Z chomutovského ledu se Oceláři vrátili s nepořízenou

26.01.2016 · Martin Stebel
V rámci jubilejního 40. kola Tipsport extraligy se Oceláři představili na kluzišti Chomutova. Duel na severu Čech sice rozehráli nadějně, ale o osudu střetnutí rozhodla třetí část hry, kterou zvládli lépe domácí a získali komplet bodů. Příští konfrontace čeká bíločervené v pátek, kdy ve WERK ARENĚ hostí Karlovy Vary.
40.kolo, úterý 26.1.2016
Chomutov
4:2
Třetiny: 1:1, 0:1, 3:0  Branky a nahrávky: 12. Rutta (Sklenář), 46. Tomica (Skinner, Červenka), 49. Ölvecký (Růžička, Jánošík), 60. Červenka – 15. Irgl (Polanský, Dravecký), 30. M. Růžička (Svačina, Plíhal) Rozhodčí: Horák, Šindler – Jelínek, Pešek Vyloučení: 1:5 Využití: 1:0 Střely na branku: 24:23 Vhazování: 36:31 Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2 Diváci: 3997 Nejlepší hráči: Vladimír Růžička - Vladimír Svačina.
Kristan (Hanuljak) – Skinner, Rutta, Jánošík, Valach, Pereťagin, Dlapa, Mrázek, Blaha – Tomica, Červenka, Kaše – Vondrka, Dušek, Květoň – Sklenář, V. Růžička, Ölvecký – Hřebejk, Kämpf, Chlouba.
Hrubec (Svoboda) – Linhart, Nosek, Galvas, Hrabal, Klesla, Slovák, Doudera – Dravecký, Polanský, Irgl – Rákos, Kopecký, Tybor – Svačina, Plíhal, M. Růžička – Adamský, Rufer, Meidl – Jašek.

Z počátku opatrné utkání nepřineslo mnoho nebezpečných akcí. Až v páté minutě Ölvecký nahodil před bránu, kde stál osamocený Hřebejk, ten však zvedl kotouč příliš nad horní tyč. O dvě minuty později ukázal něco ze svého hokejového umu Červenka. Třicetiletý forvard si nejprve počkal, až si Hrubec vyjede z brankoviště, poté nastřelil jeho betony a neuspěl ani z následné dorážky. V deváté minutě Vondrka zůstal po zákroku Klesly ležet za bránou a na střídačku odjel otřesený ale po svých. O chvilku později však odešel do šatny.

Po krátkém tlaku Pirátů, který Třinečtí ještě ustáli a následně vyhodili, přišla první branka utkání. Úspěšná akce začala ve dvanácté minutě už po vhazování, při kterém jeden z třineckých hráčů zlomil hůl, což pomohlo Pirátům dostat kotouč až na modrou čáru. Tam stál Jan Rutta, jenž přesnou dělovkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě, trefil horní růžek Hrubcovy brány a poslal domácí do vedení – 1:0. Třinec na sebe nenechal dlouho čekat a o necelé tři minuty vyrovnal. Polanský poslal prudkou přihrávku na Zbyňka Irgla, který zvedl kotouč nad Kristanovy betony – 1:1. V osmnácté minutě měli Piráti možnost první početní výhody, kterou však po pokusech Hřebejka a Rutty nevyužili.

Hned v úvodu druhé třetiny měli velkou šanci hosté. Třinecký Růžička zůstal stát sám před Kristanem, který ale zachoval klid a útočníka hostů vychytal. Poté se do příležitostí dostali i Piráti, v dobrých pozicích se postupně vystřídali Červenka, Valach, Mrázek a Rutta s Kašem. V polovině zápasu přišel obrat, když videorozhodčí potvrdil branku Třineckých. Kristan nezachytil střelu Svačiny, kotouč si vlastní holí zdvihl do vzduchu, kde ho za záda domácího brankáře usměrnil Marek Růžička – 1:2. Krátce na to byl vyloučen Tomica, čímž daroval Třinci přesilovou hru. Hosté si v početní výhodě vytvořili tlak, který však ke gólu nevedl a domácí útočník se vrátil na led.

V šestatřicáté minutě Polanský trefil Ruttu, který narazil obličejem na mantinel, ale sudí po krátké poradě trest zrušili. Domácí obránce už však do zápasu nevrátil. O minutu později jeden z třineckých útočníků dostal puk za záda Kristana potřetí, gólu však bylo dosaženo vysokou holí, a proto ho rozhodčí neuznali. Hned vzápětí Chlouba udělal chybu na vlastní modré čáře, kde přišel o kotouč. Meidl s pukem vyrazil do útoku, ale střelou nízko nad ledem si na Kristana nepřišel. V čase 39:00 byla potrestána třinecká střídačka za příliš mnoho hráčů na ledě. Piráti početní výhodu do konce třetiny nevyužili, proto se jedna minuta přesunula do posledního dějství.

Piráti zkrácenou přesilovou hru nevyužili a hosté se vrátili do pěti. Poté byl u dvou šancí Hřebejk. Nejprve sám v dorážce neuspěl, poté vyslal kotouč do mezikruží, kde stál osamocený Dlapa, ten však poslal střelu mimo tři tyče. Ve 46. minutě, kdy byli Piráti hodně aktivní, Meidl oslabil svůj tým a za krosček si vysloužil dvě minuty na trestné lavici. Piráti přesilovou hru po jednadvaceti vteřinách využili. Po střele Skinnera od modré se puk odrazil k Marku Tomicovi, jenž dostrkal kotouč za Hrubce a vyrovnal – 2:2.

O tři minuty a pár vteřin později šli Piráti podruhé v zápase do vedení. Růžička s pukem dlouho čekal v útočném pásmu, než přihrál mezi kruhy, kde v jízdě tečoval kotouč za záda třineckého brankáře Peter Ölvecký - 3:2. V polovině třetí třetiny se Třinci podařilo ve vlastním oslabení hned po buly vyrazit do útoku. První Ruferovu střelu zastavil Kristan, druhou ránu schytal Jánošík, který zabránil puku v cestě do prázdné chomutovské branky. Hned na to se do dvou šancí v těsném sledu po sobě dostal Růžička. Nejprve procpal kotouč skrz Hrubce, kus černé pryže pak poskakoval po brankové čáře, ale nezapadl za ni. Poté trefil v dobré pozici obránce před sebou. V padesáté sedmé minutě si Třinečtí zkomplikovali hru dalším vyloučením, Tybor dostal dvě minuty za vysokou hůl. Pirátům se přesilová hra v závěru zápasu nepovedla, její průběh přerušili nepřesné přihrávky a vyhození hostů.

V čase 58:59 si třinecký trenér vybral oddechový čas a nechal maskovaného muže na střídačce. Postavení mimo hru připravilo Třinecké o útočné pásmo, ve stejném přerušení si i Růžička starší vybral oddechový čas. Necelých pět vteřin před koncem zápasu bylo rozhodnuto. Roman Červenka na útočné modré vybojoval kotouč a přesnou střelou trefil prázdnou třineckou bránu – 4:2.

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov): "Předchozí tři vzájemné zápasy jsme nešťastně ztratili až v koncovce. Tentokrát se to také nevyvíjelo dobře. Přestože jsme hráli slušně, Třinec dobře bránil a my jsme se těžko prosazovali. Ve třetí třetině jsme šli do určitého rizika, hráči takovou taktiku přijali a vydali ze sebe úplně všechno, za což jim chci poděkovat, protože to byla vynikající práce. Nejhorší je skutečnost, že jsme nejspíš na delší dobu ztratili dva hráče a to je velký stín utkání. Michal Vondrka má poraněné rameno a Jan Rutta po nárazu na mantinel utrpěl úraz v obličeji."

Jiří Dopita (HC Oceláři Třinec): "Mně se tento zápas nehodnotí jednoduše. První třetinu jsme neodehráli nejlépe, ale ani nejhůř. Ve druhé části si myslím, že jsme byli jednoznačně lepší. Škoda že jsme nedali nějakou branku navíc. Do třetí třetiny jsme nastoupili s tím, že se Chomutov bude tlačit dopředu. I přes nějaký tlak, jsme jim gól darovali sami. Pro mě to jsou tři darované body."