Bruslaři byli nad síly Ocelářů, Slezané skončí druzí

28.02.2017 · Daniel Ježek, Vojtěch Tůma
Jednapadesáté kolo přineslo rozuzlení boje o Prezidentský pohár a postup do hokejové Ligy mistrů. Oceláři, kteří prohráli na ledě Mladé Boleslavi, v kombinaci s prohrou Sparty zakončí dlouhodobou část na druhém místě. Slezany tak v příštím roce uvidíme v Champions Hockey League!
51.kolo, úterý 28.2.2017
Ml. Boleslav
5:1
Třetiny: 2:1, 2:0, 1:0  Branky a nahrávky: 11. Urban (Musil, Hyka), 19. Hyka, 29. Žejdl (Orsava), 40. Pospíšil (Vampola), 57. Lenc (Klepiš) – 16. Petružálek (Redenbach, Martin Růžička). Rozhodčí: Lacina, Hejduk – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3517. Střely na branku: 25:33. Zblokované střely: 5:14. Hity: 10:9. Vhazování: 40:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.
BK Mladá Boleslav: Maxwell – Stříteský, Kučný, Kurka, Hanzlík (C), Holub, Štich – Hyka, Musil, Lenc – Pacovský, Urban, Látal – Žejdl, Klepiš, Orsava – Pabiška (A), Vampola (A), Pospíšil
HC Oceláři Třinec: Hrubec (41. Hamerlík) – Roth, Linhart, Krajíček, M. Doudera, Nosek, L. Galvas (A), Hrabal, L. Doudera – Petružálek (A), Redenbach, Rákos – Martin Růžička, Kane, Adamský (C) – Hrňa, Marosz, Jašek – Netík, Marek Růžička, Cienciala

Na úvodní šanci úterního duelu diváci moc dlouho čekat nemuseli. Už zkraje druhé minuty se totiž do přečíslení dvou proti jednomu vydali Orsava s Urbanem, který po skákavé přihrávce od svého kolegy ale zamířil kousek vedle poloprázdné třinecké svatyně. Aktivita byla i nadále na straně Bruslařů, ve čtvrté minutě navíc na trestnou lavici usedl Redenbach. S nabídnutou přesilovkou ale domácí nenaložili ideálně, oslabení Oceláři se dokonce mohli ujmout vedení, když se krásně utrhl a uvolnil Netík, jeho rána ale skončila těsně nad. Krátce po skončení hry v početní převaze vyslal Hanzlík parádní pas na útočnou modrou, načež Hyka sklepl pro Lence, ten ale z nadějné pozice taktéž minul. Posléze Středočeši dostali k dispozici další přesilovku. Ta se pro ně zprvu vyvíjela poněkud smolně, Tomáš Urban totiž netrefil zcela odkrytou branku soupeře, o pár vteřinek později ale po Musilově přihrávce dostal šanci na nápravu a tentokráte už byl úspěšný – 1:0!

Kýhosova družina se stále nedokázal vyvarovat zbytečných faulů, Boleslav tak znovu hrála v pěti proti čtyřem a zase byla nebezpečná, Hrubec ale tentokráte všechny střelecké pokusy zvládl eliminovat. V patnácté minutě gólmana Ocelářů ihned po vyhraném vhazování prověřil Žejdl, pětadvacetiletý rodák z Vimperka ale vytasil svůj levý beton. Jednalo se o velmi důležitý zákrok, nedlouho nato totiž hosté také dostali předvést svůj přesilovkový kolotoč, na jehož konci Redenbach pěknou žabičkou našel kousek od levého kruhu neobsazeného Jakuba Petružálka a ten vymetl pavučinky v horním růžku. Tento moment Slezany nakopl, najednou jich bylo plné kluziště, v čase 18:15 si ale Bruslaři po jejich neuvěřitelné chybě vzali ztracené vedení zpět. Hrubcovu rozehrávku v těsné blízkosti vlastní svatyně trestuhodně nezpracoval Milan Doudera, čehož bleskurychle využil pohotový Tomáš Hyka, který už neměl se zasunutím kotouče do sítě problém.

Na začátku prostředního dějství hrály oba celky ve čtyřech, volnějšího prostoru chytře využil Jakub Klepiš, jenž se propracoval až k pravému kruhu, odkud ale Hrubcovu branku přestřelil. Následovala již několikátá boleslavská přesilovka, v níž se díky Látalově rychlé nahrávce zpoza branky před třineckého gólmana vytočil Vampola, z bezprostřední blízkosti ale nebyl úspěšný. Hosté nechtěli zůstat pozadu, po Štichově nepřesné ráně puk podél mantinelu doputoval až do neutrální zóny, načež Redenbach vyzval ke skórování Jakuba Petružálka, Maxwell ale číhal na správném místě. V sedmadvacáté minutě už byli Oceláři vyrovnání o poznání blíže, když z hranice pravého kruhu napřáhl Lukáš Jašek a puk se zastavil na tyči. Téměř vzápětí ale obrana Třince totálně zaspala a nabídla svému soupeři přečíslení tří proti jednomu, které přesnou střelou mezi Hrubcovy v další gól přetavil Lukáš Žejdl.

Svěřenci trenéra Kýhose znovu zahrozili při další hře v početní převaze. Nejprve Kane parádním křížným pasem oslovil Marosze, Maxwell se ale proti jeho bombě stačil přemístit. Za pár chvilek zase z mezikruží nebezpečně pálil Martin Růžička, americký gólman v boleslavském dresu si ale znovu věděl rady, stejně tak tomu bylo i při následné dorážce dotírajícího Adamského. Pětadvacetiletý rodák z prosluněné Floridy diváky znovu nadchl ve čtyřiatřicáté minutě, když po dalším ze svých zásahů vyklepal puk z lapačky a zkusil do samostatného úniku vyslat Klepiše, tomu ale v klíčový moment nevyšlo zpracování. Zanedlouho si oba týmy připsaly po jedné dobré příležitosti, Pabiška ale po Vampolově nabídce zacílil vedle, štiplavý pokus od Petružálka zase bedlivě sledoval Maxwell. Vše nasvědčovalo tomu, že do kabin půjdou Výborného svěřenci s dvoubrankovým vedením v zádech, pětadvacet vteřin před druhou sirénou ale jejich náskok ještě navýšil přesně pálící Tomáš Pospíšil.

Do závěrečné periody hosté nastoupili se změnou mezi třemi tyčemi, kam se místo Hrubce postavil Peter Hamerlík. Nechybělo mnoho a slovenský gólman mohl hned z první střely kapitulovat, po Urbanově nabídce na teč ale Látal kotouč usměrnil těsně vedle. Rušno bylo i okolo Maxwellovy svatyně, když se po Krajíčkově zdánlivě nenápadném nahození k teči prodral Hrňa, i jemu ale scházely decimetry. Oproti předchozím dějstvím na ledové ploše vše probíhalo v poněkud klidnějším duchu, vzhledem k důležitosti a vývoji utkání se s tím ale dalo počítat. Nezáživnou pasáž ukončilo až vyloučení Kučného, v nabídnuté přesilovce nejprve nepříjemně pálil Martin Růžička, následně se v brankovišti rozpoutal pořádný závar, Bruslaři ale vše přestáli bez úhony.

Očekávaný tlak ze strany Ocelářů stále nepřicházel, po většinu času se sice hrálo v Maxwellově bezprostřední blízkosti, největší nebezpečí ale představovala v jednapadesáté minutě vyslaná rána Martina Adamského do boční sítě. Krátce nato Boleslavští ujeli do přečíslení dvou proti jednomu, Vampola kotouč přenechal Žejdlovi, který mu hodlal tu samou laskavost ještě oplatit, celou akci ale zbytečně překombinoval. Alespoň jiskřičku naděje mohl pro Třinec vykřesat Kane, jenž se po individuálním průniku probil až před domácího gólmana, vzájemný souboj ale lépe zvládl Maxwell. Definitivní pojistku nad svou výhrou Bruslaři přidali v čase 56:07, kdy se při vlastním oslabení do úniku dostali Klepiš s Radanem Lencem, který ranou přesně pod víko nedal Hamerlíkovi sebemenší šanci.

Boris Žabka (BK Mladá Boleslav): „Po dvou prohrách to byl pro nás důležitý zápas, i když předtím jsme předvedli slušný výkon. Měli jsme dobrý vstup do utkání a konečně se prosadili z přesilovky. První třetina byla povedená, ve druhé jsme z toho malinko vypadli, ale dokázali jsme být produktivní. Vrátili jsme se k našemu hokeji a třetí třetinu sehráli takticky na úrovni. Chceme poděkovat celému týmu, předvedl výborný výkon podpořený dobrou prací gólmana. Postup do předkola znamená splnění částečného cíle. Jsme za to rádi.“

René Mucha (HC Oceláři Třinec): „Musím říci, že utkání bylo z naší strany zvláštní. Nemyslím, že bychom hráli až tak špatnou první třetinu, ale přesto jsme udělali tři fauly a z oslabení dostali gól. V přesilovce se nám následně povedlo srovnat, jenže pak padl trochu nešťastný druhý gól domácích. Kdybychom šli po přestávce za vyrovnaného stavu, vypadalo by to asi lépe. I tak jsme si vytvořili dost šancí, ale nebyli jsme produktivní. A soupeř trestal. Jakmile odskočil na rozdíl tří gólů, moc jsme se do šancí nedostávali. Domácí vyhráli zaslouženě.“