Statistické okénko po první čtvrtině Tipsport extraligy

20.10.2011 · Michal Samiec
V rozpisu základní části Tipsport extraligy bylo u 13. kola, kterým končí první čtvrtina dlouhodobé části sezóny, datum 18. října. Vzhledem k odloženému prvnímu kolu a dalším termínovým přesunům však nebyla odehrána plná dávka 91 zápasů, přesto však dovolte, abychom vám nabídli statistický souhrn.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 19. říjnu 2011.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po první čtvrtině základní části Tipsport extraligy sezóny 2011/2012. K dispozici je také přehled úspěšnosti v přesilovkách, návštěvnosti, aktuální formy týmů apod.

Lídři extraligy

Ve statistikách produktivity se na čelních příčkách drží dvojice Petr Nedvěd z Liberce a Jiří Burger z Vítkovic. Oba nasbírali shodně osm branek i asistencí a jsou nejproduktivnější hráči a zároveň i střelci celé ligy. Ocelářem, který nasbíral zatím nejvíce bodů, je s 13 zářezy David Květoň, jehož devět asistencí vyneslo do čela pořadí asistentů.

10. Viktor Hübl (LIT) 11 (6+5)

Petr Nedvěd ukazuje, že ani ve 39 letech neztrácí nic z toho, co se naučil ve více jak tisícovce zápasů v nejslavnější soutěži planety. Se 16 body spolu s vítkovickým Burgerem vévodí tabulce produktivity Tipsport extraligy.

3. Martin Jenáček (LIT) 8

David Květoň je s 13 body nejproduktivnějším Ocelářem a s devíti asistencemi nejlepším nahrávačem celé soutěže. Zatím v sezóně nejčastěji nastupuje s kapitánem Bonkem a Rosťou Maroszem.

Nejproduktivnější dvojicí obránců v celé soutěži je třinecký pár Josef Hrabal - Lukáš Zíb. Oba nasbírali po devět bodů. Prvně jmenovaný je navíc v čele soutěže užitečnosti, tedy hodnocení plus mínus – je 11 bodů v plusu. Nejproduktivnějším cizincem je pardubický Bartek. V čele tabulky trestanosti je Kalus ze Slavie, kterému už moc nechybí do stominutové hranice. V první pětce tohoto kritéria jsou hned tři hráči z Mladé Boleslavi. Nejhorší čtveřicí podle hodnocení +/- jsou pak hráči Karlových Varů.

7. Ladislav Kohn (TRI) 38

Tři z pěti nejtrestanějších hráčů naší extraligy je z Mladé Boleslavi. Jedním z těch, kteří se často umisťuje mezi hráči s největším počtem trestných minut, je Boris Žabka.

13. Jiří Polanský (TRI) -5

Nejproduktivnějším bekem soutěže je třinecký konstruktivní obránce Josef Hrabal. Zároveň následuje Lukáše Krajíčka v pozici hráče s nejlepší bilancí +/-. Na jeho kontě je 11 kladných bodů.

Luboš Horčička, nyní ve službách Zlína, ukazuje, že loňská základní část, kdy se objevil na čele statistik brankářů ještě v barvách Plzně, nebyla vůbec náhodná. Vévodí bilanci brankářů jak podle úspěšnosti, tak podle obdržených branek přepočítaných na jeden zápas. Peter Hamerlík je podobně jako loni v čele s počtem čistých kont, je pátý podle úspěšnosti, šestý podle průměru, třetí podle počtu vychytaných vítězství a za Pöpperlem a Hovim třetí nejvytíženější brankář ligy podle počtu odchytaných minut.

Čistá konta gólmanů:
2 – Peter Hamerlík (TRI), Marek Pinc (LIB)
1 – Tomáš Pöpperle (SPA), Jakub Kovář (CEB), Roman Málek (VIT), Dominik Furch (SLA)

28. Martin Vojtek (TRI) 38

Třinecký brankář číslo jedna Peter Hamerlík patří podle počtu odchytaných minut mezi nejvytíženější brankáře české extraligy. Kategorií, ve které mu patří stejně jako po loňské základní části první místo, je počet vychytaných čistých kont.

Hráč utkání

Nejčastěji vyhlašovaným hráčem utkání je podobně jako loni hráč Mladé Boleslavi. Loni to byl brankář Schwarz, po úvodní čtvrtině letošního ročníku je to David Výborný - celkem pětkrát. Čtyřikrát se podobné ocenění dostalo na Petra Čajánka (ZLN), Petra Nedvěda (LIB), Jiřího Burgera (VIT) a Tomáše Pospíšila (KOM). Z Ocelářů nebyl nikdo vyhlášen více než dvakrát. A tolikrát se to poštěstilo Radku Bonkovi, Peteru Hamerlíkovi a Lukáši Zíbovi.

Týmové statistiky

Kromě extraligové tabulky, která není kompletní kvůli odloženému prvnímu kolu a naopak jsou v ní zápasy předehrané, existuje řada zajímavých ukazatelů a faktorů, které mají vliv na ligové boje. Například kdo má aktuálně nejlepší formu, zabijácké přesilovky nebo kdo má nejméně disciplinované mužstvo? Prozradí následující řádky, tabulky a přehledy.

Návštěvnost

Celková: 1. Pardubice 6260 diváků, 2. Kometa Brno 5933, ..., 12. Třinec 3774, 13. Kladno 3542, 14. Karlovy Vary 3534.

Domácí: 1. Pardubice 8349 diváků, 2. Kometa Brno 6940, ..., 11. Třinec 4039, ..., 13. Kladno 3123, 14. Karlovy Vary 2593.

Venkovní: 1. Sparta Praha 6544 diváků, 2. Plzeň 5266, ..., 13. Zlín 4014, 14. Třinec 3404.

Divácké statistiky podobně jako v loňské sezóně ovládají Pardubice a brněnská Kometa. Oba kluby ale zaznamenaly divácký úbytek – Pardubičtí přišli v průměru o téměř 600 diváků a Kometa o dvě stovky na zápas. Nejnižší návštěvy doma mají na Kladně a v Karlových Varech, kde v průměru chodí jen něco přes 2,5 tisíce. Ocelářům se naopak průměrná návštěvnost zvýšila. Po titulu mají doma na zápase průměrně o cca 400 diváků více než loni. Naopak venku Třinec vůbec netáhne, nejméně z celého extraligového pelotonu – průměrně necelé 3,5 tisíce.

Návštěvnost domácích zápasů se Ocelářům po získaném titulu zvedla o skoro čtyři stovky a po letech je opět nad úrovní 4000 na zápas. Přesto si zatím fanoušci ve Werk aréně příliš radosti neužili, děkovačku po vyhraném zápase hráči absolvovali jen třikrát ze sedmi zápasů.

Tabulka extraligy

Top 6. Na čele extraligové tabulky se zatím drží tři týmy se ziskem 24 bodů – o vedení se přetahují České Budějovice, které jsou aktuálně v čele, Plzeň a Zlín. O dva body méně má znovuzrozená pražská Sparta a Liberec. O další dva body zpět (20 bodů) je na šestém místě mistrovský Třinec.
Předkolo. Předkolo by si prozatím zajistily Pardubice, Kometa Brno, Vítkovice a druhé pražské S, Slavia. Tyto týmy jsou naměstnané v rozmezí zisku 15 až 18 bodů.
Play-out. 15 bodů stejně jako desátá Slavia má ale i další dva mančafty, které by skončily momentálně v play-outu. Jsou jimi Kladno a Litvínov, který zpočátku celé soutěži po krátkou dobu dokonce vládnul. Od začátku jsou na dně Mladá Boleslav a Karlovy Vary, které se ziskem 9 bodů ztrácejí na desáté místo 6 bodů.

2. Plzeň, 7 výher (1 v prodl.) – 3 prohry (1 v prodl.), skóre 33:24, 21 bodů
3. Č. Budějovice, 7 výher (1 v prodl.) – 3 prohry (1 v prodl.), skóre 30:21, 21 bodů
4. Třinec, 6 výher (1 v prodl.) – 4 prohry (3 v prodl.), skóre 35:22, 20 bodů
5. Liberec, 7 výher (1 v prodl.) – 3 prohry, skóre 29:24, 20 bodů
6. Zlín, 7 výher (2 v prodl.) – 3 prohry (1 v prodl.), skóre 24:19, 20 bodů
7. Pardubice, 5 výher (1 v prodl.) – 5 proher (1 v prodl.), skóre 28:24, 15 bodů
8. Vítkovice, 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher (1 v prodl.), skóre 34:29, 14 bodů
9. Brno, 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher, skóre 29:31, 13 bodů
10. M. Boleslav, 4 výhry (1 v prodl.) – 6 výher (1 v prodl.), skóre 20:32, 12 bodů
11. Kladno, 3 výhry – 7 proher (1 v prodl.), skóre 19:30, 10 bodů
12. Slavia, 3 výhry (1 v prodl.) – 7 proher, skóre 27:35, 9 bodů
13. K. Vary, 2 výhry – 8 proher (3 v prodl.), skóre 25:37, 9 bodů
14. Litvínov, 3 výhry (2 v prodl.) – 7 proher (1 v prodl.), skóre 19:33, 8 bodů

Nejdelší aktuální sérii drží hráči Českých Budějovic s pěti výhrami na jedné straně a Kladna s Karlovými Vary s třemi, resp. s šesti porážkami na druhé straně. Zbytek extraligových týmů nemá na svém kontě více než jednu nebo dvě výhry či porážky. Z posledních deseti zápasů nejvíc bodů vytěžili hráči Sparty, Plzně a Českých Budějovic (po 21 bodů), Oceláři získali o bod méně. Nejméně získali hráči Litvínova, kteří po nadějném začátku ligy získali v posledních 10 zápasech jen osm bodů.

Martin Adamský umí dát radost z gólu najevo hodně náruživě. A že letos těch příležitostí má víc než dost! Za celou loňskou základní části dal 10 gólů, v úvodních 12 kolech letošního ročníku se trefil už sedmkrát.

Využití přesilovek

1. Vítkovice 24,07 % (13 přesilovkových branek)

14. M. Boleslav 263

Nejlepší přesilovky v soutěži mají Vítkovice, které využívají průměrně téměř každou čtvrtou svou početní výhodu. Třinečtí jsou s necelými 17 procenty na čtvrté místě. Nejhůře jsou na tom jen s něco přes 8 procenty hráči Brna. Co se týče počtu využitých přesilovek nejvíce jich využily Vítkovice, Slavia a Třinec (13), nejméně Brno (4). Nejvíce gólů ve vlastním oslabení dali třinečtí Oceláři (3). Nejslušnější mužstvo má zatím Kladno (110 trestných minut). Třinečtí jsou až třetí od konce, nejtrestanější jsou hráči Mladé Boleslavi (263 minut).

Ladislav Kohn byl v první sezóně v dresu Ocelářů se ziskem 60 bodů v 56 zápasech nejproduktivnějším hráčem týmu. V loňské sezóně i vinou zranění získal v základní části jen 18 bodů. V play-off však patřil mezi klíčové hráče a začátek letošní sezóny mu bodově taky vychází. Až mu začne padat více branek, bude v třinecké sestavě opět obávaný kanonýr.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základních statistik nejsou nezajímavé i další údaje, které bývají běžnému pohledu skryté – např. který hráč je nejproduktivnější při přesilovkách, má největší úspěšnost v nájezdech nebo se nejčastěji nechá vyloučit do tří...

V úvodní čtvrtině letošní základní části Oceláři získali ze 12 zápasů, když ještě chybí odehrát úvodní kolo v Liberci, 20 bodů, což je 56 % z celkového počtu bodů, které mohli získat. Oproti loňské sezóně, kdy Oceláři v úvodní čtvrtině získali 27 bodů, je to pokles o 13 %.

1. čtvrtina: 12 zápasů, 5-1-3-3, skóre 39:29, 20 bodů (56 % možných)

5. Rob Davison 1 (1+0)

V produktivitě Ocelářům zatím vládne David Květoň, v němž spousta fanoušků viděla náhradu za Martina Růžičku, který odešel do Chabarovsku. Nejlepším střelcem je ale věčný pohodář Martin Adamský, který dal už sedm gólů. Třinečtí trenéři Marek s Kopřivou disponují i dvěma velmi ofenzivně schopnými obránci – Zíb s Hrabalem nasbírali už devět bodů.

3. Martin Adamský 1 (1+0)

Jan Peterek tento týden překlenul čtyřicítku, ale na ledě to často není vidět. Například jako v zápase proti Plzni. Před koncem prodloužení v oslabení ve třech nezaváhal spurtovat do protějšího rohu hřiště do souboje o puk. Ten vyhrál a ukličkoval obránce i brankáře Svobodu.

3. Martin Lojek 5

Nejtrestanějším Ocelářem je zatím Ladislav Kohn, nejvíce dvouminutových trestů nasbíral zase Lukáš Havel. Nejproduktivnější v přesilovkách je defenzivní pár Zíb – Hrabal, oba už získali v početní výhodě pět bodů (2+3). Oslabením zase s dvěma brankami vévodí Jan Peterek, zejména jeho akce z prodloužení s Plzní bude ještě hodně dlouho v paměti fanoušků.

Vyšší tresty:
1. Ladislav Kohn 30 trestných minut (1x desetiminutový trest a 1x do konce)
2. Lukáš Zíb 20 (2x desetiminutový trest)
3. Radek Bonk, Lukáš Havel a Darcy Verot všichni 10 (1x desetiminutový trest)

Vyloučení do tří:
2 – Martin Richter, Stanislav Hudec
1 – Josef Hrabal, Martin Lojek, Rob Davison, Martin Adamský, Ladislav Kohn, Lukáš Havel, Jan Peterek