle. Třinecký Hamerlík, který tuto disciplínu ovládl loni s počtem šesti nul, je zatím na děleném druhém místě, když soupeře (konkrétně v 6. kole 30. září Slavii, v 8. kole 4. října Litvínov a ve 25. kole 27. listopadu Karlovy Vary) dokázal vynulovat třikrát. Jedno čisté konto, i když paradoxně v zápase, který nakonec (po administrativním zásahu) skončil 0:5, přidal i Martin Vojtek (35. kolo 30. prosince s Plzní).

4 – Tomáš Pöpperle (SPA)
3 – Peter Hamerlík (TRI), Jakub Kovář (CEB), Luboš Horčička (ZLN), Jan Chábera (KLA), Dominik Furch (SLA)
2 - Roman Málek (VIT), Marek Pinc (LIB), Jaroslav Hübl (MLB), Sasu Hovi (KOM), Jiří Trvaj (KOM), Jakub Sedláček (ZLN)
1 – Martin Vojtek (TRI), Martin Růžička (PCE), Adam Svoboda (PLZ), Marek Mazanec (PLZ), Martin Volke (LIT), Lukáš Cikánek (KLA), Lukáš Mensator (KVA), Tomáš Vošvrda (LIB), Martin Falter (SPA)

Tomáš Pöpperle patří mezi nejlepší a zároveň nejvytíženější brankáře soutěže. Letos podává opravdu skvělé a vyrovnané výkony a drží Spartu v tabulce vysoko.

Hráč utkání

Tomáš Pöpperle byl po utkáních své Sparty vyhlášen celkem desetkrát jejím nejlepším hráčem a vede tak v tomto ohledu v celé soutěži. Devětkrát byli nejlepším hokejistou večera svého týmu Lukeš (Litvínov), Nedvěd (Liberec), Málek (Vítkovice) a Duda (Plzeň). Mezi Oceláři v tomto ohledu vede brankář Peter Hamerlík, kdy byl vyhlášen hvězdou dne pětkrát. O jednu nominaci méně má na svém kontě Lukáš Zíb. Žádný další Ocelář se v tomto ohledu do elitní padesátky nedostal.

Týmové statistiky

Tabulka extraligy je jistě to, co po každém odehraném kole hltají všichni fanoušci extraligových klubů. Kromě základního pohledu na výkonnost klubů, tedy to, kolik bodů mají aktuálně na svém kontě, existuje řada dalších týmových faktorů, které lze sledovat. Například disciplína mužstva, aktuální forma, využití přesilovek apod.

Návštěvnost

Celková: 1. Pardubice 6528 diváků, 2. Kometa Brno 5855, ... 11. Třinec 3973, ..., 13. Karlovy Vary 3789, 14. Kladno 3649.

Domácí: 1. Pardubice 8516 diváků, 2. Kometa Brno 6934, ..., 11. Třinec 3726, ..., 13. Karlovy Vary 3039, 14. Kladno 2695.

Venkovní: 1. Sparta Praha 6106 diváků, 2. Slavia Praha 5080, ..., 13. Vítkovice 4393, 14. Třinec 4208.

V dosavadním průběhu extraligy přišlo na utkání základní části 1 288 436 diváků, což dává v průměru 4737 na zápas. V tabulce celkové návštěvnosti zatím vedou Pardubice před Kometou Brno, tedy dlouhodobě dva nejnavštěvovanější kluby soutěže. Oceláři jsou na 11. příčce, na úplné dně pak jsou Karlovy Vary a Kladno. Celková tabulka návštěvnosti je hodně ovlivněna právě návštěvností na domácích zápasech. Jen na dva kluby chodí doma v průměru více jak 6 tisíc diváků – vedou Pardubice (8516) před Kometou Brno (6934), jejíž Kajot arena je ale nejvíce naplňovanou halu ligy (v průměru je vyprodáno 96 % míst). Do Werk arény v průměru chodí 3726 diváků, což tvoří 72 % kapacity haly a oproti loňsku se jedná o procentní nárůst návštěvnosti doma. Zajímavý úkaz pak nabízí tabulka návštěvnosti venku. Jako obvykle vedou pražská S a na posledních dvou místech jsou seřazeni loňští finalisté soutěže. Na mistra z Třince pak chodí nejméně diváků, průměrně 4208.

Plzeň hraje špici tabulky v podstatě třetí sezónu po sobě (nepočítáme-li loňské bodové odpočty). Zato Sparťané jistě velmi vítají příjemnou změnu pólu tabulky, na kterém se aktuálně nacházejí. Vždyť loňskou základní část ukončili na 12. místě! Sparta letos podává výborné výkony, dokázala vyhrát 5:1 na ledě úřadujícího mistra.

Tabulka extraligy

Top 6. V elitní šestce se začínají rýsovat nejvážnější zájemci o první čtyři místa, která zaručují start čtvrtfinálových sérií na domácích kluzištích. Pražská Sparta s Plzní mají náskok již 17, resp. 16 bodů na pátou příčku. Další dvě místa v elitní čtyřce zatím drží Pardubice a České Budějovice. Toto kvarteto zatím v top šestici klubů doplňují Liberec se Zlínem, kteří mají na sedmého náskok osm, resp. pět bodů.
Předkolo. Boj o pozici alespoň v předkole bude opět velmi napínavý. Z nižších pater tabulky se na sedmou pozici vyškrábaly Vítkovice, naopak níž a níž tabulkou padá mistrovský Třinec. Ten má na šesté místo stejnou ztrátu jako náskok na 11. tým tabulky. Pozici v předkole play-off by ještě při současném rozložení karet držely týmy Kladna a Brna, ale v případě Komety jen díky skóre.
Play-out. O horší skóre je tedy zatím jedenáctý Litvínov. S minimální bodovou ztrátou následuje pražská Slavia a nejhoršími dvěma týmy tabulky jsou zatím Mladá Boleslav (na předkolo ztrácí osm bodů) a Karlovy Vary (na předposlední místo má manko jednoho bodu).

2. Sparta Praha, 9 výher (1 v prodl.) – 1 prohra, skóre 36:17, 26 bodů
3. Pardubice, 7 výher (1 v prodl.) – 3 prohra (2 v prodl.), skóre 42:22, 22 bodů
4. Slavia Praha, 5 výher – 5 proher, skóre 29:25, 15 bodů
5. Kometa Brno, 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher (2 v prodl.), skóre 26:25, 15 bodů
6. Mladá Boleslav, 4 výhry (1 v prodl.) – 6 proher (3 v prodl.), skóre 19:22, 14 bodů
14. Třinec, 2 výhra (1 v prodl.) – 8 proher (2 v prodl.), skóre 19:32, 7 bodů

Neskutečnou fazónou se momentálně mohou pyšnit hokejisté na západě Čech. Plzeň vyhrála posledních dvanáct utkání v řadě! Pravda, zápas v Třinci sice získali na svou stranu až dodatečně vinou neoprávněného startu třineckého obránce Pavlíka, nic to však nemění na tom, že z posledních 10 zápasů vytěžili 27 bodů a nastříleli 52 branek! Ve výborné formě hrají také hráči vedoucí Sparty, kteří se mohou pyšnit – kromě toho, že vyhráli poslední čtyři zápasy a z posledních desíti prohráli jediný – suverénně nejlepší obranou. Relativně dost bodů, konkrétně 22, vytěžili z posledních 10 zápasů i Pardubice.

Na dně tabulky se momentálně krčí Karlovy Vary, které prohrály nejvíce utkání v řadě ze všech extraligových týmů – konkrétně poslední tři. Objektivnějším hlediskem momentální formy ale jistě je bilance z posledních deseti zápasů a tam má bohužel jednoznačně nejhorší čísla momentálně mistrovský Třinec. Oceláři z posledních desítky měření sil vytěžili pouhých 7 bodů!

Přesilovky jsou v dnešním hokeji velmi podstatným elementem. Ocelářům se v nepovedené sérii zápasů početní výhody vůbec nedařily. V Karlových Varech (na snímku střílí jeden z přesilovkových gólů Martin Lojek) ale Třinečtí využili hned tři a protrhli tak dlouhou smolnou šňůru.

Využití přesilovek

1. Plzeň 18,23 % (35 přesilovkových branek)

14. Kometa Brno 747

Nejlepšími přesilovkami momentálně disponují hokejisté Plzně, tedy týmu, který v současné době válcuje zbytek extraligy svou výbornou fazónou. Spolu s Oceláři, kteří jsou jinak ve využití přesilovek na sedmém místě, nastříleli v početních výhodách nejvíc branek – 35. Nejvíc gólů v oslabení dali hokejisté Bílých Tygrů z Liberce, kteří takto skórovali sedmkrát. Třinec dal půltucet branek v početní nevýhodě. Nejslušnější mužstvo extraligy je z Českých Budějovic. Třinečtí inkasovali o více než 200 trestných minut více než hráči Mountfieldu a spolu se Spartou jsou na děleném osmém místě. Nejvíce trestů schytali hráči brněnské Komety.

Peter Hamerlík má letos smůlu na svůj zdravotní stav. Pokud ale chytá, tak potvrzuje, že právem patří mezi stálice extraligového brankoviště.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základních statistik nejsou nezajímavé i další údaje, které bývají běžnému pohledu skryté – např. který hráč je nejproduktivnější při přesilovkách, má největší úspěšnost v nájezdech nebo se nejčastěji nechá vyloučit do tří...

Třetí čtvrtina základní části Tipsport extraligy 2011/2012 dopadla pro Oceláře prachbídně. Dokázali vytěžit jen jednu třetinu z bodů, o které se mezi 27. a 39. kolem hrálo. Dosáhli čtyř vítězství (ze tří v normální hrací době uhráli od 28. kola, které se hrálo 4. prosince, jedno jediné) a devíti porážek. Do tabulky tak přidali jen 13 bodů a dostali se do pásma týmů, které by po 52. kole hrály předkolo. Nicméně náskok na týmy „pod čarou“ se povážlivě ztenčuje.

1. čtvrtina: 12 zápasů, 5-1-3-3, skóre 39:29, 20 bodů (56 % možných)
2. čtvrtina: 14 zápasů, 6-1-2-5, skóre 41:39, 22 bodů (52 % možných)
3. čtvrtina: 13 zápasů, 3-1-2-7, skóre 30:37, 13 bodů (33 % možných)
Celkem: 39 zápasů, 14-3-7-15, skóre 110:105, 55 bodů (47 % možných)

5. Stanislav Hudec 4 (1+3)

Velkým problémem Ocelářů v této čtvrtině, který rezultoval v mizerné výkony, byla produktivita. Nastříleli sice 30 branek, z nich ale 21 za 11 zápasů od 28. kola. Tedy devět v prvních dvou zápasech čtvrtiny. Chybí tedy větší přínos některých hráčů. Ladislav Kohn přidal v této čtvrtině jen dva body, Radek Bonk čtyři. Chyběl také bodový přínos jinak velmi produktivního obránce Zíba (dva body). Třinec také postrádá vyloženého střelce. Nejlepším snajprem týmu je s 12 brankami zároveň nejproduktivnější hráč družstva David Květoň a rychlík Martin Adamský. Produktivita obránců stojí stále na dvojici Zíb – Hrabal, další v pořadí ztrácí na druhého jmenovaného 12 kanadských bodů.

5. Miloslav Hořava 1 (0+1)

David Květoň by měl patřit po odchodu fenoména Martina Růžičky mezi tahouny třineckého mužstva. Tuto svou pozici v týmu v letošní základní části potvrzuje.

5. Josef Hrabal 14

Lukáš Zíb je stále nejtrestanějším mužem třinecké sestavy. Nasbíral již 84 trestných minut, ve třetí části základní sezóny přidal však jen pět menších trestů. Nejvíce dvouminutových vykázání za katr má na svědomí Jiří Polanský (19), mocně stíhaný obránci Richterem (18), Lojkem a Zíbem (17).

Vyšší tresty:
1. Lukáš Zíb 50 trestných minut (3x desetiminutový trest, 1x trest do konce utkání)
2. Ladislav Kohn 30 (1x desetiminutový trest, 1x trest do konce utkání)
3. Radek Bonk, Jiří Polanský, Lukáš Havel, Darcy Verot, David Ostřížek, David Květoň a Bryan McGregor všichni 10 (1x desetiminutový trest)

Vyloučení do tří:
3 – Josef Hrabal, Stanislav Hudec, Martin Lojek, Martin Richter
2 – Mario Cartelli, Jan Peterek
1 – Lukáš Zíb, Rob Davison, Martin Adamský, Radek Bonk, Ladislav Kohn, Lukáš Havel, Tomáš Klimenta