Statistické okénko po polovině základní části Tipsport extraligy

01.12.2011 · Michal Samiec
Tipsport extraliga začala teprve před něco málo přes dvěma měsíci a už jsme v polovině! Základní část měla úředně v úterý 29. listopadu na programu 26. kolo, mělo být odehráno přesně 182 zápasů. Do programu, jak už to bývá, zasáhly dohrávky a předehrávky, ale to nebrání tomu podívat se, jak vypadají ligové statistiky po půlce ročníku.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 30. listopadu 2011.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po polovině základní části Tipsport extraligy sezóny 2011/2012. K dispozici je také přehled úspěšnosti v přesilovkách, návštěvnosti, aktuální formy týmů apod.

Lídři extraligy

Podobně jako po úvodní čtvrtině je ve vedení produktivity dvojice Nedvěd – Burger. Vede zatím zraněný liberecký lídr Petr Nedvěd, který k 16 bodům přidal ve druhé čtvrtině dalších 15. Na „bedně“ jsou momentálně tři veteráni, na bronzové příčce je totiž Ton ze Sparty. Celkově je v desítce řada velmi zkušených hokejistů. Objevuje se tam ještě Hübl, Tenkrát nebo Straka. Třinecký lídr David Květoň v tabulce vinou slabšího bodového přísunu hodně spadl. Ze šesté příčky se propadnul až na 19. místo.

Neskutečně vyrovnané je zatím hodnocení nejlepších střelců. V čele je zatím o jediný zásah Sparťan Petr Ton. Ten po loňské slabší sezóně opět naplňuje svou pověst neskutečného střelce. Zatím dal tolik branek, co za celou loňskou základní část a pokud poslouží zdraví, určitě se pobije o korunu nejlepšího střelce. Vyrovnat svůj dva roky starý počin, kdy nasázel 34 branek ve 48 zápasech, ale bude mít těžké. Stejně jako vyhrát korunu střelců, neboť hned sedm mužů včetně třineckého Martina Adamského dalo branek 12. Nejlepším asistentem je zatím Nedvěd z Liberce s 19 přihrávkami. Hned na čtvrtém místě pak je obránce Ocelářů Zíb, který přihrál na gól patnáctkrát.

19. David Květoň (TRI) 18 (8+10)

Petr Nedvěd nedávno na Kladně utrpěl zranění čelisti a bude delší čas mimo hru. Zatím je s 31 body v čele kanadského bodování, ale jakou bude mít ztrátu, až se vrátí zpět na kolbiště, ukáže až čas.

4. Petr Ton (SPA) 15

Petr Ton (na snímku stíhá Davida Květoně) nastřílel už 13 branek a je v čele tabulky střelců. Je to jen o jeden zásah víc než mají jeho soupeři, ale v poločase tohoto souboje má nejlepší výchozí pozici.

První dva nejproduktivnější beci ligy jsou z Třince a ještě k tomu většinou hrají spolu v páru. Lukáš Zíb a Josef Hrabal dohromady nasbírali 33 kanadských bodů (9+24). Což je bilance, kterou občas nemá kdekterá útočná trojka dohromady. Nejproduktivnější cizinci v naší soutěži jsou jako už dlouhodobě Slováci. Vede Martin Bartek z Pardubic, nejproduktivnější Ocelář, který nepochází z České republiky, je Hudec, nasbíral zatím 4 body.

Zlým mužem soutěže je Slávista Kalus, který má na svém kontě už 102 trestné minuty. Přes stovku už zejména vinou svého extempore z úterního zápasu s Třincem se dostal také Malík z Vítkovic. Se 76 trestnými minutami je na čtvrtém místě Lukáš Zíb. V hodnocení nejužitečnějších hráčů zatím vévodí Sparťané. Na prvních čtyřech místech se seřadili: Philipp, Y. Treille, Ton a lídr Alex Foster, který je 14 bodů v plusu.

5. Boris Žabka (MLB) 60

Lukáš Zíb je s 18 body nejproduktivnějším obráncem ligy. Pokud se podíváme na celkové kanadské bodování, i v tomto hodnocení je vysoko. V konkurenci útočníků a rozených střelců je na velmi solidním 22. místě. Kromě něho a Hrabala není v elitní čtyřicítce kanadského bodování jiný obránce.

6. Stanislav Hudec (TRI) -10

Na prvních čtyřech místech bodování plus/mínus je kvarteto Sparťanů. O třetí místo se s Yorickem Treillem dělí i Radek Philipp (na snímku s číslem 52). Obránce, který se dokázal v zápase ve Werk aréně sám prosadit gólově.

Na čele brankářských statistik je v obou nejsledovanějších kategoriích liberecký Marek Pinc, který má úspěšnost zákroků téměř 94 a půl procenta a pouští zhruba 1,6 branky v každém zápase. V nejlepší trojce s ním je ještě Pöpperle ze Sparty a Horčička ze Zlína – oba mají úspěšnost nad 93 % a průměr branek na zápase pod hodnotu 2. Třinecký Peter Hamerlík je v úspěšnosti zásahů šestý (92,53 %) a v průměru obdržených branek sedmý (2,45). Ale jeden primát přesto drží: ze 17 brankářů, kteří letos už udrželi čisté konto, jich dokázal vychytat nejvíc – neinkasoval už třikrát a atakuje tak svůj loňský výkon (6).

Nejvíce vítězných utkání má na svém kontě liberecký Pinc a Kovář z Českých Budějovic. Oba chytali v 16 vítězných zápasech. Třinečtí brankáři jsou na sedmém (Hamerlík s 10 výhrami), resp. 23. místě (Vojtek se třemi). Co se týče vytíženosti, nejméně oddychu dostal vítkovický Málek (chytal 1460 minut). Třinecký Hamerlík je na sedmém místě (1201 minuta), Vojtek na 23. (342) a Francouz na 32. místě (40 minut odchytaných v třineckém brankovišti). Přes 1000 minut zatím odchytalo osm brankářů.

Čistá konta gólmanů:
3 – Peter Hamerlík (TRI)
2 – Marek Pinc (LIB), Tomáš Pöpperle (SPA), Luboš Horčička (ZLN), Jakub Kovář (CEB), Jan Chábera (KLA), Sasu Hovi (KOM), Roman Málek (VIT), Dominik Furch (SLA)
1 – Jakub Sedláček (ZLN), Lukáš Mensator (KVA), Lukáš Cikánek (KLA), Adam Svoboda (PLZ), Jaroslav Hübl (MLB), Martin Volke (LIT), Martin Falter (KLA), Marek Mazanec (PLZ)

32. Pavel Francouz (TRI) 40

Marek Pinc je prozatím brankářským králem Tipsport extraligy 2011/12. Vychytal nejvíce vítězství (16), má nejlepší průměr (1,62) i nejlepší úspěšnost zásahů (94,36 %).

Hráč utkání

Nejvícekrát byla nejlepším hráčem utkání vyhlášena hned dvojice hráčů. Byl to mladoboleslavský David Výborný a František Lukeš z Litvínova. Oběma se toto ocenění dostalo sedmkrát. Šestkrát podal nejlepší výkon ve svém týmu Burger z Vítkovic a pětkrát se to povedlo hned osmi hráčům, včetně Petera Hamerlíka. Z třineckých hráčů je další pořadí: Zíb 3x, Adamský, Bonk, Kohn, Hrňa, Peterek všichni 2x. Osm hráčů bylo vyhlášeno nejlepším Ocelářem zápasu zatím jednou.

Týmové statistiky

Kromě extraligové tabulky, do které bylo zasaženo vinou několika předehrávek a dohrávek, existuje řada zajímavých ukazatelů a faktorů, které mají vliv na ligové boje. Například kdo má aktuálně nejlepší formu, zabijácké přesilovky nebo kdo má nejméně disciplinované mužstvo? Prozradí následující řádky, tabulky a přehledy.

Návštěvnost

Celková: 1. Pardubice 6442 diváků, 2. Kometa Brno 5870, ..., 11. Třinec 4133, ..., 13. Mladá Boleslav 3794, 14. Kladno 3478.

Domácí: 1. Pardubice 8284 diváků, 2. Kometa Brno 7000, ..., 11. Třinec 3912, ..., 13. Karlovy Vary 3117, 14. Kladno 2716.

Venkovní: 1. Sparta Praha 5889 diváků, 2. Slavia Praha 5029, ..., 12. Třinec 4355, 13. České Budějovice 4346, 14. Liberec 4277.

Nejlepší návštěvy na domácích stadionech mají už dlouhodobě kluby z Pardubic a z Brna, kam chodí sice méně diváků, ale aréna mívá naplněnější kapacitu než v Pardubicích. Tradičně vysoké návštěvy chodí také na Spartu a v Plzni. Třinec je s domácí návštěvností na 12. místě (3912 diváků znamená průměrně ze 75 procent naplněná kapacita) těsně za Slavií. Venku nejvíce lidí chodí na Spartu a Slavii, ale následně je to velmi vyrovnané. Zbylých 12 klubů má venkovní návštěvy mezi 4900 a 4200 diváky. Možná trochu nečekané týmy lákají nejmíň – nejhorší návštěvy venku má Liberec, České Budějovice, Třinec a Vítkovice.

Třinečtí fanoušci zatím do Werk arény chodí v průměrném počtu 3912. Je to v průměru o 224 více než v základní části 2010/11, byť se Ocelářům letos mezi domácími mantinely daří o poznání hůře než loni.

Tabulka extraligy

Top 6. V elitní šestce se na prvních dvou místech drží Sparta (53 bodů) a Liberec (52). Tyto kluby mají náskok pěti resp. šesti bodů na České Budějovice a Plzeň (po 47). Toto kvarteto by začínalo čtvrtfinále na domácím kluzišti. Přímo do play-off by podle současné tabulky proklouznul ještě tým Zlína (44) a Třince (o dva body méně). Z první šestky mají rovných 26 zápasů odehrány čtyři týmy, Zlín o jeden více, Mountfield má naopak zápas k dobru.
Předkolo. Z klubů, které by si podle momentální tabulky zahrály předkolo, má minimálně ztrátu na elitní šestku mančaft Pardubic (40) a Vítkovic (39), ty ztrácejí na šestý Třinec jen tři body. Větší ztrátu má Kladno (36 bodů) a Kometa (31), která je v desítce jen díky lepšímu skóre a zatím se jí týkají spíš boje ve spodních patrech tabulky. Kladno a Brno mají zápas k dobru.
Play-out. Mezi desátým Brnem a předposledními Karlovými Vary je rozdíl pouhých dvou bodů. Mezi těmito týmy je ještě namačkaný Litvínov a Slavia. Černého Petra zatím drží tým Mladé Boleslavi, který ztrácí čtyři body na předposledního a šest bodů na desáté místo. Slavia a Karlovy Vary mají odehráno již 27 utkání.

Aktuální forma – posledních 10 zápasů

1. Sparta Praha, 8 výher (1 v prodl.) – 2 prohry (obě v prodl.), skóre 33:14, 25 bodů
9. Zlín, 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher (1 v prodl.), skóre 17:23, 14 bodů
10. Karlovy Vary, 4 výhry (1 v prodl.) – 6 proher (1 v prodl.), skóre 26:25, 12 bodů
11. Slavia Praha, 3 výhry (1 v prodl.) – 7 proher (3 v prodl.), skóre 21:33, 11 bodů
12. Kometa Brno, 3 výher – 7 proher (1 v prodl.), skóre 21:22, 10 bodů
13. Litvínov, 4 výhry (2 v prodl.) – 6 proher, skóre 32:38, 10 bodů
14. Mladá Boleslav, 3 výhry – 7 proher (1 v prodl.), skóre 27:38, 10 bodů

Pokud se podíváme na aktuální formu extraligových týmů z pohledu sérií, které momentálně drží (ať už vítězné nebo série proher), tak nejlépe na tom je Sparta, která vyhrála poslední čtyři zápasy. České Budějovice mají na svém kontě dvě výhry za sebou. Na druhém pólu pak je Litvínov a Mladá Boleslav, kteří nedokázali zvítězit třikrát resp. čtyřikrát po sobě. Žádný jiný tým nevyhrál/neprohrál více než jeden zápas za sebou.

Jestliže budeme aktuální formu posuzovat z hlediska toho, kolik bodů týmy vybojovaly v posledních deseti zápasech, na čele je opět Sparta, která získala 25 bodů, tedy 83 % možných. Nadpoloviční úspěšnosti, tedy zisku více jak 15 bodů, ještě dosáhl Liberec, Plzeň, Třinec (který získal 18 bodů, což se rovná úspěšnosti 60 %), Vítkovice, Kladno a České Budějovice. Nejméně bodů (10) pak získaly týmy Komety, Litvínova a Mladé Boleslavi.

Tomáš Klimenta je host z Liberce. Podle dohody by měl v Třinci působit do konce ledna, tedy ještě 19 zápasů. Za Oceláře odehrál zatím 11 zápasů s bilancí 5 bodů (2+3). Obě jeho branky však byly vítězné (v Pardubicích a proti Karlovým Varům).

Využití přesilovek

1. Vítkovice 20,54 % (23 přesilovkových branek)

14. Mladá Boleslav 529

Nejlepšími přesilovkami stále disponují hráči Vítkovic, kteří jako jediní mají úspěšnost přesilových her nad 20 procenty. Třinečtí jsou se svými zhruba 16 procenty na pátém místě. Nejvíce početních výhod využili hráči Litvínova (konkrétně 24), hokejisté Třince a Vítkovic mají na svém kontě o jeden gól méně. Nejhorší přesilovky mají v Brně (9 využitých) a Zlíně (10), zejména u Zlínských, kteří kdysi disponovali velmi smrtícími přesilovkami, je číslo 8,4 % poměrně zarážející. Paradoxně Brňané dali (spolu s hráči Plzně) nejvíce branek v oslabení – konkrétně 5, což je více jak nadpoloviční počet vzhledem k využitým přesilovkám. S trochou nadsázky se dá říct, že Kometa spíše dá branku v oslabení než v přesilovce. Oceláři jsou se čtyřmi brankami v početní nevýhodně na děleném třetím místě. Soutěž slušnosti zatím vede Kladno. Oceláři jsou na 11. místě a jsou přibližně stejně trestaní jako hráči Litvínova, Karlových Varů, Slavie nebo Brna. Nejméně slušným mužstvem je Mladá Boleslav, která má na svém kontě skoro dvojnásobek trestných minut Kladna.

Josef Hrabal je stejně jako jeho parťák z obranného páru Zíb velmi produktivní. Nasbíral už patnáct bodů, dal šest branek (jednu z nich střílí na snímku do branky Litvínova v zápase, v němž se trefil hned dvakrát) a je dokonce vůbec nejproduktivnějším hráčem z celého týmu v početních výhodách.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základních statistik nejsou nezajímavé i další údaje, které bývají běžnému pohledu skryté – např. který hráč je nejproduktivnější při přesilovkách, má největší úspěšnost v nájezdech nebo se nejčastěji nechá vyloučit do tří...

Ve druhé čtvrtině základní části, konkrétně ve 14 zápasech (v termínu, kdy už běžela druhá čtvrtina, se ještě dohrávalo úvodní kolo v Liberci), Oceláři nasbírali celkem 7 výher a stejný počet proher a získali 22 ze 42 bodů (52 % možných). Celkově se Oceláři zatím drží lehce nad poloviční úspěšností sběru bodů – přesněji 54 procent. A pokud budou podobné výkony předvádět i ve druhé půlce základní části, míří k celkovému zisku zhruba 85 bodů. Loni by tato bilance byla na úrovni přímého postupu do čtvrtfinále play-off.

1. čtvrtina: 12 zápasů, 5-1-3-3, skóre 39:29, 20 bodů (56 % možných)
2. čtvrtina: 14 zápasů, 6-1-2-5, skóre 41:39, 22 bodů (52 % možných)
Celkem: 26 zápasů, 11-2-5-8, skóre 80:68, 42 bodů (54 % možných)