Výborný výkon a tři body na závěr mistrovského roku

30.12.2011 · Michal Samiec
Poslední zápas kalendářního roku 2011 přinesl ve Werk aréně hokej velmi vysoké úrovně. Oceláři si to rozdali s plzeňskými Indiány a poslali je na dalekou cestu domů na západ Čech s prázdnou. Třinečtí hokejisté po výborném výkonu vyhráli 3:0.
35.kolo, pátek 30.12.2011
Plzeň
0:5
Třetiny: kontumace  Branky a nahrávky: 14. McGregor (P. Hořava, Polanský), 20. Klimenta (Peterek), 47. Orsava (Mičulka, Ostřížek). Rozhodčí: Hradil, Minář – Lederer, Kis. Vyloučení: 4:7. Bez využití. Diváci: 3696. Střely na branku: 33:27. Průběh utkání: 3:0.
Vojtek - Zíb, Pavlík, Lojek, Bolf, Richter, P. Hořava, Hudec, Kania - D. Květoň, Bonk, Hrňa - Klimenta, Peterek, M. Hořava - McGregor, Polanský, Kohn - Orsava, Ostřížek, Mičulka
Mazanec - Vykoukal, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Kaberle, Marušák, Kinrade, Dan Růžička - Andrašovský, Martin Straka, Vlasák - Duda, Jan Kovář, Pletka - Michal Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský, Havlíček, Mrňa

První desetiminutovka zápasu mezi Třincem a Plzní moc vyložených příležitostí nenabídla. Dobrým střídáním se ve třetí minutě prezentovala čtvrtá domácí lajna. Blíž gólu byl ještě o dvě minuty později hostující Vlasák, efektními kličkami se sice zbavil obránce, ale na Vojtka si nepřišel. V 9. minutě přišla první přesilová hra Ocelářů po faulu Kaberleho, ale nic zajímavého nepřinesla. Více vzrušení viděla Werk aréna v další početní výhodě. Opět ji měli domácí poté, co se nedovoleného zákroku dopustil Dvořák. Květoň promáchl příhru Hrni skrz brankoviště, gól tedy nebyl výsledkem ani druhé přesilovky v zápase.

Bezbrankové skóre ale padlo dvě sekundy po vypršení Dvořákova trestu. Petr Hořava nahodil puk od modré a kanadský útočník Bryan McGregor touš usměrnil za Mazancova záda a skóre se pohnulo na stranu Ocelářů. Konec třetiny byl pod taktovkou Třince, kdy Oceláři měli územní převahu a vytvořili si několik slibných příležitostí. Když už se zdálo, že úvodní tercie skončí stavem 1:0, 24 sekund před první pauzou dal šťastnou branku Tomáš Klimenta, když v pokleku procedil puk za plzeňského brankáře – bylo to 2:0.

Úvodní třetina byla tedy ve znamení dvou třineckých branek. Oba týmy se musely obejít bez několika hráčů základní sestavy. Třinečtí trenéři Marek s Kopřivou postrádali osm hráčů, kteří běžně nastupují v základu, hostující lodivod Jelínek postrádá tři borce základního kádru.

Prostřední hrací doba tolik vzruchu a šancí jako úvodní dějství nepřinesla, přesto však divákům ve Werk aréně nabídla kvalitní extraligový hokej ve vysokém tempu. Úvod třetiny patřil hostům. Vytvořili si tlak, dostatek střeleckých příležitostí alespoň na korekci skóre, ale asi největší příležitost vychytal hostujícímu Stránskému, který pálil z mezikruží, domácí Vojtek. Ve stejné minutě měla tlak ještě přetvořená formace hostů Vlasák, Straka, Duda, ale ani jejich nápor průběžným výsledkem nepohnul. Pasáž kolem poloviny zápasu patřila zase naopak domácím, kdy měl nejprve po úniku s Květoněm velkou šanci Bonk a následně ve čtvrté přesilovce Třince spálil obrovskou příležitost Kohn, který neprostřelil Mazance, když ten předtím vyrazil střelu P. Hořavy od modré. Na konci druhé třetiny měla možnost první přesilovky i Plzeň. Hosté svírali domácí v pevných kleštích, ale branku nedali. Naopak v oslabení mohl skórovat Bonk, který jel 2 na 1 s Klimentou, ale prosadit se nedokázal.

Skóre po dvou třetinách naznačovalo, že v poslední periodě normální hrací doby uvidí 3696 diváků v třinecké hokejové hale hon hostující Plzně za vyrovnáním. Dění na ledě tomu však moc nenasvědčovalo. První šanci na korekci skóre měli Indiáni paradoxně ve vlastním oslabení, když po chybné rozehrávce Třince pálil z první Duda, který byl v dobré pozici kousek za modrou čárou. Přelom 46. a 47. minuty přinesl několik šancí na obou stranách. Za domácí barvy mohl skórovat Mičulka nebo Polanský, kterému na bombu nabil Kohn, nebo na druhé straně Straka, který si vypracoval dvě dobré pozice. Poslední ze šancí této pasáže už brankou skončila. Akci čtvrté formace Ocelářů zakončil Jakub Orsava, který byl sám před Mazancem a dokonale si jej vychutnal.

Slezané tak vedli už o tři branky, Plzeň tedy musela vrhnout všechny síly do útoku. Pomoct jim k tomu mohla přesilovka po vyloučení Lojka, velká šance se zrodila až v 56. minutě. To dostal puk sám před Vojtka Vlasák, hostující šikula domácího gólmana ukličkoval, ale puk za brankovou čáru nepropasíroval. Zbytek utkání si už Třinec pohlídal a dokázal uhájit i čisté konto Martina Vojtka.

Břetislav Kopřiva (Oceláři Třinec): My jsme dneska odehráli jeden z nejlepších domácích zápasů. Trochu jsme změnili hru, chtěli jsme hrát nepříjemně, protože Plzeň je silná. To se nám podařilo. Náš pohyb byl dnes velmi dobrý. Důležitým faktorem bylo to, že jsme nedostali gól. Pak jsme nastříleli branky, hráči se uklidnili a dotáhli zápas do vítězného koce. Dnešní utkání jsme zvládli dobře.

Michal Straka (Plzeň 1929): My jsme dneska odehráli špatné utkání. Domácí se dobře pohybovali, my s tím měli velké problémy, všude jsme byli o krok později. To zapříčinilo naše fauly a následné slabení. Měli jsme ale i pár světlých momentů, kdy se nám podařilo vytvořit si nějaký tlak, bohužel jsme ale nedali kontaktní gól a nedokázali jsme domácí znervoznit. Třinečtí pak přidali třetí branku a to rozhodlo celý zápas. Výhry domácích je zasloužená.